Czy paznokcie akrylowe i żelowe są bezpieczne?
Paznokcie akrylowe i żelowe są bezpieczne dla naturalnej płytki, ale pod warunkiem, że zostały dobrze założone. Paznokcie tuż przed zabieg trzeba delikatnie zmatowić. Podczas tej czynności należy dołożyć wszelkich starań, aby nie uszkodzić płytki. Odpowiednio zmatowioną, ale nieuszkodzoną płytkę można po ściągnięciu akrylu czy żelu wypolerować, przywracając paznokciom blask. Ostrożność należy zachować również przy ściąganiu paznokci. Rozpuszcza się je w specjalnej substancji. Akryle moczy się nawet do 30 minut i delikatnie podważa co jakiś czas, sprawdzając, czy schodzą. Niekiedy ściera się płytkę akrylową pilnikiem. Nie jest to jednak polecana metoda. Po pierwsze jest czasochłonna – akryl jest bardzo twardy i spiłowanie go zajmuje sporo czasu. Po drugie bardzo łatwo podczas piłowania uszkodzić naturalną płytkę. Granica między akrylem a naturalnym paznokciem jest trudna do zauważenia.
Żel do paznokci można zdjąć również przy użyciu frezarki. Jest to zdecydowanie najszybsza metoda, jednak przy tym również najmniej bezpieczna, jeśli jest wykorzystywana przez osobę bez doświadczenia w pracy z frezarką. Łatwo można bowiem przepiłować naturalną płytkę paznokcia, a nawet zrobić w niej dziurę. Zdarza się to całkiem często, bo potrzeba do tego niewiele. Wystarczy bowiem zbyt duży nacisk frezu i dosłownie sekundy dzielą od zniszczenia paznokci. Niekiedy te uszkodzenia mogą być nawet trwałe, jeśli pechowo uszkodzisz macierz.
Paznokcie żelowe i akrylowe – czym się różnią?
Czym różnią się paznokcie akrylowe od paznokci żelowych? Obydwa rodzaje materiału wzmacniają paznokcie, przy czym do utwardzenia żelu potrzebna jest lampa UV, a paznokcie akrylowe wyschną same. Akryl jest o wiele mocniejszy niż żel, co czyni go trwalszym. Jeśli szukasz rozwiązania na długi czas, wtedy lepiej sprawdzi się akryl, ale jeśli chcesz postawić na bardziej naturalny wygląd, to żel do paznokci będzie znacznie lepszym wyborem. Dodatkową przewagą akrylu nad żelem jest to, że lepiej nadaje się do tworzenia skomplikowanych wzorków na paznokciach.
Czym są paznokcie akrylowe?
Paznokcie akrylowe to sztuczne paznokcie, które powstają poprzez połączenie płynnego produktu akrylowego z produktem w proszku. Te dwa produkty (nazywane odpowiednio monomerami i polimerami) tworzą razem miękką masę, która może być uformowana w kształt paznokcia. Po nałożeniu akrylu materiał twardnieje i staje się o wiele mocniejszy. Następnie można go wypolerować i opiłować zgodnie z upodobaniami.
Akryl powinien wytrzymać od sześciu do ośmiu tygodni, a co dwa lub trzy tygodnie należy go uzupełnić, w zależności od tempa wzrostu paznokci. Wypełnienie, czyli poprawka między dolną częścią paznokcia a skórkami, nie tylko poprawia wygląd manicure, ale także pomaga mu przetrwać dłużej. Uzupełnianie akrylu jest również ważne dla zdrowia paznokci. Jeśli sztuczny paznokieć jest uszkodzony lub będzie rosnąć zbyt długo, może dojść do powstania szczeliny pomiędzy paznokciem akrylowym a paznokciem naturalnym. A to otwiera drzwi dla infekcji.
Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne są ważne nie tylko po ściągnięciu sztucznych paznokci, ale także przed ich wykonaniem. Na kilka dni przed zabiegiem warto korzystać z odżywek i wcierek z olejków. Wcierkę można zakupić (np. odżywka z olejku jojoba) lub zrobić w domu.
Jak wygląda wykonanie paznokci akrylowych w salonie?
Po wybraniu preferowanego kształtu, długości i koloru paznokci, manikiurzystka powinna rozpocząć wizytę od oczyszczenia, namoczenia i opiłowania naturalnych paznokci. Jeśli chcesz, aby nałożone paznokcie były dłuższe, to będzie trzeba dodać sztuczne końcówki. Następnie na naturalne płytki zostanie nałożony klej, po czym następuje przyklejenie akrylu. Kolejnym krokiem jest szlifowanie akrylu i nadanie mu odpowiedniego kształtu. Na koniec można dodać akcesoria i wzorki.
Na wizycie w salonie lepiej nie oszczędzać. Zdecydowanie warto wybierać renomowane salony, które cieszą się zaufaniem klientek. Jednym z ważniejszych powodów jest higiena. Zdarza się, że w tanich salonach używa się niehigienicznych i niezdezynfekowanych lub niedokładnie odkażonych narzędzi. Osoba wykonująca manicure powinna mieć założone na dłonie rękawiczki nitrylowe.
Jak nałożyć paznokcie akrylowe w domu?
Jeśli rozważasz nakładanie paznokci akrylowych w domu, powodzenie zabiegu zależy od wybrania odpowiedniego rodzaju akrylu. Do zabiegów domowych najlepsze będą gotowe zestawy, które zawierają instrukcję, jak wykonać samodzielnie paznokcie akrylowe w sposób skuteczny i bezpieczny.
Zacznij od umycia i dezynfekcji dłoni. Potem skróć paznokcie i spiłuj, a następnie odsuń skórki ruchem okrężnym przy pomocy drewnianego patyczka. W kolejnym kroku zmatuj płytkę paznokcia za pomocą papierowego pilniczka. Tę czynność warto wykonać jak najdokładniej, ponieważ od niej będzie zależeć trwałość akrylowych paznokci. Kolejnym etapem jest odtłuszczenie płytki paznokcia przy pomocy spirytusu kosmetycznego. Po zmyciu tłustych zabrudzeń trzeba nałożyć primer, czyli preparat zapobiegający namnażaniu się bakterii na naturalnym paznokciu, tym samym zabezpieczając naturalne paznokcie przed ewentualnymi infekcjami. Tak przygotowane paznokcie są gotowe do nałożenia akrylu.
Trzeba pamiętać, że właściwe proporcje mieszanki proszkowo-płynowej odgrywają główną rolę podczas modelowania warstwy. Niewłaściwe proporcje wpływają na wydłużenie czasu zastygnięcia masy oraz mogą niekorzystnie wpłynąć na stabilność gotowej stylizacji. W jaki sposób nakłada się odpowiednio przygotowany akryl? Paznokcie akrylowe tworzy się na specjalnych tipsach, które mocowane są przed aplikacją akrylu. Zaletą ich stosowania jest to, że odciążają naturalną płytkę paznokcia, gdyż zabierają na siebie wpływ akrylu – dzięki temu paznokieć dłużej zachowa zdrowie. Akrylowe paznokcie można też budować na szablonie. To metalowe lub papierowe podkładki, które po wysuszeniu materiału będą usuwane.
Czym dokładnie jest manicure żelowy?
Lakier żelowy składa się z monomerów i oligomerów, które łączą się ze sobą pod wpływem światła UV. Proces ten nazywany jest utwardzaniem i polega na zamianie płynnego żelu w twardą, odporną powłokę. Można również użyć lampy UV, ale zajmie to więcej czasu (zazwyczaj około dwie minuty na każdą warstwę), podczas gdy zabieg ze światłem LED trwa tylko od pięciu do 45 sekund. Paznokcie żelowe nie wyschną samoistnie – użycie odpowiedniego światła jest konieczne.
Paznokcie żelowe utrzymują się średnio od dwóch do trzech tygodni. W trakcie zabiegu warto użyć filtrów przeciwsłonecznych lub rękawiczek chroniących przed promieniowaniem UVA, aby ochronić skórę.
Dzięki swojej odporności chemicznej lakier żelowy nie daje się łatwo zmyć acetonem i musi być spiłowany i/lub namoczony w acetonie przez kilka minut, aby poluzować stwardniały żel z paznokcia. Jest bardzo ważne, aby usunąć lakier żelowy w odpowiedni sposób, a nie tylko go zmywać. Sam lakier żelowy nie zaszkodzi paznokciom. Jednak skubanie lakieru może znacznie je osłabić, a nawet zniszczyć.
Czy czysty aceton nie uszkadza paznokci?
Aby ściągnąć paznokcie akrylowe i żelowe, konieczne jest rozpuszczenie ich w czystym acetonie. W przypadku akrylu moczenie paznokci może trwać nawet do 30 minut. Czy podczas tak długiego moczenia nasze naturalne paznokcie nie uszkadzają się? Jeśli zabieg ściągania jest przeprowadzony odpowiednio, paznokcie nie ulegają uszkodzeniu. Co kilka minut należy sprawdzać, czy paznokieć akrylowy lub żelowy nadaje się do ściągnięcia. Podważa się patyczkiem, aby sprawdzić stopień zmiękczenia i odchodzenia od naturalnej płytki. Jeśli paznokieć zaczyna odchodzić, możemy zacząć go ściągać.
Akryl i żel po stwardnieniu są bardzo odpornymi substancjami, nawet na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym paznokieć moczony z odpowiednią długością nie przepuści acetonu bezpośrednio do naturalnej płytki i nie rozmiękczy jej. Decydując się na paznokcie akrylowe czy żelowe, należy zadbać o jakość ich wykonania, na którą będą miały wpływ również stosowane kosmetyki. Warto postawić na znane i cenione marki, takie jak Semilac, IBD czy Bluesky. Ważne jest odpowiednie przygotowanie paznokci do nałożenia akrylu i żelu – zastosowanie preparatu ochronnego, jak również odżywienie ich po ściągnięciu sztucznych paznokci.
Usuwanie paznokci frezarką
Proces usuwania może osłabić naturalny stan paznokci, ale jeśli zostanie przeprowadzony prawidłowo, nie spowoduje żadnych trwałych uszkodzeń. Dlatego zaleca się, aby usunąć je przez profesjonalistę. Istnieją także domowe sposoby. Alternatywą dla acetonu jest użycie frezarki, chociaż ten sposób wymaga wprawy. Jeżeli chcesz używać jej sama, musisz uzbroić się w cierpliwość i nauczyć się jej poprawnej obsługi. Warto jednak poznać jej możliwości, gdyż znacznie ułatwia domową pielęgnację paznokci. Frezarka jest wyposażona w wiele frezów i nakładek, które umożliwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc paznokcia, takich jak jego spód czy wał. Urządzenie pozwala szybko i skutecznie skrócić paznokcie (naturalne i sztuczne), wymodelować płytkę i nadać jej ulubiony kształt, usunąć skórki, usunąć resztki żelu, wypolerować akryl, spiłować paznokcie żelowe i akrylowe czy ściągnąć manicure hybrydowy.
Jak odżywiać i dbać o paznokcie?
Paznokcie żelowe i akrylowe bezpośrednio po wykonaniu wyglądają pięknie i efektownie. Niestety liczne zabiegi na paznokciach mogą osłabiać i uszkadzać ich płytkę. W związku z tym jest niezwykle istotne, aby między zabiegami dobrze je odżywiać i dbać o ich zdrowie. Poniżej przedstawimy kilka sposobów i porad, dzięki którym paznokcie zachowają blask.
Zdrowa dieta
Tak długo, jak stosujesz zdrową, zróżnicowaną dietę, nie potrzebujesz żadnych suplementów diety, aby zagwarantować sobie zdrowie i mocne paznokcie. W diecie dla zdrowych włosów i paznokci powinny znaleźć się białko, składniki mineralne i witaminy, zwłaszcza A, E oraz z grupy B. Ponadto szczególnie istotne są cynk (orzechy, migdały, pestki dyni), miedź (orzechy, pestki słonecznika) i krzem (rzodkiewka, kalarepa, seler). Osoby o słabych paznokciach mogą dodatkowo suplementować biotynę, witaminę z grupy B, która wzmacnia paznokcie i przyspiesza ich wzrost. Pomocne będą też suplementy ze skrzypem lub z pędów bambusa.
Wszystko z umiarem
Noszenie sztucznych paznokci nie zaszkodzi, jeśli od czasu do czasu dasz im odpocząć. W ramach domowego manicure upewnij się, że wybierasz bezacetonowy zmywacz do paznokci. Noś rękawiczki, aby lepiej dbać o paznokcie podczas pracy rękami, np. podczas prac w ogrodzie lub sprzątania domu, aby chronić lakier i nie dopuścić do zabrudzenia paznokci. Rękawiczki też skutecznie chronią paznokcie przed kontaktem z wodą i detergentami. Zabiegi pielęgnacyjne i higiena też są ważne, ale bycie zbyt nachalnym w czyszczeniu i pielęgnacji paznokci może osłabić płytkę i narazić je na ryzyko infekcji drożdżowych lub bakteryjnych.
Przerwy między nakładaniem sztucznych paznokci
Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swoich naturalnych paznokci, jest robienie sobie przerw między kolejnymi wizytami. Zaleca się robienie przerwy od akryli mniej więcej co trzy miesiące. Czas przerwy powinien być okresem wzmożonych zabiegów pielęgnacyjnych. Lepiej też obcinać ja na krótko, aby nie narażać je na uszkodzenia mechaniczne.
Nawilżaj skórki
Pomyśl o swoich skórkach jak o ochronnej masie uszczelniającej. Jeśli obetniesz je zbyt mocno, to możesz je uszkodzić. To z kolei sprawia, że łożysko paznokcia staje się podatne na infekcje. W ramach regularnej pielęgnacji paznokci trzeba nawilżać skórki – lepiej w ogóle ich nie przycinać, nawet podczas profesjonalnego manicure. Jeśli skórki są zbyt duże, można je delikatnie odsunąć drewnianym patyczkiem.
Czyszczenie delikatną szczoteczką
Wiele kobiet naraża się na ryzyko infekcji podczas rygorystycznego czyszczenia paznokci nieodpowiednimi narzędziami, zarówno w domu, jak i podczas manicure. Aby mieć zdrowe paznokcie, szoruj je delikatnie szczoteczką z miękkim włosiem i unikaj czyszczenia ich pilniczkiem od spodu. To prosty sposób na uszkodzenie mechaniczne, które jest jedną z najczęstszych przyczyn onycholizy – czyli odklejania się płytki paznokcia od palca.
Domowe wcierki
Większość produktów do domowej pielęgnacji znajdziesz w kuchni lub bez problemu zakupisz je w sklepach spożywczych. Są to przede wszystkim różne oleje, miód oraz sok z cytryny. Najbardziej cenionym w pielęgnacji paznokci produktem jest oliwa z oliwek. Wcieranie jej w paznokcie i skórki sprawi, że staną się nawilżone, elastyczne i rozjaśnione. Równie korzystne jest moczenie dłoni w odżywczym koktajlu z ciepłej oliwy z oliwek, kilku kropel miodu i soku z cytryny. Poza oliwą można stosować inne oleje, np. z awokado, z pestek winogron, arganowy czy lniany. Wszystkie z nich mają właściwości nawilżające i regenerujące. Koniecznie trzeba wybierać te nierafinowane, ponieważ proces rafinacji pozbawia oleje najcenniejszych składników odżywczych i antyoksydantów, które mają właściwości pielęgnacyjne. Ponadto do pielęgnacji skórek warto użyć soku i miąższu z aloesu, siemienia lnianego (żelu, powstającego w wyniku zalania nasion gorącą wodą), miodu i papki z awokado.
Czy można łączyć żel do paznokci z akrylem?
Zarówno stylizacja żelowa, jak i akrylowa, mają swoich zwolenników. Nie wiesz, na którą metodę aktualnie się zdecydować, bo lubisz obydwie? Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz wybierać między żelem a akrylem, bo bez problemu można połączyć te dwie techniki.
Najważniejszą zasadą łączenia produktów do stylizacji paznokci jest to, by nakładać produkt miękki na twardy (dlatego kładzie się hybrydę na żel, a nie odwrotnie), bo wówczas miękki produkt nie będzie pracował, dzięki czemu bez problemu utrzyma się na paznokciach bez pęknięć, zapowietrzeń i odprysków. Jeśli nałożysz produkty w odwrotnej kolejności, to ten, który pracuje i jest elastyczny, będzie powodował pękanie tego twardego.
W przypadku żelu do paznokci i akrylu sprawa jest jednak prosta: obydwa produkty są twarde, więc mogą być ze sobą łączone. Akrylem możesz wzmocnić żel. Ta metoda sprawdza się najlepiej przy robieniu żelu na tipsie. Wystarczy odpowiednio przygotować płytkę (oczyszczenie, zmatowienie, odtłuszczenie), przykleić tips, zalać go żelem, a następnie posypać go akrylowym proszkiem i całość utwardzić w lampie. Następnie należy zmyć warstwę dyspersyjną i nadać paznokciom pożądanego kształtu. Później wystarczy zabezpieczyć całość odpowiednim topem. To wszystko!
Żel do paznokci i akryl – podobieństwa i różnice
Choć dziś zdecydowanie najbardziej popularną metodą stylizacji paznokci jest hybryda, to jednak warto pamiętać także o innych sposobach na ich przedłużanie, utwardzanie i wzmacnianie. Żel i akryl to metody, po które sięga się w następnej kolejności. Ponieważ obydwa te sposoby mocno utwardzają paznokcie i – w odróżnieniu od hybrydy – nie są ani trochę elastyczne, to nadają się lepiej do utwardzania paznokci bardzo miękkich, cienkich i osłabionych. W przypadku takiej płytki hybryda może pękać i odpryskiwać, a żel i akryl zawsze pozostaną na swoim miejscu.
Choć twardość tych materiałów jest podobna, tak, jak ich zastosowanie, to jednak różnią się one od siebie. Podstawowa różnica to ta w sposobie zastygania. Akryl zasycha samoistnie, a żel do paznokci trzeba koniecznie utwardzić pod lampą UV lub LED.
Choć zarówno żel, jak i akryl są twarde, to mimo wszystko masa żelowa jest bardziej sprężysta. Akryl zaś zastyga dosłownie do twardości kamienia. Dlatego ta druga metoda może lepiej sprawdzić się u tych osób, których paznokcie są bardzo narażone na uszkodzenia mechaniczne, np. z racji wykonywanej pracy.
Co jest lepsze: akryl czy żel?
W tym przypadku odpowiedź jak najbardziej mogłaby brzmieć: to zależy. Choć nie jest to oczywiście żaden konkret, to jednak jest to w zasadzie jedyna słuszna odpowiedź – a to dlatego, że wybór powinien być kwestią osobistych preferencji.
Tym, co łączy żel i akryl, jest to, że obydwa te materiały zastygają na twardą masę, która doskonale chroni naturalną płytkę paznokci. Druga wspólna cecha to trwałość – nawet do kilku tygodniu. Obydwie stylizacje można również uzupełnić, gdy pojawi się już odrost.
Różnic jest jednak więcej. Pierwsza wynika z tego, w jaki sposób w ogóle formuje się kształt paznokcia. Żel wymaga podłożenia specjalnej formy, a także nadbudowania paznokcia w newralgicznych miejscach. Akryl nie wymaga podkładania formy, a kształt paznokcia formuje się palcami lub pędzelkiem, tuż po nałożeniu plastycznej masy (przed zaschnięciem) na paznokieć. Przy użyciu akrylu nie przedłużysz paznokci tak bardzo, jak na żelu – ale jest to możliwe w jakimś stopniu po przyklejeniu tipsa.
Druga różnica polega na możliwościach zdobienia. Żel do paznokci możesz pomalować hybrydą, a także namalować na nim wybrane wzorki – żelem do zdobień lub również hybrydą. W przypadku akrylu stawia się raczej na jednokolorowe stylizacje bez zdobień. Ewentualną alternatywą dla jednokolorowych paznokci jest użycie naklejek wodnych, które powinny dobrze połączyć się z akrylową masą.
Co bardziej niszczy paznokcie: akryl, czy żel?
Na to pytanie również nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo to, co niszczy paznokcie, jest kwestią indywidualną i zmienną. Naturalną płytkę można zniszczyć bez wykonywania żadnej stylizacji – i to na wiele sposobów. Chodzi przede wszystkim o uszkodzenia mechaniczne (uderzenia w twarde powierzchnie, haczenie i łamanie paznokci, przytrzaśnięcie paznokci drzwiami etc.), a także o uszkodzenia chemiczne (wystarczy częste sprzątanie przy użyciu domowej chemii, bez rękawiczek, by osłabić paznokcie – staną się miękkie i podatne na uszkodzenia).
Zarówno żel, jak i akryl do paznokci, mocno łączą się z płytką. To dobrze i źle. Dobrze z tego względu, że jeśli są prawidłowo wykonane, doskonale chronią ją przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu mogą spokojnie odrastać. Jest to jednak źle wówczas, gdy stylizacja będzie niepoprawnie wykonana: chodzi przede wszystkim o budowę paznokcia. W takim przypadku naturalna płytka jest narażona na poważne uszkodzenia, jeśli masa żelowa czy akrylowa zostanie naderwana – może odpaść nawet z częścią naturalnej płytki, a wręcz z nią całą!
Jeśli więc zdecydujesz się na wykonanie stylizacji przy użyciu jednej z tych metod, pamiętaj o tym, że koniecznie musi być zrobiona poprawnie. W przeciwnym wypadku możesz przysporzyć sobie niemałych problemów.
Druga sprawa związana z niszczeniem płytki to ta wynikająca z niewłaściwego zdejmowania masy żelowej lub akrylowej. Obydwa materiały możesz usunąć przy użyciu acetonu, papierowego pilnika lub frezarki. Każda z tych metod, jeśli jest użyta zgodnie ze sztuką, nie powinna osłabić paznokci. Jeśli jednak acetonu używasz bardzo często i długo moczysz w nim paznokcie, albo przepiłowujesz płytkę pilnikiem bądź frezarką, to skutki mogą być opłakane. Zresztą – to właśnie przepiłowanie paznokci jest najczęstszą przyczyną zniszczeń po usunięciu stylizacji. Jeśli więc zastanawiasz się, dlaczego po zdjęciu żelu, akrylu czy hybrydy paznokcie są miękkie jak papier, wrażliwe na wysokie i niskie temperatury, a także wręcz bolą przy dotyku, odpowiedź może być o wiele prostsza, niż się wydaje.
Również zrywanie stylizacji zębami lub palcami drugiej ręki w znacznym stopniu przyczynia się do osłabienia płytki.
Co jest twardsze: akryl czy żel do paznokci?
Obydwie metody stylizacji paznokci – żelowa i akrylowa – należą do tych, które mocno utwardzają paznokcie. Podobna do nich jest metoda tytanowa. W tym przypadku hybrydę odstawiamy na bok – bo choć po utwardzeniu wydaje się dość twarda, to w praktyce (i w porównaniu do tych trzech metod) jest to dość elastyczna masa, dlatego może nie do końca dobrze sprawdzić się na bardzo miękkich, cienkich i ogólnie osłabionych paznokciach).
Porównując żel i akryl pod względem twardości, to ten drugi materiał jest twardszy. Akryl doskonale przylega również do płytki, co w połączeniu z jego wysokim stopniem twardości sprawia, że rewelacyjnie chroni paznokcie przed wszelkimi czynnikami mechanicznymi.
Pewną niedogodnością może być jednak to, że utwardzanie akrylu następuje poprzez utlenianie się go pod wpływem powietrza, więc na wyschnięcie masy trzeba poczekać tak, jak w przypadku malowania paznokci klasycznym lakierem. Teoretycznie trwa to kilka minut, jednak pełną twardość akryl osiąga nawet po dwóch dniach i w zasadzie dopiero wtedy powinno się nadawać mu pożądanego, ostatecznego kształtu.
Jaki manicure jest najzdrowszy?
Tutaj również: to zależy! Przede wszystkim od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Patrząc pod kątem tego, by unikać zbędnej chemii, to najzdrowszym rodzajem manicure będzie ten biologiczny: czyli polegający wyłącznie na opracowaniu paznokci i skórek przy użyciu akcesoriów do paznokci z naturalnych materiałów, bez malowania ich.
Jednak o ile taki naturalny efekt jest lubiany przede wszystkim ze względu na estetykę, to bywa mało praktyczny, jako że płytka nie jest w żaden sposób chroniona przed czynnikami zewnętrznymi.
Wyższy poziom to uzupełnienie manicure o odżywkę ochronną. Tworzy ona warstwę na paznokciach, która w pewnym stopniu chroni je przed wpływem czynników zewnętrznych, jednak ponieważ jest miękka i łatwo ścieralna, nie zapewni pełnej ochrony i paznokcie nadal mogą ulec uszkodzeniu. Podobnie rzecz ma się, jeśli na odżywkę lub bazę nałożysz kolorowy lakier i całość zabezpieczysz ochronnym topem.
Dlatego coraz większą popularnością cieszy się stylizacja hybrydowa. Dzięki temu, że wybór baz jest bardzo duży (wypełniające, nadbudowujące, nadające się do przedłużania), dzięki czemu płytka jest chroniona przed czynnikami zewnętrznymi i może swobodnie zrastać i odrastać mocniejsza, to właśnie hybryda cieszy się sporym zainteresowaniem.
Zaraz za nią plasują się żele, akryle i tytany. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że jeśli nieumiejętnie ściągniesz nawet najlepiej wykonaną stylizację hybrydową, żelową, akrylową czy tytanową, możesz zniszczyć paznokcie! Wszystkie te produkty łączą się bowiem dość mocno z płytką, więc o uszkodzenia nietrudno – zwłaszcza że granica między bazą/podkładem a płytką bywa praktycznie niewidoczna. W związku z tym łatwo przepiłować naturalną płytkę, myśląc, że nadal spiłowuje się bazę!
Popularne produkty: żele do paznokci IBD
FAQ:
Jaki manicure na słabe paznokcie?
Jeśli chcesz wzmocnić i utwardzić osłabione paznokcie, które jednak nie przypominają jeszcze kartki papieru, wystarczającym wyborem będzie hybryda. Jednak jeśli paznokcie są bardzo osłabione, to hybryda może nie poradzić sobie dostatecznie z usztywnieniem ich. W takim przypadku lepszym wyborem będzie żel, akryl lub tytan.
Jak dobrze przygotować płytkę pod nałożenie żelu?
Właściwe przygotowanie płytki pod stylizację żelową to bardzo, bardzo istotny element stylizacji. Decyduje bowiem nie tylko o jej trwałości i estetyce, ale również o bezpieczeństwie. Wszelkie niedociągnięcia będą stwarzać dogodne warunki do zapowietrzeń, a także do pękania masy żelowej. W dodatku nieszczelności mogą podchodzić wodą, a to stwarza poważne zagrożenie rozwojem grzybów, drożdży i bakterii!
Dlaczego trzeba regularnie zmieniać stylizację żelową?
Choć kilka razy można uzupełnić żel, pod warunkiem że nie widać na nim zapowietrzeń czy odprysków, to jednak co któryś raz należy go zdjąć i założyć nową stylizację. Przede wszystkim ze względu na to, że prędzej czy później pojawią się na nim uszkodzenia. Druga kwestia to kontrola tego, co dzieje się pod żelem i jeśli widoczne są oznaki grzybicy, zmian ropnych czy zielonej bakterii, masę trzeba zdjąć i przeprowadzić leczenie chorego paznokcia, zanim jego stan się pogorszy.
Dlaczego paznokcie po ściągnięciu żelu są miękkie?
Choć żel sam w sobie nie jest produktem niszczącym płytkę, to jednak trzeba wiedzieć, że mimo wszystko nie pozostaje on obojętny na jej kondycję – zwłaszcza gdy usuwasz go nieostrożnie. To właśnie mechaniczne uszkodzenia płytki wynikające z przepiłowania płytki lub zrywania żelu.