Prebiotyki i probiotyki w kosmetykach

Prebiotyki i probiotyki w kosmetykach

prebiotyczna pielęgnacja twarzy

W pielęgnacji twarzy szczególnie istotne jest utrzymanie równowagi mikrobiomu skóry. Nie jest to łatwe, zważywszy na zanieczyszczenia powietrza, destrukcyjny stres, czy błędne nawyki żywieniowe. Stosowanie kosmetyków zawierających probiotyki i prebiotyki pomaga odzyskać ten balans. W jaki sposób działają? Kiedy szczególnie warto sięgać po tego typu preparaty?

alt

Jak działają probiotyki i prebiotyki?

Probiotyki nie tylko sprzyjają odbudowie płaszcza hydrolipidowego i zachowaniu optymalnego pH cery. Zapobiegają również namnażaniu się szkodliwych bakterii wywołujących m.in. zmiany zapalne. W przypadku skóry już podrażnionej przez np. wiatr, czy promieniowanie słoneczne – łagodzą zaczerwienienia i wspierają regenerację. Ponadto służą profilaktyce zmian związanych z AZS (atopowym zapaleniem skóry), łuszczycą i reakcjami nadwrażliwości.

Prebiotyki pobudzają powstawanie korzystnej dla skóry mikroflory na jej powierzchni. Tworzą więc środowisko, które jest optymalne dla rozwoju korzystnych dla skóry bakterii probiotycznych. Ponadto niektóre prebiotyki (np. kwas hialuronowy) mają dodatkowe właściwości nawilżające, co korzystnie wpływa na kondycję tkanki.

Probiotyki a prebiotyki

czym się różnią?

Choć na poziomie nazwy probiotyki różnią się od prebiotyków jedną zaledwie literą, to w rzeczywistości są to dwa różne składniki.
- Probiotyki to kultury niepatogennych bakterii, które korzystnie wpływają na mikrobiom skóry (są to m.in. bakterie Lactobacilus, Bacillus, Bifidobacterium oraz grzyby Saccharomyces).
- Prebiotyki to substancje, które same nie zawierają mikroorganizmów, ale stanowią dla probiotyków pożywkę, która sprzyja ich rozwojowi (są to m.in. inulina, kwas hialuronowy, oligofruktoza, arabinogalaktan).

Kobieta używająca kosmetyków z probiotykami

Czy można łączyć probiotyki z prebiotykami?

Ze względu na działanie probiotyków i prebiotyków ich połączenie w jednym kosmetyku jest wyjątkowo korzystne. Taka kombinacja nazywana jest synbiotykiem i wywołuje efekt synergii. Stosując krem z probiotykami i prebiotykami (np. krem Apis Synbiotic) uzyskasz korzystniejszy efekt pielęgnacyjny:
- odbudujesz mikroflorę skóry,
- pobudzisz prebiotykami probiotyki do rozwoju,
- zapobiegniesz szkodliwemu wpływowi patogennych drobnoustrojów.

Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach mają korzystny wpływ na mikrobiom skóry. Jest to mikroflora tworzona przez różnorodne drobnoustroje: bakterie, wirusy, a także grzyby. Podstawową jego rolą jest ochrona tkanki przed negatywnym wpływem patogenów. Ponadto moduluje odpowiedź immunologiczną, aby skuteczniej radzić sobie m.in. z reakcją alergiczną czy podrażnieniami. Aż wreszcie – wzmacnia barierę ochronną skóry, aby skuteczniej radziła sobie z niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Jakie są korzyści ze stosowania kosmetyków z probiotykami i prebiotykami?

Niestety zachowanie równowagi mikroflory skóry nie jest łatwe przy panującym zanieczyszczeniu powietrza, błędach pielęgnacyjnych czy stosowaniu diety niewspierającej zdrowia. Wszystko to odbija się na kondycji skóry. Aby przywrócić równowagę mikrobiomowi – stosuj kremy z probiotykami (np. krem Your Kaya Your Remedy) lub preparaty synbiotyczne.

Skąd wzięła się popularność kosmetyków z probiotykami i prebiotykami?

Niezwykła popularność kosmetyków z probiotykami i prebiotykami to przede wszystkim efekt rosnącej świadomości na temat pielęgnacji skóry. Ale nie tylko! Przez zanieczyszczenia powietrza, stres, a także błędy żywieniowe wiele osób zmaga się z nawracającymi niedoskonałościami, trądzikiem, a także nadmiernym przesuszeniem skóry. Stosowanie probiotycznych i prebiotycznych płynów micelarnych (np. ryżowy płyn Bielenda), żelów do mycia twarzy, czy kremów nie tylko wspomaga odbudowę płaszcza hydrolipidowego, ale też działa profilaktycznie – zapobiega powstawaniu zmian spowodowanych przez zaburzenie równowagi mikrobiomu skóry.

Kosmetyki probiotyczne i prebiotyczne

Kosmetyki probiotyczne i prebiotyczne
Jakie warto stosować?

W codziennej pielęgnacji warto stosować pełną gamę produktów z probiotykami i prebiotykami, zwłaszcza jeśli Twoja skóra wystawiana jest codziennie na wpływ wielu niekorzystnych czynników (np. wiatr, promieniowanie słoneczne, wilgoć). Do demakijażu stosuj płyn micelarny lub mleczko (np. z fermentowaną wodą ryżową), do mycia twarzy – żel probiotyczny (np. Your Kaya Your Relief). Na koniec nałóż krem z probiotykiem lub synbiotyczny.

Kiedy szczególnie warto stosować kosmetyki z probiotykami i prebiotykami?

Ze stosowania kosmetyków zawierających probiotyki i prebiotyki wyniesiesz szczególnie wiele korzyści, jeśli masz:

  • Cerę tłustą – niektóre prebiotyki mają zdolność do regulowania pH skóry i wydzielania sebum (np. prebiotyk z wierzbownicy alpejskiej), co jest pożądane przy cerze tłustej.
  • Cerę trądzikową – zachowanie równowagi mikroflory skóry łagodzi podrażnienia związane z trądzikiem i ogranicza powstawanie nowych niedoskonałości.
  • Cerę suchą – niektóre prebiotyki (np. kwas hialuronowy) działają nawilżająco, co poprawia elastyczność tkanki i sprzyja utrzymaniu jej prawidłowego nawodnienia.
  • Cerę wrażliwą – utrzymanie równowagi mikroflory skóry, dzięki kosmetykom prebiotycznym i probiotycznym, przyspiesza regenerację podrażnień, ale też redukuje ryzyko powstawania nowych.
  • Cerę problematyczną – preparaty z probiotykami i prebiotykami zapobiegają zaostrzaniu zmian związanych z atopią czy łuszczycą.

Pamiętaj więc o ich dobroczynnym działaniu i sięgaj po nie zawsze wtedy, kiedy chcesz dostarczyć swojej skórze tego, co najlepsze!

pixel