Odbudowa bariery hydrolipidowej skóry

Odbudowa bariery hydrolipidowej skóry –
klucz do zdrowej i nawilżonej cery

Ochrona i – w razie potrzeby – odbudowa bariery hydrolipidowej skóry to podstawa dbania o jej zdrowy, promienny wygląd. Niestety nieprawidłowa pielęgnacja, czynniki środowiskowe, czy niektóre choroby mają negatywny wpływ na tę warstwę ochronną. Podpowiadamy, jak skutecznie odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową skóry i co zrobić, by zawsze spełniała swoje zadanie.

Bariera hydrolipidowa skóry

Bariera hydrolipidowa skóry –
co to jest?

Bariera hydrolipidowa to warstwa ochronna skóry składająca się z wody i lipidów oraz z białek strukturalnych, takich jak m.in. kolagen i elastyna. Jej zadaniem jest izolowanie całego organizmu przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych.

To ona decyduje o tym, jak wygląda nasza skóra. Zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka, dbając o nawilżenie. Jednocześnie pełni rolę tarczy, która ma zapobiegać przedostawaniu się zanieczyszczeń do głębszych warstw skóry

Co szkodzi barierze hydrolipidowej?

Dbanie o dobry stan warstwy hydrolipidowej powinno stać się priorytetem w codziennej pielęgnacji. To od kondycji tej bariery ochronnej zależy, czy nasza skóra będzie odpowiednio nawilżona i, co za tym idzie, sprężysta, jędrna oraz pełna blasku. Niestety każdego dnia skóra jest narażona na kontakt z patogenami chorobotwórczymi, pada ofiarą nieprawidłowych nawyków pielęgnacyjnych, mierzy się z zanieczyszczeniami środowiskowymi. Szkodzi jej również ekspozycja na promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne, suche powietrze. Jak widać – skóra nie ma z nami lekko. Wszystko to wpływa na jej stan.

Odbudowa bariery hydrolipidowej skóry

Efektem uszkodzonej bariery hydrolipidowej jest spadek nawilżenia skóry. Za tym idą kolejne problemy. Mogą pojawić się przesuszenia, zaczerwienienie, swędzenie. Gruczoły łojowe, by nadążyć z nawilżaniem, mogą zacząć pracować ze zdwojoną siłą.

Objawy uszkodzonej bariery hydrolipidowej skóry

Wtedy pojawiają się takie problemy, jak nadmierny łojotok, wypryski, rozszerzone pory, poszarzały koloryt. Skóra staje się podatna na pojawianie się stanów zapalnych. Pogarsza się nasz wygląd, zdrowie, samopoczucie. Uszkodzenia mogą prowadzić nawet do rozwoju egzemy.

Obudowa bariery hydrolipidowej -
czego unikać?

Dlatego tak istotne jest skuteczne i systematyczne dbanie o warstwę hydrolipidową skóry. Jak ją odbudować? Pomóc mogą odpowiednie nawyki. Na początek wystrzegajmy się błędów, które mogą prowadzić do uszkodzeń:
• Nie stosujmy nadmiernego złuszczania – peelingi mechaniczne z dużymi drobinkami, zbyt częste złuszczanie i mocne pocieranie skóry może doprowadzić do uszkodzenia warstwy hydrolipidowej skóry.
• Nie przesadzajmy z opalaniem – zbyt częsta i zbyt intensywna ekspozycja na promieniowanie UV to prosta droga do uszkodzenia bariery ochronnej skóry. Zawsze przed wyjściem z domu używajmy kremu z filtrem.
• Unikajmy klimatyzowanych pomieszczeń – klimatyzowane pomieszczenia zwykle charakteryzują się niską wilgotnością powietrza. Dla skóry to zabójstwo – płaszcz hydrolipidowy szybko na tym ucierpi.

Kobieta nawilżająca swoją twarz

• Nie zapominajmy o ochronie – skóra potrzebuje skutecznego wsparcia w walce z zagrażającymi zdrowiu zanieczyszczeniami. Codziennie używajmy kosmetyków wspierających odbudowę warstwy hydrolipidowej.

Pora na konkrety. Jak dbać o skórę, by przywrócić jej zdrowie? Jak odbudować barierę hydrolipidową? Należy stosować się do kilku prostych zasad.
1. Nawilżanie – podstawa dbania o skórę – niezależnie od jej rodzaju. Bez regularnego, skutecznego, dogłębnego nawadniania nie ma mowy o zdrowej, promiennej cerze. Każdego dnia powinniśmy sięgać po przebadane, sprawdzone formuły nawilżające. Świetnie sprawdzą się produkty marki La Roche-Posay. W przypadku uszkodzonej bariery hydrolipidowej warto sięgać po dermokosmetyki, które w składzie zawierają skuteczne składniki aktywne, np. od Cetaphil.
2. Natłuszczanie – kolejnym krokiem do zadbania o stan uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego, jest natłuszczanie skóry. To szczególnie istotne zimą – przy niskich temperaturach i silnym wietrze skóra cierpi najbardziej. Dobrze sprawdzą się tutaj produkty z kwasem hialuronowym i ceramidami, np. kremy marki Emolium. Dorośli mogą z powodzeniem sięgać po kosmetyki dla niemowląt. Przebadane, bezpieczne formuły emolientów świetnie zdadzą egzamin w trudnych warunkach atmosferycznych

Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry?

3. Ceramidy – wspomniane już ceramidy są kluczem do odbudowy uszkodzonej warstwy hydrolipidowej. Warto sięgać po nie w kosmetykach do codziennej pielęgnacji. Ochronne kremy, sera i emulsje będą uzupełniać niedobory tych składników w skórze. I, co za tym idzie, zapewnią jej zdrowie. Warto zwrócić uwagę m.in. na krem Lynia z ceramidami i peptydami.
4. Dieta – żadne kosmetyki ani zabiegi pielęgnacyjne nie zastąpią jednak dbania o swoje zdrowie od środka. Przemyślana, zbilansowana dieta to klucz do sukcesu – również skóry. Każdego dnia na naszych talerzach powinny lądować warzywa i owoce. Niezbędne są bogate w białko rośliny strączkowe oraz produkty dostarczające organizmowi sporą dawkę witamin, szczególnie tych z grupy B. Jedzmy jajka, produkty pełnoziarniste, nabiał, tłuste ryby, banany, szpinak, czy brzoskwinie. Posiłki uzupełniajmy pestkami i zdrowymi tłuszczami. Pijmy też dużo wody!
5. Suplementacja – jeśli z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie wszystkich składników mineralnych i witamin dietą, możemy sięgnąć po suplementację.
6. Wizyta u lekarza – jeśli domowe sposoby nie pomagają, a skóra – mimo starań – wciąż cierpi, jest zaczerwieniona, nadmiernie przesuszona lub, wprost przeciwnie, przetłuszcza się, udajmy się do specjalisty. Nie ma na co czekać. Być może uszkodzenia są na tyle głębokie, że nie pomogą już na nie produkty dostępne w drogerii. A może to, co diagnozujemy jako uszkodzoną warstwę hydrolipidową, jest faktycznie chorobą skóry? Nie leczmy się sami. Dermatolog z pewnością pomoże zdiagnozować problem i sprawnie się z nim uporać.

Podsumowanie

Odbudowa uszkodzonej bariery hydrolipidowej skóry może potrwać nawet kilka miesięcy. Warto pamiętać, że w pielęgnacji najważniejsza jest regularność i cierpliwość! Nic nie dzieje się z dnia na dzień.

Im szybciej jednak zaczniemy, tym szybciej będziemy mogli cieszyć się zdrową, promienną skórą. Skórą, która będzie skutecznie pełniła swoją funkcję strażniczki organizmu.

pixel