ZADBANA SKÓRA
14.06.2022

Jak używać rollera do twarzy?

Jak używać rollera do twarzy?

Rollery do masażu twarzy popularne są od dawna. Wiele kobiet sięga po nie, licząc na szybkie liftingujące działanie. Mijają kolejne tygodnie, a w napięciu skóry, jej odcieniu i głębokości zmarszczek – nie widać zmiany. Nie oznacza to, że masażery są nieskuteczne. Ważna jest jednak świadomość tego, jak używać rollera do twarzy, jakie ma właściwości i w jakim celu z niego korzystać. Odpowiednie przygotowanie cery, właściwy ucisk, ukierunkowany ruch – wszystko to ma znaczenie przy wykonywaniu zabiegów z użyciem tego urządzenia.

Czym jest roller do twarzy?

Rollery do twarzy to rodzaj masażera składającego się z przytwierdzonego do rączki wałka wykonanego najczęściej z kamienia naturalnego (jadeitu, kwarcu, ametystu). Służy do masowania twarzy, by pobudzić krążenie krwi i poprawić napięcie skóry, a także wygładzić drobne zmarszczki i przywrócić cerze utracony blask. To również akcesorium, które sprzyja relaksacji, po dniu pełnym wrażeń. Niektóre rollery wyposażone są w dwa wałki umieszczone po obu stronach rączki. Nie należy stosować ich dowolnie. Większy służy do rolowania brody, policzków i czoła, a mniejszy – delikatnych okolic oczu i skroni.

Specjalnym typem rollerów do twarzy są dermarollery kosmetyczne, zwane również mezorollerami. Ich działanie opiera się na wykonywaniu kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry przy pomocy drobnych igieł pokrywających powierzchnię wałeczka. Rolą dermarollera jest poprawa wchłaniania substancji aktywnych zawartych w preparatach pielęgnacyjnych. Wbrew obiegowej opinii nie mają zdolności pobudzenia skóry do odbudowy. Na nich igły są zbyt krótkie (0,2–0,3 mm, choć można spotkać też takie o długości 0,5 mm), aby doszło do powstania i przebudowy włókien kolagenowych. Jest to możliwe tylko po zastosowaniu dermarollera medycznego o długości igieł 0,3–2 mm.

Wykorzystywane do zabiegów dermarollery kosmetyczne wykonane są z tworzywa sztucznego lub metalu. Bywa, że są pozłacane. Urządzenie składa się z przytwierdzonego do rączki wałka pokrytego drobnymi igłami z tytanu lub stali chirurgicznej. Nie są to jednak takie igły jak wykorzystywane do robienia zastrzyków. Te na dermarollerze kosmetycznym mają szerokość nieprzekraczająca 0,07–0,3 mm.

SPRAWDŹ: Jaki masażer do twarzy wybrać?

Jak używać roller do twarzy z kamienia naturalnego?

Kupiłaś roller do twarzy? Jak używać tego urządzenia, aby przynieść skórze jak najwięcej korzyści i jednocześnie jej nie uszkodzić? Masowanie twarzy nie może polegać na wykonywaniu przypadkowych ruchów wałkiem po skórze. Obowiązują tu zasady jak przy zabiegach pielęgnacyjnych, wykonywanych z użyciem kamienia gua sha. Ważne jest zarówno odpowiednie przygotowanie cery do zabiegu, jak i właściwe ukierunkowanie ruchów oraz zastosowanie umiarkowanego docisku. Tylko wówczas dojdzie do pobudzenia krążenia i będziesz mogła oczekiwać efektów liftingujących.

DOWIEDZ SIĘ TEŻ: Jak zrobić masaż kamieniem gua sha?

Zanim rozpoczniesz masaż, zmyj makijaż mleczkiem kosmetycznym lub przy użyciu płynu micelarnego. Następnie zastosuj żel lub piankę, by pozbyć się zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Kolejny etap do tonizacja, aby przywrócić cerze prawidłowe pH (możesz wykorzystać tonik lub hydrolat). Dopiero na tak przygotowaną skórę możesz nanieść olejek, serum lub krem o właściwościach nawilżających, regenerujących i odżywczych, które zapewnią odpowiedni poślizg wałkowi rollera. To ważne, ponieważ bez tłustego podkładu będziesz naciągać skórę podczas zabiegu. Możesz w ten sposób spowodować drobne uszkodzenia i nadmiernie rozciągnąć tkankę. Warto również schłodzić roller bezpośrednio przed zabiegiem, trzymając go kilka godzin lub całą noc w lodówce. Zimny kamień zwęzi rozszerzone pory, zredukuje nieco opuchliznę i powstałe cienie pod oczami, a także przyspieszy regenerację drobnych uszkodzeń tkanki.

Rollowanie przebiega analogicznie, jak ma to miejsce w przypadku masażu kamieniami gu sha. Zacznij więc od dekoltu. Wykonuj ruchy od dołu do góry. Nigdy w obie strony, ponieważ nie pozwoli ci to właściwie ukierunkować przepływu chłonki w naczyniach limfatycznych. Następnie przejdź do szyi, gdzie masaż powinien odbywać się linii przełyku poziomo i na zewnątrz. Masując twarz, pamiętaj o tym, że różne jej partie wymagają innego ukierunkowania ruchów:

  • na brodzie wykonuj ruch poziomy od jej centrum ku kącikom ust;
  • przy ustach  wykonuj ruch pionowy od ich kącików ku nosowi;
  • na policzkach wykonuj ruch się poziomo od nosa ku uszom;
  • na nosie wykonuj ruch pionowy po obu stronach kości;
  • pod oczami wykonuj ruch poziomy od wewnętrznego kącika ku zewnętrznemu;
  • na środku czoła wykonuj ruch pionowy ku linii włosów;
  • na bokach czoła wykonuj ruch po łuku od brwi ku skroniom.

SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są efekty stosowania rollera do twarzy?

kobieta wykonująca masaż rollerem

Roller do twarzy z igłami – jak używać?

Twój wybór padł na dermaroller do masażu twarzy? Jak używać tego groźnie wyglądającego urządzenia? W istocie zastosowanie dermarollera kosmetycznego może budzić pewne obawy ze względu na obecność igieł, pokrywających wałek urządzenia. Nie obawiaj się jednak bólu. Igły są bardzo cienkie i krótkie. Nie ma nawet potrzeby aplikowania na cerę preparatu delikatnie znieczulającego. Decydując się na samodzielnie wykonywanie mezoterapii domowej, pamiętaj jednak, by po każdym użyciu dezynfekować urządzenie i przechowywać je w bezpiecznym miejscu, bez dostępu do zanieczyszczeń. To ważne ze względu na penetrację tkanki przez urządzenie w czasie zabiegu.

Przed zabiegiem dokładnie usuń makijaż mleczkiem lub płynem micelarnym. Następnie zastosuj żel lub delikatną piankę, by usunąć zgromadzone na cerze sebum i zanieczyszczenia. Kolejny krok to tonizacja. Ma ona na celu przywrócenie skórze na twarzy właściwego dla niej pH. Możesz zastosować także peeling, by usunąć martwy naskórek i odblokować pory. 

DOWIEDZ SIĘ: Jak używać kamieni gua sha?

Zanim rozpoczniesz rollowanie, zdezynfekuj urządzenie. Skórę, również możesz zdezynfekować, używając preparatu przeznaczonego do dezynfekcji skóry i błon śluzowych. Na skórę nanieś natomiast preparat pielęgnacyjny. Pamiętaj jednak, by był to kosmetyk, który może mieć kontakt ze skórą pokrytą mikrouszkodzeniami. Warto sięgnąć po preparat przeznaczony do mezoterapii igłowej bądź mikroigłowej np. ampułkę z kwasem hialuronowym.

Kierunek ruchów dermarollera jest analogiczny jak przy stosowaniu wałka z naturalnego kamienia pozbawionego igieł oraz przy wykorzystaniu kamienia gua sha.  W tym wypadku jednak nie stosuj dużego nacisku. Wystarczy przyłożyć urządzenie do skóry i powoli przesuwać je w jedną stronę. Każdy ruch na tym samym poziomie powtórz dziesięć razy, a następnie przejdź do masażu pozostałych partii. Po zabiegu nałóż na twarz maseczkę kojącą, która przyspieszy regenerację mikrouszdzkodzeń

piękna kobieta masująca swoją twarz

Jak dbać o roller do twarzy?

Roller do masażu twarzy zdezynfekuj przed każdym zabiegiem. Wystarczy, że umyjesz go w wodzie z mydłem, osuszysz i schowasz do pojemnika, w którym nie będzie miał styczności z zanieczyszczeniami takimi jak kurz. W przypadku dermarollera, który służy wykonywaniu kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry – ważne jest nie tylko właściwe przechowywanie akcesorium, ale również jego odpowiednie przygotowanie przed samym zabiegiem. Zanim zaczniesz wykonywać masaż, zdezynfekuj akcesorium np. preparatem zawierającym alkohol. Dzięki temu nie ryzykujesz, że w wyniku nakłuć do niewielkich ran dostaną się patogeny, mogące wywołać infekcję.

Rada kosmetologa:

Zabiegu dermarollerem z igłami nie wykonuj jeśli twoja skóra jest zbyt przesuszona, jeśli występują na  niej stany zapalne, masz opryszczkę, masz aktywny trądzik z wieloma zmianami zapalnymi, jeśli cierpisz na alergie skórne; jeśli masz choroby bakteryjne, wirusowe lub grzybicze skóry.

kobieta z masażerem z kwarcu

Jak często wykonywać zabiegi rollerem do twarzy?

Zabiegi pielęgnacyjne z użyciem rollera do twarzy możesz wykonywać kilka razy w tygodniu, podobnie jak to ma miejsce przy pielęgnacji ciała z użyciem kamienia gua sha. Taka częstotliwość jest wręcz pożądana, by szybko poprawić napięcie skóry, wygładzić zmarszczki i przywrócić cerze utracony blask. Choć zmiany nie będą tak spektakularne, jak efekty masażu kamieniami gua sha, to i tak zauważysz wyraźną poprawę.

SPRAWDŹ: Jakie efekty daje masaż kamieniem gua sha?

W przypadku dermarollera kosmetycznego o krótkich i cienkich igłach – zachowaj odstęp co najmniej dwudniowy pomiędzy kolejnymi seriami zabiegowymi. Zrezygnuj również z tej formy masażu, jeśli planujesz w kolejnych dniach wybrać się na basen, saunę czy plażę. W przeciwnym razie na cerze powstać mogą bolesne podrażnienia. Jeśli więc obawiasz się niekorzystnych konsekwencji po wykonywaniu mezoterapii domowej, a jednocześnie zabiegi przy pomocy zwykłego rollera cię nie satysfakcjonują – sięgnij po kamień gua sha.

 



Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel