WŁOSOWE LOVE
26.05.2022

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Gładkie, pełne blasku, sprężyste – to niektóre cechy włosów niskoporowatych. Czy można chcieć czegoś więcej? Niestety bez przemyślanego planu pielęgnacji włosów niskoporowatych pasma mogą zostać nadmiernie obciążone i przez to sprawiać wrażenie przetłuszczonych. Choć więc niska porowatość świadczy o zdrowej kondycji włosów, to przez stosowanie nieodpowiednich kosmetyków można pozbawić je objętości.

Czym są włosy niskoporowate?

Porowatość włosów mówi o tym, jak bardzo łuski są rozchylone, a im bardziej rozchylone tym więcej wilgoci ucieka z włosów i stają się one wówczas przesuszone i matowe. Jeśli łuski na osłonce twoich włosów przylegają do siebie i tworzą gładką powierzchnię, wówczas masz włosy niskoporowate. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Równowaga PEH – na ratunek zniszczonym włosom 

Pamiętaj, że porowatość nie jest cechą stałą. Nawet jeśli obecnie cieszysz się błyszczącymi, gładkimi i sprężystymi pasmami, to na skutek działania promieniowania słonecznego, a także zbyt częstych zabiegów fryzjerskich (w tym przede wszystkim farbowania i rozjaśniania) oraz stylizacji włosów z użyciem ciepła – porowatość może się zwiększyć. To nie wszystko! Stopień rozchylenia łuski może nie być jednorodny dla pojedynczego włosa. U nasady porowatość może być niska i zwiększać się z każdym kolejnym centymetrem łodygi. To właśnie dlatego końcówki się rozdwajają, mimo że pozostała część pasm jest w dobrym stanie. Nie rezygnuj więc z poszukiwania informacji na temat tego, jak dbać o niskoporowate włosy. Wiedza ta pozwoli ci stale cieszyć się zdrowymi włosami. 

DOWIEDZ SIĘ, jak dbać o farbowane włosy.

Pielęgnacja niskoporowatych włosów – szampony

Kluczem do zachowania dobrej kondycji włosów niskoporowatych jest stosowanie ograniczonej liczby kosmetyków oraz wyłącznie takich, które dostosowane są do potrzeb pasm. Do codziennej pielęgnacji warto wybierać delikatne szampony. Zwracaj uwagę, by były pozbawione SLS (łac. Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (łac. Sodium Laureth Sulfate). Te syntetyczne detergenty mają silne właściwości myjące, jednak działają także drażniąco, przesuszająco, a dodatkowo zaburzają produkcję łoju, co w przypadku włosów o niskiej porowatości z tendencją do przetłuszczania może bardzo negatywnie wpłynąć na estetyczny wygląd fryzury.

SPRAWDŹ: O tym, czym jest SLS poczytasz więcej w naszym artykule. 

Warto natomiast stosować szampony peelingujące. Dzięki nim nie tylko oczyścisz włosy, ale i usuniesz zrogowaciały naskórek ze skóry głowy. Zdrowy skalp to zdrowe włosy! Dlatego stosując tego typu kosmetyki, zauważysz, że pasma po umyciu dłużej zachowują świeżość  i wolnej tracą objętość. Dodatkową zaletą jest ograniczenie nadprodukcji łoju przez sebum, dzięki obecności w szamponie złuszczających drobinek.

Zwracaj również uwagę na szampony z naturalnymi składnikami, które działają ochronnie, a jednocześnie nie obciążają pasm. Wartą uwagi propozycją są też szampony micelarne. Micele wychwytują tłuszcz i brud, zamykając je w sobie. Dzięki temu po spłukaniu kosmetyku micele wraz z zanieczyszczeniami zostają usunięte wraz z wodą.

Bardzo ważny jest sposób stosowania preparatów do mycia włosów i głowy. Nie nanoś szamponu bezpośrednio na włosy. Zamiast tego wyciśnij odpowiednią jego ilość na dłoń i po dodaniu odrobiny wody – spień. Następnie rozprowadź piankę równomiernie na pasmach. Pamiętaj, by robić to delikatnie. Nie zapomnij też o masażu skóry głowy. 

kobieta bierze prysznic

Jak dbać o włosy niskoporowate – odżywki i maski

To, że twoje włosy mają regularne i równo przylegające do osłonki łuski, nie oznacza, że nie potrzebują nawilżania. Nic bardziej mylnego! Dzięki regularnemu stosowaniu odżywek i masek zachowasz pasma w dobrej kondycji, zapobiegniesz uszkodzeniom i rozdwajaniu końcówek.

Odżywkę do włosów możesz stosować po każdym codziennym myciu, aby nawilżyć i zabezpieczyć pasma. To szczególnie ważne, jeśli jest lato i włosy są często eksponowane na działanie szkodliwego promieniowania słonecznego, albo stylizujesz włosy przy pomocy prostownicy lub suszarki. Jeśli zależy ci na właściwej pielęgnacji włosów cienkich, niskoporowatych, wybierz odżywkę zwiększającą objętość, która ma dodatkowo działanie nawilżające i odżywiające. 

Ponieważ włosy niskoporowate mimo bardzo dobrej kondycji mogą być zniszczone na końcach i rozdwajać się – nie zapomnij o zaaplikowaniu serum zabezpieczającego. Dzięki temu nie będziesz musiała tak często podcinać włosów i łatwiej zapuścisz pasma do wymarzonej długości.

Raz na dwa tygodnie zastosuj maskę zabezpieczającą przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz zwiększającą podatność włosów na układanie. Warta uwagi jest też maska proteinowa, która regeneruje ubytki w strukturze włosów. Jest to szczególnie istotne, jeśli masz włosy cienkie, które są mniej odporne na działanie promieniowania słonecznego, smogu czy wysokiej temperatury.

niebieskooka blondynka z blond włosami

Włosy niskoporowate – jak dbać o ich kondycję, stosując oleje

W przypadku włosów niskoporowatych zwracanie uwagi na typ oleju jest niezwykle istotne. Jeśli bowiem zostanie wybrany preparat z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi (omega-6 i omega-3) o dużych cząsteczkach i z jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi (omega-7 i omega-9) o średniej wielkości cząsteczkach, wówczas preparat nadmiernie obciąży pasma, przez co fryzura będzie sprawiać wrażenie jeszcze bardziej oklapniętej niż zwykle.

Podstawowym kosmetykiem do pielęgnacji włosów niskoporowatych jest nierafinowany olej kokosowy. Pięknie pachnie i nie obciąża pasm. Dzięki temu włosy zostają zregenerowane, bez nadmiernego obciążania. Pozostałymi olejami, zawierającymi nasycone kwasy tłuszczowe o niewielkich cząsteczkach, są m.in.:

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z masła, to przed rozpoczęciem zabiegu konieczne będzie jego ogrzanie w kąpieli wodnej. Tylko wówczas przybierze płynną konsystencję. W przypadku zwykłego oleju wystarczy, że ogrzejesz go w dłoniach. Dzięki wyższej temperaturze substancje aktywne szybciej wnikną w strukturę włosa. Uważaj jednak, by nie nakładać preparatu u samej nasady pasm. Może to je nadmiernie obciążyć i nawet po spłukaniu włosy będą wyglądały na przetłuszczone.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Porowatość włosów – jak dobrać do niej oleje?

Olejowanie możesz wykonać na trzy sposoby. Możesz zaaplikować wybrany kosmetyk na suche pasma. W tym celu wylej odrobinę oleju na dłoń i delikatnymi ruchami palców rozprowadź na całej długości włosów. Po około 30 minutach zmyj olej delikatnym szamponem bez SLS stosowanym na co dzień lub zemulguj odżywką.

DOWIEDZ SIĘ, czym jest emulgowanie oleju.

Możesz wykonać olejowanie na mokro. Umyj włosy i odsącz nadmiar wody z pasm. Następnie zaaplikuj olej na dłoń i rozprowadź go na całej długości pasm, wykonując delikatne ruchy dłońmi. Po około 15 minutach zmyj olej szamponem lub zemulguj odżywką.

Rada kosmetologa:

Pamiętaj jednak, że podstawową zasadą, którą należy kierować się podczas pielęgnacji włosów niskoporowatych jest “im mniej tym lepiej”. Z tego względu, że łuski włosów niskoporowatych są domknięte, nie przyswoją one dobrze kosmetyków przez co może wydawać się, że są obciążone. Wybieraj lekkie formuły kosmetyków przeznaczone do włosów niskoporowatych, a odżywki i maski nakładaj zawsze mniej więcej od połowy włosów.

Olej możesz również zastosować łącznie z odżywką, by wzmocnić działanie obu kosmetyków. Umyj głowę i włosy, a następnie nałóż na nie odżywkę. Następnie kilka kropli oleju umieść na dłoni, ogrzej i rozprowadź na pasmach. Oba kosmetyki spłucz po upływie około 3 minut.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Sposoby olejowania włosów – domowe metody 

kobieta z serum do włosów

Świadoma pielęgnacja włosów niskoporowatych – czego unikać?

Jeśli masz niskoporowate włosy, to zaliczasz się do nielicznego grona kobiet, których głowy zdobią elastyczne, błyszczące i gładkie pasma, ale jednocześnie włosy niskoporowate nie są łatwe w układaniu i stylizacji. Takie włosy nie są wymagające w pielęgnacji. Warto jednak zwrócić uwagę na składniki wybieranych kosmetyków oraz sposób ich stosowania, aby nadmiernie nie obciążać włosów. W przeciwnym razie stracą objętość i będą wyglądały na przetłuszczone.

Do mycia włosów z równo i ciasno przylegającą  do osłonki łodygi łuską warto wybierać szampony pozbawione SLS i SLES, aby nie nasilić problemu nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe skóry głowy. Uważaj też na kosmetyki z dużą ilością protein. Nie stosuj ich zbyt często, ponieważ niekorzystnie wpłynie to na kondycję włosów –  staną się matowe, sztywne i szorstkie w dotyku. Aby tego uniknąć – sięgaj po preparaty z nawilżającymi emolientami albo humektantami.

5 polecanych produktów:

  • TRUST MY SISTER ZESTAW DO PIELĘGNACJI WŁOSÓW NISKOPOROWATYCH + TURBAN –  zestaw do kompleksowej pielęgnacji włosów niskoporowatych składający się z szamponu, serum, maski emolientowej i proteinowej oraz z oleju do włosów. Dodatek turbanu, ma za zadanie uprzyjemnić całość pielęgnacji. Specjalnie dobrany skład i składniki aktywne mają dobrze pielęgnować pasma jednocześnie nie powodując ich przeciążenia.
  • SYLVECO ODBUDOWUJĄCY SZAMPON PSZENICZNO-OWSIANYnaturalny szampon przeznaczony do włosów niskoporowatych. Produkt nie zawiera SLS przez co jest idealny na co dzień. Zapobiega przesuszeniu włosów, łagodzi podrażnioną skórę głowy, a dzięki zawartości odżywczych protein odżywia pasma.

  • YOPE BOUNCE MY HAIR BALANCE MGIEŁKA DO STYLIZACJI WŁOSÓW Z SOLĄ MORSKĄ –  produkt przeznaczony do pielęgnacji włosów niskoporowatych i z tendencją do przetłuszczania. Kosmetyk ma formułę wegańską i zawiera aż 99% składników pochodzenia naturalnego. Nie zawiera parabenów, silikonów oraz konserwantów. Za regulowanie wydzielania sebum oraz przywrócenie odpowiedniego pH, odpowiada mirt cytrynowy, a dodatek soli z Morza Martwego nadaje włosom objętości bez ryzyka obciążenia.
  • APIS TRICHOLOGICAL CARE LEKKA ODŻYWKA PIELĘGNACYJNA DO WŁOSÓW NISKOPOROWATYCHlekki kosmetyk odżywczy przeznaczony do włosów niskoporowatych, składający się w 92% ze składników pochodzenia naturalnego. Specjalnie skomponowana formuła wygładza włosy i ułatwia rozczesywanie. Dodatek aminokwasów siarkowych minimalizuje ryzyko wypadania włosów, a olej makadamia odżywia i uelastycznia pasma bez ryzyka obciążenia.
  • ANWEN KOKOS GLINKA MASKA DO WŁOSÓW NISKOPOROWATYCHkosmetyk do włosów niskoporowatych na bazie oleju kokosowego i glinki. Wygodna forma saszetki, pozwala na jednorazowe użycie. Produkt odżywia pasma, pielęgnuje, ale jednocześnie nie obciąża.



Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel