ZADBANA SKÓRA
12.12.2022

Pokonać pryszcze na pośladkach, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o trądziku na pupie

Pokonać pryszcze na pośladkach, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o trądziku na pupie

Wypryski na pośladkach są normalne i niezwykle powszechne. Każdy doświadczył pojawienia się krosty na pupie, choć, raczej nikt nie chce się tym chwalić. Trądzik na pośladkach może być nieestetyczny i nieprzyjemny, dlatego większość osób, które go doświadczają, chce się go jak najszybciej pozbyć. Jak wyeliminować pryszcze na pupie i zapobiec ich nawrotom?

Dlaczego na pośladkach powstają krosty?

Krosty na pośladkach lub udach są zwykle spowodowane jedną z kombinacji zatkanych mieszków włosowych, zatkanych gruczołów łojowych oraz infekcji bakteryjnej. Największe znaczenie w ich powstawaniu mają: spocona skóra, nieprzewiewna bielizna, tarcie mechaniczne oraz dziedziczona tendencja.

SPRAWDŹ TEŻ: Pokonać trądzik na plecach

Podczas upałów lub długotrwałej pracy siedzącej skóra na pośladkach rozgrzewa się i poci. To powoduje, że pory się rozszerzają i ułatwiają bakteriom przenikanie. Ponieważ wielu z nas przez dużą część dnia siedzi na pośladkach, pory w tym obszarze szczególnie łatwo zostają zablokowane. Skóra na pupie jest również bardziej narażona na powstanie krost, ponieważ doświadcza dużego tarcia spowodowanego ubraniem, siedzeniem, chodzeniem i ćwiczeniami. Może to powodować mikrouszkodzenia skóry, które otwierają drogę infekcji prowadzącej do trądziku na pośladkach.

Trądzik, rogowacenie czy zapalenie mieszków?

Zanim rozpocznie się walkę z wypryskami, najpierw warto dowiedzieć się, z jakimi krostami mamy do czynienia. Pryszcze na pośladkach mogą nie być tak prosty do wyeliminowania, bo w rzeczywistości mogą wcale nie być prawdziwym trądzikiem. Czerwone zmiany w tym obszarze najczęściej nie przypominają trądziku na twarzy. Krosty na pośladkach najczęściej są spowodowane zapaleniem mieszków włosowych, rogowaceniem mieszkowym, nieco rzadziej trądzikiem.

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych jest spowodowane przez bakterie, które atakują mieszek włosowy. Zmiany skórne na początku są widoczne jako czerwona wysypka na pośladkach, a w kolejnym etapie mogą zamienić się w zaskórniki wypełnione ropą. Głębokie ropne zapalenia mieszków włosowych nazywane są czyrakami. W odróżnieniu od trądzikowych pryszczy, ropne zapalenie mieszków często jest przyczyną dużego dyskomfortu, zaczerwienienia i bólu. 

Za rozwój zmian odpowiadają na co dzień niegroźne bakterie bytujące na skórze — Staphylococcus aureus. Krosty na pośladkach zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu dwóch tygodni, ale ze względu na duży dyskomfort, warto spróbować pozbyć się ich wcześniej. Tradycyjnym, ale nadal bardzo skutecznym sposobem na zmiany tego typu jest stosowanie maści i past z ichtiolem, które pomagają ,,wyciągać’’ ropę i zasuszyć zmianę. 

Na dolegliwości bólowe można wykorzystać ciepłe okłady z gazy nasączonej wodą lub naparem z rumianku. Rozgrzany (ale nie gorący) kompres działa kojąco, pomaga w otwarciu porów i oczyszczeniu obszaru zmian. Wystarczy umieścić zwilżoną ciepłą, ale niezbyt gorącą wodą (lub naparem) gazę na obszarze, na którym pojawiły się krosty. Podobne działanie można uzyskać, biorąc ciepłą kąpiel w wannie.

SPRAWDŹ TEŻ: Trądzik – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

kobiety w bieliźnie stojące tyłem

Rogowacenie mieszkowe

Rogowacenie mieszkowe jest powszechną chorobą skóry, która występuje, gdy martwe komórki naskórka gromadzą się w mieszkach włosowych. Powoduje to pojawienie się małych czerwonych guzków, które ze względu na szorstki i nierówny wygląd bywają określane jako „skóra kurczaka”. Krostki na pośladkach możesz zwalczyć za pomocą kwasu salicylowego. Jest to rodzaj beta-hydroksykwasu (BHA), który może pomóc usunąć nadmiar olejków i złuszczyć martwe komórki naskórka, aby nie zostały uwięzione w mieszkach włosowych. Kiedy szorstka wysypka na pośladkach jest już obecna, kwas salicylowy pomoże wygładzić powierzchnię skóry.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Kwas salicylowy na twarz – zobacz, jak działa

Trądzik

Wypryski trądzikowe powstają zazwyczaj w wyniku nadprodukcji sebum, co może być spowodowane przez hormony, stres, a także uwarunkowania genetyczne i niektóre produkty spożywcze. Trądzik na pośladkach możesz potraktować tak samo jak trądzik na twarzy, stosując metody takie jak:

  • wzmożenie higieny obszaru pokrytego zmianami,
  • ograniczenie w diecie cukrów rafinowanych i nabiału,
  • stosowanie produktów złuszczających skórę, takich jak kwas salicylowy.

Zaleca się łagodne oczyszczanie obszaru pokrytego zmianami rano i wieczorem antybakteryjnym produktem myjącym. Pomoże to zmniejszyć pryszcze i zapobiegnie powstaniu większej liczby zmian. Przy powstrzymywaniu wysypu trądziku na pośladkach najlepszym wyborem będą żele i płyny do mycia, które łączą skuteczne oczyszczanie z ochroną i nawilżeniem.

Do radzenia sobie pryszczami na pośladkach warto też wykorzystać kremy, maści lub pasty na bazie tlenku cynku. Ten niepozorny, popularny w kosmetyce składnik dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym powstrzymuje dalszy rozwój krost i lekko je wysusza. Kremy barierowe z tlenkiem cynku, znane jako kremy na odparzenia pieluszkowe, również bywają stosowanie do eliminowania pryszczy na pośladkach, ponieważ zapewniają ochronę przed otarciami i podrażnieniami skóry. Trzeba jednak pamiętać, że ich największym minusem jest to, że często zawierają dodatek substancji komedogennych.

Pomocny może okazać się też olejek z drzewa herbacianego, który ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Olejki ze względu na dużą siłę działania powinno się dodawać do łagodniejszej bazy nośnikowej – innego olejku lub żelu aloesowego.

SPRAWDŹ TEŻ: Wpływ cynku na skórę. Efekty i najlepsze produkty

kobieta w czarnej bieliźnie

Jak zapobiec krostom na pośladkach?

W przypadku tendencji do pojawiania się pryszczy na pośladkach jednym z najważniejszych działań zapobiegawczych jest regularne oczyszczanie skóry. Bardzo ważne jest, aby brać prysznic co najmniej raz dziennie, a także po każdym treningu lub innej intensywnej aktywności fizycznej. Dzięki temu usuniemy pot, tłuszcz i brud, które gromadzą się na powierzchni skóry i przyczyniają się do powstawania krostek na pośladkach. 

kobieta z nadwagą w bieliźnie

Kolejnym ważnym krokiem jest złuszczanie naskórka. Regularne usuwanie martwych komórek skóry powstrzyma zatykanie porów i mieszków włosowych. Jednak używanie zwykłego peelingu mechanicznego (grubo- lub drobnoziarnistego) może okazać się zbyt intensywne, szczególnie dla osób ze stanem zapalnym lub delikatną skórą.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Domowe sposoby na trądzik

Zwykła szczotka nylonowa lub rękawica peelingująca do mycia pomoże zapobiec podrażnieniom i stanom zapalnym, a przy tym delikatnie usunie zrogowaciały naskórek.

Dobrym rozwiązaniem będzie też wypróbowanie peelingu chemicznego, aby usprawnić  złuszczanie martwego naskórka. Roztwór na bazie kwasu (takiego jak glikolowy, mlekowy, migdałowy), usuwa zalegające komórki skóry, zmniejsza przebarwienia, stymuluje produkcję kolagenu i wygładza powierzchnię ud, lub pośladków. 

SPRAWDŹ TEŻ: Przebarwienia po trądziku – jak sobie z nimi poradzić?

Wiele osób wykorzystuje także szczotkowanie na sucho, które nie tylko złuszcza i wygładza naskórek, ale sprawia też, że skóra staje się bardziej jędrna. Co ważne, szczotkę z naturalnego włosia należy raz w tygodniu dokładnie umyć łagodnym detergentem i wysuszyć, ponieważ zbierają się na niej włosy oraz naskórek – idealna pożywka do rozwoju bakterii i grzybów.

SPRAWDŹ TEŻ: Szczotkowanie ciała na sucho – warto, czy nie? Jakie przynosi efekty?

Czego nie robić pryszczom na pośladkach?

Ważne jest, aby unikać wyciskania pryszczy na pośladkach, ponieważ powstałe rany mogą prowadzić do blizn. Takie działanie może również wpuścić bakterie do rany i naraża obszar zmiany na ryzyko rozwoju infekcji. Z tych samych powodów powinniśmy unikać dotykania i drapania pryszczy. 

Jeśli złuszczasz skórę na pośladku, najlepiej unikać pokusy szorowania skóry z obecnymi na niej pryszczami. Szorowanie może prowadzić do zwiększonego podrażnienia i powstania otwartej rany.

Dobrym pomysłem jest również unikanie stosowania produktów przeznaczonych do leczenia trądziku na twarzy, chyba że lekarz zaleci inaczej. Wiele leków na trądzik na twarzy nie jest skutecznych w leczeniu wyprysków na pośladkach, ponieważ mają różne przyczyny.

Co więcej, skóra niektórych osób może być wrażliwa na różne tkaniny lub produkty do prania. Jeśli podejrzewasz, że proszek, płyn do zmiękczania tkanin lub inny stosowany detergent może powodować problemy z wypryskami na pośladkach, możesz spróbować przestawienia się na produkt bez barwników lub całkowicie pominąć niektóre produkty.

kobieta w bieliźnie trzyma szczotkę przy pośladku

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

pixel