MAMA I DZIECKO
23.10.2020

Pielęgnacja skóry w ciąży – najważniejsze zasady i wskazówki

Pielęgnacja skóry w ciąży – najważniejsze zasady i wskazówki

Jak dbać o cerę w ciąży? Jak pielęgnować skórę brzucha i piersi? W jaki sposób zredukować ryzyko rozwoju rozstępów na ciele? Te i wiele innych pytań zaprząta głowę przyszłych mam. Nic w tym dziwnego. Ten szczególny czas rządzi się swoimi prawami. Nie wszystkie preparaty dotychczas stosowane będziesz mogła nadal aplikować na skórę. Nie tylko dlatego, że staje się ona wrażliwsza, ale też ze względu na potencjalnie niekorzystny wpływ wielu substancji na rozwijające się dziecko.

Jak dbać o ciało w ciąży?

Nie wiesz, jakie zabiegi możesz wykonywać w ciąży? Jak dbać o skórę w tym szczególnym czasie? Nie jest to wcale takie proste. Przemiany, jakie zachodzą wówczas w ciele kobiety, obciążają cały ustrój, w tym największy jego organ – skórę. Wpływ na jej kondycję ma nie tylko regularny tryb dnia, długi i dobrej jakości sen, prawidłowo zbilansowana dieta i umiarkowana aktywność fizyczna. Bez stosowania odżywiających i nawilżających kosmetyków bardzo szybko Twoja skóra przesuszy się i pokryje rozstępami. Wystarczy jednak poznać kilka zasad, związanych z tym, jak dbać o ciało w ciąży, by było ono piękne przez cały ten czas.

Nawilżanie

Za elastyczność skóry odpowiadają włókna kolagenowe i elastynowe. Niestety w okresie ciąży ich synteza zwalnia. Te, które zostaną wyprodukowane, wykazują natomiast mniejszą odporność na rozciąganie i łatwiej ulegają uszkodzeniom. To efekt wzrostu poziomu estrogenów i kortyzolu. 

Przez szybkie rozciąganie skóry (zwłaszcza na brzuchu) – pojawiają się rozstępy. Początkowo przybierają postać czerwonych prążków. Jest to faza zapalna. To właśnie na tym etapie masz największe szanse zredukowania zmian. Gdy rozstępy zaczną blednąć – to znak, że przechodzą w fazę zanikową. Wówczas ich usunięcie stanie się możliwe wyłącznie przy pomocy zabiegów medycyny estetycznej (choć nie zawsze). 

W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” zadbaj o natłuszczanie i nawilżanie skóry w ciąży. W ten sposób poprawisz jej elastyczność i zmniejszysz ryzyko powstania rozstępów. Te natomiast, które się pojawią, nie będą aż tak wyraźne. Nie zapomnij też o nawilżaniu od wewnątrz. W ciąży zapotrzebowanie na płyny zwiększa się o ok. 300 ml. Dobowo powinnaś wypijać więc ok. 2,3 l wody. 

Masowanie

Wykonywanie masaży u kobiet w ciąży nie jest zabronione. Ważne jest jednak, aby fizjoterapeuta wiedział, w jakim jesteś stanie i że nie masz ku zabiegowi przeciwwskazań zdrowotnych.

Ponadto żaden masaż nie powinien być przeprowadzany w pierwszych dwóch miesiącach (w czasie organogenezy i tworzenia się łożyska) i w ostatnim (ze względu na ryzyko wywołania skurczów porodowych). Nie jest również wskazany m.in. przy zdiagnozowanych wadach płodu czy anemii.

Masaż klasyczny (a także automasaż) poprawia elastyczność skóry w ciąży, co może stanowić element profilaktyki przeciwrozstępowej. A dodatek ciepłej oliwki – rozluźnia przeciążone i spięte mięśnie. Masaż wspomaga usuwanie nadmiaru wody zmagazynowanej w tkance, co pozwala zredukować uciążliwą opuchliznę, ale też zapobiega rozrostowi cellulitu.

Katarzyna Grzyś-Kurka

JKatarzyna Grzyś-Kurka

Copywriter

Porada experta:

Masaż w ciąży powinien być wykonywany w pozycji na boku albo na siedząco.

Jeśli zdecydujesz się leżeć – wybierz lewy bok. Odwrotna pozycja spowoduje ucisk żyły głównej dolnej przez macicę. Często skutkuje to przyspieszeniem pracy serca i oddechu. Ponadto sam zabieg nie może być tak intensywny, jak przed ciążą. Niewskazane jest gwałtowne rozcieranie czy ugniatanie ani też wibracje. Fizjoterapeuta zamiast tego będzie skórę głaskał, delikatnie ją pocierał i rolował.

Kobieta i pielęgnacja brzucha w ciąży

Unikanie opalania

Skóra w ciąży staje się delikatniejsza. Aby nie doprowadzać do zwiększonej przeznaskórkowej utracie wilgoci i poparzeń – pamiętaj, żeby w pielęgnacji skóry w ciąży zadbać o właściwą ochronę przeciwsłoneczną. Sięgnij po kosmetyk z filtrem UV o faktorze minimum SPF 30.

Opalanie w ciąży jest ryzykowne też ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo powstania przebarwień. To wynik wysokiego poziomu estrogenów, które pobudzają produkcję melaniny. Niekiedy zmiany pigmentacyjne są tak wyraźne, że sprawiają wrażenie maski. Stąd też określenie tego defektu – maska ciążowa. 

Zbilansowana dieta

Zwróć uwagę, aby wartość energetyczna posiłków w II trymestrze była większa o około 360 kcal, a w III trymestrze – o około 475 kcal. Ich źródłem nie powinny być jednak słodycze, fast-foody czy żywność tłusta. Zamiast nich włącz do diety owoce, warzywa i produkty bogate w błonnik. W przeciwnym razie bardzo szybko zaczniesz przybierać na wadze, czego konsekwencją będą rozstępy i cellulit.

Posiłki podziel na pięć porcji – trzy większe i dwie przekąski. Najlepszymi formami obróbki produktów są: grillowanie, gotowanie (w tym gotowani na parze) i duszenie.

Bezwzględnie wyeliminuj z diety:

  • surowe mięso (w tym ryby),
  • sery pleśniowe,
  • surowe jaja,
  • pikantne przyprawy,
  • alkohol,
  • kofeinę (w dawkach powyżej 300 mg na dobę).

Stosowanie kosmetyków dla kobiet w ciąży

Przyszłe mamy mają świadomość tego, że ich styl życia ma wpływ na zdrowie dziecka. To dlatego zdrowo się odżywiają, dbają o umiarkowaną aktywność fizyczną i wykonują regularne badania kontrolne. Zdarza się jednak, że zapominają o przeglądzie kosmetyczki. Tymczasem wiele składników preparatów pielęgnacyjnych może mieć niekorzystny wpływ na dziecko. 

Pielęgnacja skóry  ciąży u ciężarnej kobiety

Do pielęgnacji skóry w ciąży niewskazane jest stosowanie produktów zawierających:

  • witaminę A i jej pochodne – mogą uszkodzić rozwijający się płód oraz podrażniać skórę ciężarnej,
  • tetracykliny – mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń płodu,
  • parabeny – mają niekorzystny wpływ na rozwój płodu,
  • kwas salicylowy – może stać się przyczyną wad wrodzonych u płodu,
  • triklosan – ma rakotwórcze właściwości,
  • ftalany – mają negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną dziecka,
  • olejek bergamotowy – może spowodować powstanie przebarwień na skórze,
  • olejek sojowy – ma działanie estrogenne, co z jednej strony są niezdrowe dla płodu, a z drugiej może spowodować powstanie przebarwień na skórze,
  • kwasy owocowe w wysokich stężeniach – mogą wywołać silne podrażnienia oraz przyczynić się do powstania przebarwień na skórze,
  • fluory w wysokich stężeniach – mają toksyczny wpływ na płód,
  • formaldehyd – może zaburzyć rozwój gruczołów piersiowych u dziecka.

Zatem jak dbać o ciało w ciąży? Jakie preparaty są bezpieczne? Uzupełnij kosmetyczkę o produkty przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży. Nie ma w ich składzie niepożądanych substancji, które mogłyby zaszkodzić dziecku.

W tym szczególnym czasie wypróbuj propozycje z drogerii eZebra, wybrane z myślą o odpowiedzialnej pielęgnacji w czasie ciąży.

  • Krem przeciw rozstępom: pobudza produkcję włókien kolagenowych i elastynowych. Tym samym poprawia elastyczność skóry i zmniejsza ryzyko powstania rozstępów, a przy okazji redukuje te już istniejące, które wciąż są jeszcze czerwone.
  • Preparat do pielęgnacji biustu: ujędrnia skórę piersi i tym samym zmniejsza ryzyko powstania rozstępów i redukuje te już istniejące. Ponadto łagodzi obrzęki, co sprawia, że piersi stają się mniej tkliwe.
  • Masło nawilżające: regularnie stosowane przynosi ulgę przesuszonej i napiętej skórze. Do tego ją odżywia i działa przeciwrozstępowo.
  • Kosmetyk zapobiegający przebarwieniom: chroni skórę przed niekorzystnym wpływem promieniowania słonecznego i tym samym redukuje ryzyko powstania przebarwień. Preparat do pielęgnacji ciała w ciąży powinien mieć faktor co najmniej SPF 30.

Być może spotkałaś się z wątpliwością czy w ciąży można farbować włosy. To mit. Współcześnie stosowane farby nie wytwarzają szkodliwych dla płodu oparów. Do tego substancje w nich zawarte nie wnikają w skórę w stopniu, który stwarzałby zagrożenie dla dziecka. Bez obaw możesz więc dbać o wygląd swoich kosmyków w ciągu trzech trymestrów.

Skóra w ciąży i jej pielęgnacja przez kobietę

Pielęgnacja twarzy w ciąży – co stosować?

W ciąży cera nierzadko nieprzyjemnie się napina, przesusza i staje przez to wrażliwa. Do tego promieniowanie słoneczne może wywoływać przebarwienia, które nie zdobią twarzy. Po jakie kosmetyki do pielęgnacji twarzy w ciąży warto zatem sięgnąć?

  • Oliwka nawilżająca: odżywia i nawilża cerę, co sprawia, że staje się elastyczna i promienna.
  • Krem przeciwsłoneczny: chroni cerę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, a także hamuje powstawanie przebarwień.
  • Krem rozjaśniający: wyrównuje koloryt skóry i pomaga pozbyć się nieestetycznych plamek na twarzy, gdy te zdążą się już na niej pojawić.

Pielęgnacja twarzy w ciąży wymaga nie tylko sięgania po kosmetyki z bezpiecznym składem, ale też ich umiejętnego stosowania. Codzienny rytuał piękna zacznij od demakijażu przy pomocy naturalnego płynu micelarnego. Następnie wymyj twarz łagodnym preparatem oczyszczającym (np. w formie mlecznego żelu).

Kolejnym etapem pielęgnacji skóry twarzy w ciąży jest nałożenie preparatu nawilżającego i odżywiającego (kremu lub oliwki). W przypadku pielęgnacji przeprowadzanej rano nie zapomnij zaaplikować preparatu chroniącego przed promieniowaniem słonecznym.

Jeśli zmagasz się z trądzikiem, zachowaj rozwagę przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji cery w ciąży. Wiele z nich zawiera witaminę A i jej pochodne, które nie są bezpieczne dla płodu. Przed zakupem koniecznie skonsultuj się z dermatologiem. Specjalista podpowie, jaki kosmetyk będzie pomocny w pielęgnacji i jednocześnie bezpieczny dla rozwijającego się dziecka.

Pielęgnacja brzucha w ciąży – co trzeba wiedzieć?

Zastanawiasz się jak dbać o skórę brzucha w ciąży? Masz wiele wątpliwości co do samych zabiegów i rodzaju wykorzystywanych preparatów? Pielęgnacja skóry brzucha w ciąży wymaga szczególnego traktowania. To wszak w nim rozwija się dziecko. Unikaj aplikowania masek, peelingów i kosmetyków o silnym działaniu. Stosowanie na skórę brzucha szorstkiej rękawicy, która służy pobudzaniu krążenia, również nie będzie odpowiednie, ponieważ może wywołać przedwczesne skurcze.

A zatem jak dbać o skórę brzucha w ciąży? Przede wszystkim sięgaj po preparaty przeznaczone dla kobiet w tym szczególnym czasie. Powinny być to kosmetyki przeciw rozstępom, nawilżające i odżywiające (w postaci balsamu albo oliwki). Szczególnie warte uwagi są te, które zawierają w składzie kolagen i elastynę, ujędrniające tkankę. Co ważne, preparaty te możesz też wykorzystać w pielęgnacji brzucha po ciąży, aby szybciej odzyskał formę.

Unikaj w ciąży kąpieli w gorącej wodzie. Jej temperatura nie powinna przekraczać 37 st. Celsjusza. Choć nie zostało to jak dotąd potwierdzone, wielu naukowców twierdzi, że przegrzewanie organizmu zwiększa ryzyko rozwoju wad płodu.

Podsumowanie

Kosmetyki, które regularnie stosowałaś przed ciążą, nie zawsze są bezpieczne dla płodu. Może się okazać, że wszystkie preparaty w kosmetyczce będziesz musiała wymienić. Wiedza na temat tego, jak dbać o skórę w ciąży nie pojawia się znikąd. Warto więc poznać bezpieczne składniki, które stanowią zagrożenie dla rozwijającego się dziecka.

Poza pielęgnacją skóry zwracaj uwagę na dietę, nawodnienie oraz racjonalne korzystanie z masażu i kąpieli słonecznych. Wszystko to w trosce o Twoje dobre samopoczucie w ciąży i tuż po niej oraz zdrowie Twojego malucha.

Bibliografia

1. A. Skorupińska, N. Sekuła, Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, vol. 6, nr 3, s. 283–286. 2. A. Wendołowicz, E. Stefańska, L. Ostrowska, Żywienie kobiet w okresie ciąży, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2014, t. 20, nr 3, s. 341–345. 3. G. Lewansowski, Masaż u kobiet w okresie przygotowania do ciąży, w czasie ciąży i w połogu – sposoby wykonywania, wskazania i przeciwwskazania, „Ginekologia Po Dyplomie” 2012, nr 1, s. 44–48.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel