ZADBANA SKÓRA
28.01.2024

Fototerapia – jak terapia światłem LED działa na skórę twarzy i ciała?

Fototerapia – jak terapia światłem LED działa na skórę twarzy i ciała?

Fototerapia to jeden ze sposobów na przywrócenie skórze komfortu i estetycznego wyglądu. Jak sama nazwa wskazuje, jest to terapia światłem. Warto wiedzieć o tym, że światło może mieć spory wpływ na kondycję i zdrowie skóry, ale nie tylko. Terapie światłem stosuje się również do łagodzenia objawów przebiegu różnych schorzeń. Fototerapia w kosmetyce i dermatologii ma zastosowanie w wielu przypadkach. Podpowiadamy, jak terapia światłem LED wpływa na stan skóry twarzy i ciała, a także włosów.

Fototerapia – na czym polega?

Fototerapia specjalnymi lampami to zabieg polegający na naświetlaniu wybranych obszarów ciała lampą w wybranym kolorze. Różne barwy światła mają bowiem różne działanie: od łagodzącego, przez antybakteryjne, po stymulujące tkanki do odnowy. Co istotne światłoterapia LED jest bezpieczna, bo to zabiegi nieinwazyjne. Nie są więc bolesne, nie sprawiają również dyskomfortu, za to mogą przynosić świetne efekty. Światło wnika głęboko w skórę, jednak nie stwarza ryzyka uszkodzenia, czy nadmiernego rozgrzania tkanek. W zależności od konkretnego problemu trzeba dobrać odpowiedni kolor światła.

  • Białe światło jest wykorzystywane do zabiegów stymulujących skórę do odnowy. Wykazuje działanie regenerujące, a także odmładzające, bo stymuluje produkcję kolagenu. Terapia białym światłem sprawdza się świetnie przede wszystkim w zabiegach ujędrniających skórę.
  • Żółte światło wykazuje właściwości łagodzące. Dlatego jest chętnie wykorzystywane w zabiegach kojących i wyciszających skórę – np. po innych zabiegach, które ją podrażniają.
  • Niebieskie światło znajduje zastosowanie w pielęgnacji problematycznej skóry: między innymi podrażnionej lub tłustej, która ma tendencje do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Fototerapia światłem niebieskim jest więc przydatna w przywróceniu skórze komfortu i równowagi.
  • Pomarańczowe światło ma dość szerokie zastosowanie. Sprzyja stymulowaniu skóry do odnowy, między innymi poprzez odbudowywanie włókien kolagenowych. Dodatkowo ma również właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu dobrze sprawdza się w terapiach łagodzących i kuracjach przeciwtrądzikowych.
  • Światło czerwone – ta barwa światła wpływa korzystnie przede wszystkim na ukrwienie skóry. Ma również właściwości wspierające procesy regeneracji skóry, więc jest przydatne w przyspieszaniu gojenia się jej. 1
  • Światło fioletowe – działa podobnie jak światło niebieskie, a więc wykazuje właściwości antybakteryjne. Wspiera również łagodzenie stanów zapalnych skóry;
  • Światło podczerwone – podobnie jak światło czerwone poprawia mikrokrążenie, a także rozszerza naczynia krwionośne. Światło czerwone i podczerwone wnikają w skórę najgłębiej.2
  • Światło zielone – jest często wykorzystywane wspomagająco w terapiach rozjaśniających skórę i redukujących jej przebarwienia. Zielone światło ma właściwości zmniejszające produkcję melaniny. Dodatkowo jest pomocne w zmniejszaniu obrzęków.

3

Dowiedz się więcej:

Kobieta poddająca się fototerapii czerwonym światłem

Dowiedz się więcej:

Fototerapia – jakie daje efekty?

Aby fototerapia LED była skuteczna, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsze jest to, by dobrać odpowiedni kolor światła do problemu, jaki jest do rozwiązania. W przeciwnym wypadku fototerapia będzie nieskuteczna. Istotne jest również to, by korzystać z lamp wysokiej jakości, a także używać ich zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami.

Działanie światła LED na skórę

Światło fotonowe jest często wykorzystywane zarówno w kosmetyce, jak i dermatologii. Dopasowując odpowiedni kolor lampy, można uzyskać całkiem sporo efektów – od kosmetycznych po lecznicze. Dzięki fototerapii można poprawić ogólny stan skóry (np. odmłodzić ją), a także wyciszyć różne problemy (zaczerwienienia, podrażnienia, trudno gojące się rany). Fototerapia na skórę jest również pomocna w łagodzeniu objawów niektórych chorób, jak łuszczyca, czy AZS. Użycie lampy o właściwościach wyciszających stany zapalne i podrażnienia jest nieocenione między innymi po laseroterapii, kiedy skóra wymaga szczególnej troski.

Dowiedz się więcej:

Działanie światła LED na włosy

Fototerapia znajduje również zastosowanie w przypadku problemów z wypadaniem włosów. Terapia światłem LED na włosy sprawdza się doskonale przede wszystkim jako uzupełnienie innych zabiegów poprawiających mikrokrążenie w skórze głowy, czy odżywiających cebulki włosów. Wybór koloru lampy w tym przypadku jest równie istotny, co przy terapiach skóry. Dobrze dopasowana lampa i długość fali światła to doskonały sposób na pobudzenie wzrostu włosów oraz zahamowanie ich wypadania.

4

Dowiedz się więcej:

Terapia światłem LED w domu – jak się do niej przygotować?

Fototerapia w domu jest jak najbardziej możliwa do przeprowadzenia. Potrzebujesz do tego odpowiednich lamp, a także kilku wskazówek, których powinnaś się trzymać. Zanim jednak zdecydujesz się na samodzielną fototerapię, lepiej skonsultuj się ze specjalistą: kosmetologiem lub dermatologiem, by omówić wszystkie potencjalne przeciwwskazania.

NACOMI OMI SZCZOTECZKA SONICZNA DO OCZYSZCZANIA I MASAŻU TWARZY RÓŻOWA
Kobieta poddająca się fototerapii światłem fioletowym

Wybierz lampy LED

Odpowiednie światło LED na twarz czy skórę głowy to podstawa. Nie bez znaczenia pozostaje również jakość samych lamp, które wybierzesz do zabiegu. Chodzi przede wszystkim o ich jakość, która przekłada się na efekty zabiegu, ale także na jego bezpieczeństwo.

Oczyść skórę

Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, regeneracyjne, czy łagodzące zawsze należy wykonywać na oczyszczonej skórze. Zanim więc przystąpisz do domowej fototerapii, oczyść dokładnie obszar zabiegowy, np. wykonując demakijaż.

Dowiedz się więcej:

Ustal czas trwania

Nie przesadzaj z czasem trwania zabiegu. Rekomendowana długość to przeważnie 10-30 minut. Zawsze jednak trzymaj się wytycznych podanych przez producenta konkretnej lampy, bo długość zabiegu może być uzależniona od kilku czynników, np. od mocy danego urządzenia.

Chroń oczy

Pamiętaj o tym, że światło może przenikać nawet głęboko w skórę – tak samo przeniknie więc przez gałkę oczną. Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia wzroku, zawsze pamiętaj o tym, by w czasie zabiegu odpowiednio chronić oczy. Stosuj specjalne okulary, które przeważnie są dołączane do lampy.

Dowiedz się więcej:

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Reakcje na fototerapię mogą być przeróżne u każdego z nas.

Choć z założenia zabiegi z wykorzystaniem światła LED są bezpieczne i całoroczne, to jednak jeśli masz wrażliwą skórę lub po prostu obawiasz się niepożądanych efektów, lepiej zdecyduj się na zabiegi u profesjonalisty, a nie działaj na własną rękę. Specjalista omówi z Tobą oczekiwania, a także zaproponuje inne zabiegi uzupełniające, jeśli takie będą wskazane. Dzięki temu możesz zyskać o wiele więcej, niż działając na własną rękę.

Przeciwwskazania do fototerapii

Choć fototerapia może przynieść wiele korzyści, to istnieje kilka przeciwwskazań do tego zabiegu. Nie powinny z niego korzystać osoby z nadwrażliwością na światło ultrafioletowe, ze względu na możliwe wystąpienie podrażnienia skóry. Z zabiegów wyklucza również przyjmowanie leków światłouczulających. Fototerapii nie powinno się również wykonywać w czasie ciąży, a także w przypadku nowotworów skóry i podejrzenia ich. Przeciwwskazaniem do fototerapii jest również duża ilość znamion i pieprzyków, przede wszystkim atypowych.

Starsza kobieta w trakcie fototerapii

Wskazania do fototerapii

Ogólnymi wskazaniami do fototerapii są problemy skórne wynikające z AZS, łuszczycy i przebarwień. Fototerapia LED sprawdza się dobrze również jako zabieg odmładzający, bo stymuluje produkcję kolagenu oraz pobudza mikrokrążenie w skórze.

Terapia światłem LED – ile kosztuje?

Koszt terapii światłem jest uzależniony od kilku czynników. To przede wszystkim renoma miejsca, w którym zabieg ma być wykonany, a także liczba zabiegów w serii. Ta może być bardzo różna w zależności od indywidualnych czynników i oczekiwań. Średni koszt jednego zabiegu to 100-200 zł. W pakietach przeważnie jest on niższy w przeliczeniu na cenę jednego zabiegu.

Dowiedz się więcej:

Kobieta podczas zabiegu fototerapii światłem białym

Ile trwa fototerapia?

Czas trwania jednego zabiegu to przeważnie pomiędzy 10 a 30 minut. To zależy przede wszystkim od wielkości obszaru zabiegowego, a także od samego problemu, który ma zostać rozwiązany zabiegiem. Również te same czynniki wpływają na to, ile sesji będzie potrzebnych do tego, by zaobserwować oczekiwane efekty. U jednej osoby mogą być zauważalne już po 1 zabiegu, u innej potrzeba będzie np. 10 powtórzeń. 


Pamiętaj, że po zabiegu skórze potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja, do której należy stosować delikatne, naturalne kosmetyki!

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

pixel