ZADBANA SKÓRADBAJ O ZDROWIE
31.10.2022

Worki pod oczami. Przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem

Worki pod oczami. Przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem

Jeśli chodzi o pielęgnację i wygląd skóry, dla większości ludzi największe znaczenie ma zachowanie młodego, zdrowego wyglądu. Dlatego, gdy pojawiają się worki pod oczami, mamy ochotę jak najszybciej się ich pozbyć. Ten nieestetyczny efekt może być sporym problemem, zwłaszcza jeśli pojawia się już w młodym wieku.

Co powoduje worki pod oczami?

Przyczyny worków pod oczami mogą być bardzo zróżnicowane. Mogą być częściowo spowodowane niedoborem snu, alergiami, odwodnieniem, a nawet genetyka.

Worki pod oczami mogą po prostu być dziedziczone w rodzinie. Na przykład większość chińskich kobiet aspiruje do piękna skory wokół oczy, a „worki” to często ich główny problem.

Badania wykazały, że zapisana w ich genetyce opuchlizna jest związana ze zwiększonym poziomem hemoglobiny, melaniny oraz postępującą utratą elastyczności skóry pod oczami.

Inne czynniki mogą przyczyniać się do powstawania worków pod oczami, w tym:

  • brak lub nieodpowiednia ilość snu — może wywołać zarówno obrzęki, jak i cienie pod oczami;
  • chroniczne zmęczenie;
  • odwodnienie — może spowodować, że skóra wokół oczu będzie wyglądać na obwisłą i zapadniętą;
  • zatrzymanie płynów — może być następstwem alergii, przyjmowania niektórych leków, a także spożywania dużej ilości słonych potraw;
  • palenie papierosów;
  • alergie i podrażnienie spowodowane kosmetykami — może powodować puchnięcie tkanki wokół oczu (zwłaszcza jeśli nie myjesz twarzy przed snem).

Rada eksperta: Worki lub cienie pod oczami mogą sprawiać wrażenie zmęczenia, ale zwykle są nieszkodliwe. Jeśli jednak obrzęk wokół oczu jest bolesny, najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Sposoby na pozbycie się worków pod oczami

Istnieje cała masa produktów, które mogą pomóc zmniejszyć opuchliznę i rozjaśnić okolice oczu. Warto jednak na początku wypróbować proste sposoby, które również mogą wiele zmienić. Podstawowym działaniem, które wpłynie na poprawę wyglądu na dłuższą metę, będzie wprowadzenie kilku zmian w stylu życia. To szczególnie ważne, jeśli twoje worki pod oczami są dziedziczone genetycznie.

Zadbaj o nawodnienie

Picie wystarczającej ilości wody połączone ze stosowaniem zimnych kompresów może pomóc szybko zmniejszyć worki pod oczami. Woda stanowi około 60 procent masy ciała. Biorąc to pod uwagę, trudno się dziwić, że odwodnienie może przyczyniać się do powstawania worków pod oczami. Staraj się unikać picia płynów przed snem i ogranicz ilość soli w swojej diecie. To może pomóc zmniejszyć retencję płynów przez noc.

młoda kobieta pije wodę z bidonu

Unikaj alergenów

Alergie mogą  prowadzić do obrzęku pod oczami przez gromadzenie się płynu w zatokach? Co więcej, reakcja alergiczna powoduje często dodatkowo zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu. Jeśli nie wiemy, co powoduje alergię, warto wykonać testy u specjalisty.

Reakcje uczuleniowe są częstą przyczyną opuchniętych oczu, ale na szczęście są również łatwe do leczenia. Najważniejsze, aby w miarę możliwości unikać alergenów i stosować zalecone przez lekarza leki.

Palenie

Palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych może podrażniać oczy. Czasem wywołuje także reakcję alergiczną, na przykład przy pocieraniu twarzy zadymioną dłonią. W efekcie możemy spowodować łzawienie oczu i obrzęk. Jeśli rozważasz rzucenie palenia, zapobieganie workom pod oczami może być kolejnym argumentem „za”.

Ogranicz ilość soli w diecie

Zbyt dużo soli lub sodu w diecie nie jest dobre dla kondycji ani wyglądu organizmu Jego nadmiarowe spożycie może sprawić, że twoje ciało zatrzyma wodę. Nadmiar wody powoduje natomiast obrzęki tak ciała, jak twarzy. 

Cienka skóra wokół oczu jest szczególnie narażona na opuchnięcie. Prowadzi to do obrzęku pod oczami lub pojawienia się „worków” pod oczami. Ciało w naturalny sposób pozbywa się nadmiaru sodu, ale możemy oszczędzić mu problemów. Warto ograniczyć sól w codziennej diecie, aby złagodzić podpuchnięte oczy i worki pod oczami. Jej duże ilości możemy spotkać w przetworzonej i pakowanej żywności. 

Spożywanie pokarmów bogatych w potas również pomoże pozbyć się worków pod oczami, których przyczyną jest sód. Obejmują one:

  • banany
  • pomidory
  • jogurt
  • ziemniaki
  • suszone morele

Zadbaj o sen

Człowiek potrzebuje zazwyczaj od 6 do 9 godzin snu dla pełnej regeneracji. Worki pod oczami często pojawiają się właśnie po kiepskiej nocy. Niewystarczająca ilość snu może powodować opuchliznę, a także być przyczyną zaczerwienienia i cieni pod oczami. Warto zadbać o odpoczynek nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale także dla profilaktyki przedwczesnego starzenia się skóry. 

Brak snu może:

  • osłabiać mięśnie wokół oczu;
  • przyczyniać się do utraty kolagenu – włókien utrzymujących elastyczny wygląd skóry;
  • skutkować gromadzeniem się płynu pod oczami, które powoduje puchnięcie.

Przy częstych problemach z zasypianiem zadbaj o codzienny rytuał przygotowujący do snu (powtarzające się zwykłe czynności), a także ciszę i ciemność w pokoju. Jeśli przyczyną  utrudnionego zasypiania i nocnego budzenia jest światło dochodzące z zewnątrz, wypróbuj opaskę na oczy do spania

SPRAWDŹ TEŻ: CIENIE POD OCZAMI. KIEDY POWSTAJĄ I JAK SKUTECZNIE SIĘ ICH POZBYĆ?

uśmiechnięta kobieta leży na łóżku

Kosmetyki na worki pod oczami

Każdemu jednak może zdarzyć się nieprzespana noc. Jak zlikwidować worki pod oczami, kiedy już się pojawią? Dostępnych jest wiele produktów, które mogą pomóc. Przy niewielkich obrzękach i uczuciu ściągnięcia pomogą sera w rollerze. Działają kojąco i łagodzą objawy nieprzespanej nocy. Dzięki metalowej kulce przyjemnie chłodzą okolice oczu, dzięki czemu dają uczucie odświeżenia, a dodatkowo mogą przyspieszyć zmniejszenie opuchlizny. 

Bardzo przyjemnym patentem na zaspany wygląd są też hydrożelowe płatki pod oczy. Mogą być świetnym sposobem na złagodzenie opuchlizny ale też, przywrócenie nawilżenia i napięcia skóry. Dla skutecznego działania hydrożelowe maski zwykle potrzebują około kwadransa. Przyjemnie chłodzą i są ukształtowane tak, by pasowały do ​​obszaru pod oczami. Jeśli tylko mamy na to czas, warto zafundować sobie rano tę namiastkę SPA. Do wyboru mamy wiele rodzajów masek i płatków pod oczy o działaniu nawilżającym, rozświetlającym i przeciwzmarszczkowym.

Dla poprawienia napięcia delikatnej skóry wokół oczu oraz zmniejszenia widoczności worków pod oczami skuteczne może być też serum lub krem z kofeiną. Kluczowy składnik uwielbianej filiżanki porannej kawy jest również dobrym wyborem dla łagodzenia obrzęków. Kofeina to substancja o działaniu zwężającym na naczynia krwionośne. To oznacza, że daje przejściowy, krótkotrwały efekt zmniejszenia opuchlizny. Wykazuje dodatkowo działanie stymulujące i może wyraźnie zmniejszyć widoczność worków pod oczami.

Rozważ retinol w pielęgnacji

Kremy i sera z retinolem są pomocne w różnych problemach skórnych takich jak trądzik, przebarwienia czy zmarszczki. W przypadku worków pod oczami  retinol może stymulować produkcję kolagenu i poprawić napięcie skóry. Zwykle stosuje się go raz dziennie, około pół godziny po wieczornym umyciu twarzy. Możemy sięgnąć po pielęgnujące krem pod oczy z retinolem np. Olay Retinol24 krem pod oczy na noc lub skoncentrowane czyste serum. 

Przy  wyborze tej drugiej opcji, warto poznać zasady wprowadzania retinolu do pielęgnacji, aby osiągnąć skuteczne działanie i zapobiec ewentualnym skutkom ubocznym. Najlepiej zacząć od najmniejszego stężenia retinolu. Zadanie ułatwi nam stosowanie retinolu w serum, możemy tu znaleźć szereg różnych stężeń. Pamiętaj, aby nie używać kremów z retinolem ani nie brać dodatkowej witaminy A w suplementach, jeśli jesteś w ciąży.

SPRAWDŹ TEŻ: RETINOL – JAK GO STOSOWAĆ?

kobieta trzyma w ręku fiolkę retinolu

Domowe sposoby

Czy można zapobiec pojawianiu się opuchlizny pod oczami? Jeśli chodzi o worki pod oczami wypełnione płynem, prostą sztuczką jest spanie na plecach z głową podniesioną o kilka centymetrów. Możemy po prostu położyć wyższą poduszkę pod głowę lub podnieść węzłowe łóżka. Dzięki tej pozycji ograniczymy gromadzenie się nadmiaru płynu na twarzy i wokół oczu przez noc.

Rano dla szybkiego zmniejszenia już powstałej opuchlizny i worków pod oczami można wykorzystać chłodny kompres na oczy. Wystarczy zwilżyć zimną, czystą wodą  myjkę, mały bawełniany ręcznik lub kompres z gazy. Następnie umieścić kompres na skórze wokół oczu na kilka minut, bardzo delikatnie dociskając. Chłodzenie pozwoli na obkurczenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza się obrzęk. Jeszcze szybszym sposobem w sytuacji awaryjnej będzie po prostu przyłożenie pod oczy zimnego przedmiotu takiego jak metalowe łyżeczki. Dla intensywniejszego działania możemy je krótko schłodzić w zamrażarce.

brunetka z maseczką pod oczami

Kolejnym sposobem będzie samodzielnie wykonany masaż, który poprawi krążenie w naczyniach krwionośnych pod oczami. Ruchy wykonywane przy pomocy palców lub płytki gua sha pomagają usunąć zastoje limfy i opuchliznę. Ważne, by wykonywać masaż zgodnie z kierunkiem odprowadzenia limfy. 

Co jeszcze? Możesz użyć torebek z herbatą pod oczy. Kofeina w herbacie zawiera silne przeciwutleniacze i może zwiększać przepływ krwi do skóry.

Aby to zrobić:

  1. Zaparz dwie torebki herbaty przez 3 do 5 minut.
  2. Odstaw torebki herbaty do lodówki na 20 minut.
  3. Następnie wyciśnij dodatkowy płyn i nałóż na okolice oczu.
  4. Pozostaw torebki na oczach na 15 do 30 minut.

Jeśli nie masz czasu lub chcesz zwyczajnie wykorzystać gotowy produkt, wybierz żel pod oczy z herbatą. Wykazuje on działanie kojące i łagodzące podrażnienia, a jeśli dodatkowo będziemy go przechowywać w lodówce, wzmocnimy przyjemny, chłodzący efekt.

Zabiegi u kosmetologa

Jeśli mimo dbania o styl życia i stosowania kosmetyków worki pod oczami są nadal bardzo widoczne, można rozważyć wizytę u kosmetologa. Trudno będzie skutecznie usunąć worki pod oczami w domu, szczególnie w sytuacji, kiedy ich przyczyną jest dziedziczenie. W takim przypadku worki pod oczami często są spowodowane przepukliną tłuszczową, którą trudno usunąć kremami i kompresami.

Istnieje jednak wiele zabiegów profesjonalnych na skórę, które zmniejszają obrzęki pod oczami. Należą do nich resurfacing laserowy, peelingi chemiczne i wypełniacze. Zabiegi te mają na celu napięcie skóry, poprawę jej kolorytu oraz redukcję worków pod oczami. Zabiegami nieco łagodniejszymi, które możemy wykonać nawet w domu, będą mikrodermabrazja i masaże urządzeniami sonicznymi. 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel