ZADBANA SKÓRA
01.05.2017

Jak zlikwidować cienie pod oczami - 5 sprawdzonych sposobów!

Jak zlikwidować cienie pod oczami - 5 sprawdzonych sposobów!

Ciemne obwódki pod oczami to zmora wielu kobiet. Czasami mogą być objawem chorób, np. niedoczynności tarczycy lub anemii, ale najczęściej są wynikiem braku snu, stresującego trybu życia, zmęczenia i złej diety. Nie bez znaczenia są także predyspozycje genetyczne – cienka skóra pod oczami sprawia, że prześwitują przez nie naczynia krwionośne. Jednak niezależnie od przyczyny, z ciemnymi obwódkami wokół oczu można wygrać.  Poznaj sprawdzone sposoby na usuwanie cieni pod oczami.  

Jak pozbyć się cieni pod oczami?

W pierwszej kolejności warto wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli mimo odpowiedniej dawki snu, zdrowej diety i prowadzenia higienicznego stylu życia oraz braku obciążenia genetycznego nadal masz cienie pod oczami to sygnał, że może się za tym kryć coś więcej. Dobrze jest zrobić podstawowe badania w celu określenia stanu zdrowia. Gdy przyczyna powstania cieni zostanie wyjaśniona, można wdrożyć w życie środki zaradcze. Skóra pod oczami jest niezwykle delikatna i wrażliwa, płytko ukrwiona, a do tego niemal nie posiada tkanki tłuszczowej. Jest bardziej podatna na starzenie niż reszta twarzy. W związku z tym wymaga specjalnego traktowania.

Podstawą jest dobry krem pod oczy na cienie (o tym za chwilę), ale jego działanie powinno zostać wsparte 5 zmianami w trybie życia:

Regenerujący i długi sen

Człowiek spędza prawie jedną trzecią swojego życia na śnie, co pokazuje, jak ważny jest dla naszego codziennego funkcjonowania. Odpowiednio długi sen, czyli taki, który trwa co najmniej 7-9 godzin na dobę, jest niezbędny dla regeneracji ciała. Regularność snu jest równie ważna, ponieważ nasz organizm działa według naturalnych rytmów dobowych. Zasypianie i budzenie się o tych samych porach każdego dnia, pozwala na jakościowy wypoczynek i regenerację. Natomiast niewystarczająca ilość snu przyczynia się do powstawania cieni pod oczami, przyspiesza procesy starzenia i obniża ogólne samopoczucie.

Nawadnianie organizmu

Prawidłowe nawodnienie jest kluczowe dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszych komórek i tkanek, w tym skóry. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody pomaga utrzymać skórę nawilżoną, sprężystą i zdrową. Może to także pomóc zminimalizować pojawianie się cieni pod oczami, które często są wynikiem odwodnienia.

Ograniczenie kawy

Kawa jest popularnym napojem pobudzającym, ale jej nadmiar może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nadmierna konsumpcja kawy może prowadzić do odwodnienia, ponieważ kofeina działa jako diuretyk, zmuszając nasze ciało do zwiększonego wydalania płynów. Kluczową rolę odgrywa tutaj równowaga – picie kawy w umiarkowanych ilościach i dbanie o zbalansowaną dietę.

Katarzyna Kopycinska

Katarzyna Kopycińska

Biotechnolożka

Porada experta:

Skóra wokół oczu jest jednym z najbardziej delikatnych obszarów naszej twarzy i wymaga specjalnej opieki.

Jak usunac cienie pod oczami

Jakie witaminy na cienie pod oczami?

Zdrowa, zrównoważona dieta jest fundamentalnym elementem dla utrzymania zdrowia naszej skóry. Określone witaminy i minerały mogą mieć bezpośredni wpływ na zmniejszenie cieni pod oczami, poprawiając koloryt skóry, zwiększając jej elastyczność i promując ogólne zdrowie skóry. Oto kilka kluczowych składników odżywczych, które powinny znaleźć się w Twojej diecie:

Witamina C – jest to silny antyoksydant, który pomaga chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Witamina C również stymuluje produkcję kolagenu, co pomaga utrzymać skórę elastyczną i zdrową. Źródłami witaminy C są owoce cytrusowe, papryka, truskawki, kiwi i brokuły.

Witamina K – ta witamina ma kluczowe znaczenie w procesie krzepnięcia krwi i może pomóc w zmniejszaniu cieni pod oczami, poprawiając krążenie i zmniejszając zasinienia. Naturalne źródła witaminy K to zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż i brukselka.

Witamina A – witamina A, jest kluczowym składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry. Pomaga w odnowie komórek skóry, co może przyczynić się do zmniejszenia cieni pod oczami. Można ją znaleźć w produktach takich jak marchew, bataty, szpinak i jajka.

Witaminy z grupy B – deficyt witaminy z grupy B a w szczególności B12 może prowadzić do anemii, która może objawiać się cieniami pod oczami. Znajdziemy ją głównie w produktach odzwierzęcych, takich jak jaja, mleko, ryby, mięso i drożdże.

Żelazo – niedobór żelaza może również prowadzić do anemii i ciemnych śladów pod oczami. Źródła żelaza obejmują czerwone mięso, sery, jaja, warzywa strączkowe, orzechy i nasiona, a także niektóre rodzaje ryb i drobiu.

Wprowadzenie pięciu powyższych nawyków warto wesprzeć prostymi, sprawdzonymi sposobami na poprawę kondycji skóry pod oczami:

Maska algowa – wykorzystanie alg w kosmetyce to prawdziwy fenomen ostatnich lat. Bogactwo witamin i minerałów zawartych w algach (protein, polisacharydów, białek, mikroelementów i witamin B, C, E i beta-karotenu) ma zbawienny wpływ na delikatną skórę pod oczami;

Kompres pod oczy: wersja domowa – zastosuj schłodzone plastry ogórka, worki z herbatą, schłodzone łyżeczki, okłady z plastrów ziemniaka; wersja drogeryjna – możesz nabyć gotowe kompresy pod oczy w postaci żelowych płatków.

Kobieta z pod opaskami

Kosmetyki na cienie pod oczami

Zmiana trybu życia na zdrowy i zastosowanie się do powyższych wskazówek to tylko połowa sukcesu. Równie ważne jest zastosowanie rozwiązań kosmetycznych. Część kobiet, niesłusznie, nie używa oddzielnego kremu pod oczy, traktując tę delikatną strefę zwykłym kremem do twarzy. Jednak w wielu przypadkach krem na cienie pod oczami to konieczny punkt w codziennej pielęgnacji – cienka, delikatna i wrażliwa skóra wymaga odpowiedniego kosmetyku i łagodnego traktowania.

Krem na cienie pod oczami

Kosmetyki, które pomagają w walce z cieniami pod oczami, powinny być integralną częścią naszej codziennej pielęgnacji. Zmiana na zdrowy tryb życia to jedno, ale krem na cienie pod oczami jest równie ważny. Pierwszym zadaniem takiego kosmetyku, powinno być stymulowanie krążenia. Nieprawidłowy przepływ krwi w delikatnej skórze wokół oczu może prowadzić do zasinień i cieni. Kluczowy składnik, który jest tutaj niezbędny, to kofeina. Działa ona poprzez pobudzanie krążenia i redukuje cienie spowodowane zastojem krwi.

Nawilżenie skóry to kolejny kluczowy element walki z cieniami pod oczami. Kwas hialuronowy to składnik, który pomaga utrzymać skórę pod oczami nawilżoną, poprawiając jej elastyczność i wygląd.

Rozjaśnianie skóry to następny etap, który może pomóc w walce z cieniami. W tym celu na ratunek przychodzi witamina C, dobrze znana ze swoich antyoksydacyjnych właściwości i zdolności do rozjaśniania skóry, poprawiając jej ogólny wygląd. Jeżeli cienie pod oczami wynikają z drobnych pęknięć naczynek pod powierzchnią skóry, jednym z najskuteczniejszych składników będzie witamina K. Odpowiada ona za prawidłową krzepliwość krwi, dzięki czemu redukuje zaczerwienienia i poprawia koloryt skóry. Tak więc odpowiedź na pytanie, co na cienie pod oczami, jest prosta – odpowiednio dobrane kosmetyki o specjalistycznym działaniu.

Korektor na cienie pod oczami

Bywa i tak, że mimo wypróbowania wielu kosmetyków, wygląd skóry pod oczami nadal pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście mimo wszystko stosowanie kremu pod oczy na cienie powinno być stałym punktem w codziennej pielęgnacji. Jednak, aby szybko poprawić wygląd skóry, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie korektora na cienie pod oczami. Odpowiednio dobrany potrafi bardzo dobrze zakamuflować sińce i nadać twarzy świeżości.

Jak zlikwidować cienie pod oczami korektorem?

  • Zwróć uwagę na konsystencję – najlepiej sprawdzi się półpłynna konsystencja, jest najłatwiejsza w rozprowadzeniu i nie zostawi bruzd w załamaniach pod oczami;
  • Aplikuj za pomocą gąbeczki lub pędzelka;
  • Dobierz odpowiedni odcień – makijażyści rekomendują, aby korektor był o ton jaśniejszy od podkładu. Zarówno za jasny, jak i za ciemny korektor, zamiast zamaskować problem, niepotrzebnie go uwypukli;
  • Odczekaj, aż się wchłonie – po nałożeniu korektora odczekaj porządną chwilę i dopiero wtedy nałóż podkład, a następnie utrwal całość pudrem;

Wybierz korektor rozświetlający, jeśli chcesz dodatkowo nadać twarzy świeżości.

Kobieta z kremem w ksztalcie serca

Co na cienie pod oczami zabiegi

Zdarza się, że problem cieni pod oczami jest trudny do usunięcia domowymi sposobami, a mamy już dość codziennego stosowanie korektora. Warto wiedzieć, że i w takiej sytuacji  są sposoby jak zniwelować cienie pod oczami. Metody medycyny estetycznej wymagają interwencji profesjonalistym ale rezultaty są bardzo zadowalające.

Mamy kilka zabiegów do wyboru:

  • Kwas hialuronowy – używa się go do wypełnienia tzw. doliny łez, czyli drobnych zagłębień pod oczami, które powiększają się z wiekiem. Po zabiegu spojrzenie nabiera blasku, oczy i twarz nie wyglądają na zmęczone, zmniejsza się zasinienie pod oczami. Zabieg na cienie pod oczami jest zupełnie bezbolesny, bo wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym. Nie wymaga rekonwalescencji, można od razu wrócić do normalnego trybu życia.
  • Radiofrekwencja mikroigłowa– polega ona na jednoczesnym nakłuwaniu skóry oraz ogrzewaniu za pomocą promieniowania elektromagnetycznego. Radiofrekwencja mikroigłowa jest to rodzaj termoliftingu, a pod wpływem ciepła obkurczają się włókna kolagenowe, skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna.
  • Karboksyterapia – w wyniku tego zabiegu zwiększa się ukrwienie delikatnej skóry pod oczami, cienie i obrzęki stają się mniejsze, a okolica oka zostaje rozjaśniona. Karboksyterapia ma za zadanie stymulować produkcję kalogenu i usprawnić powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Taki zabieg na cienie pod oczami znacząco poprawia wygląd i ujędrnienie skóry twarzy.

Jak usunąć cienie pod oczami – podsumowanie

Cienie pod oczami – ten mały, acz widoczny detal, potrafi wpłynąć na nasz wygląd i samopoczucie, niezależnie od wieku. Wybierając strategie walki z cieniami pod oczami, pierwszym krokiem jest przyjęcie zdrowych nawyków. To właśnie zdrowa dieta, regularny ruch, zdrowy sen i dbałość o pielęgnację odgrywają kluczową rolę. Takie proste czynności, jak delikatny demakijaż, mogą zrobić ogromną różnicę.

Jeśli chodzi o bardziej zaawansowane metody, mamy do wyboru całe spectrum możliwości. Kremy z kofeiną czy kwasem hialuronowym, mezoterapia czy karboksyterapia — to tylko niektóre z opcji, które mogą przynieść zauważalne rezultaty. 

Każdy z nas jest inny – to, co działa na jedną osobę, może nie działać na inną. Kluczowe jest, aby znaleźć tę metodę, która najbardziej odpowiada naszym indywidualnym potrzebom. Dlatego, jeśli problem cieni pod oczami jest obecny od dłuższego czasu, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem lub innym specjalistą, aby znaleźć rozwiązanie.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017

Polecane

pixel