ZADBANA SKÓRAPIĘKNO Z NATURY
02.11.2021

Niezwykła moc bakuchiolu – roślinnego retinolu

Niezwykła moc bakuchiolu – roślinnego retinolu

Wiele osób lubi efekty, jakie zapewnia stosowanie retinolu. Ten składnik może jednak podrażniać skórę, a oprócz tego wymaga stosowania wysokiej ochrony przeciwsłonecznej. Z tego względu kuracja retinolem jest przeprowadzana przeważnie jesienią oraz zimą. Co więcej, nie u każdego sprawdza się ona tak samo dobrze. A gdyby tak okazało się, że istnieje roślinny odpowiednik retinolu, który zapewnia bardzo podobne efekty pielęgnacyjne, ale przy tym nie wywołuje niepożądanych efektów jak on? Poznaj bakuchiol, zwany roślinnym retinolem! Przybliżamy właściwości tego składnika.

Bakuchiol – co to jest retinol rośliny?

Bakuchiol, czyli retinol roślinny, jest znany już od setek lat – choć niekoniecznie w tej postaci, w jakiej znamy i używamy go dziś. Bakuchiol pozyskuje się z roślin rosnących w Azji, Afryce i Europie Środkowej. To bakuchi i Otholobium pubescens. Tym roślinom przypisywało się właściwości przeciwzapalne. Były więc wykorzystywane przede wszystkim do łagodzenia stanów zapalnych skóry. Używano ich również do leczenia podrażnień i egzemy. W medycynie chińskiej i ajurwedzie bakuchi była uznawana za remedium na wiele dolegliwości skórnych. 

 

Choć dobroczynny wpływ bakuchi na skórę był powszechnie znany i wykorzystywany od setek lat, to dopiero pod koniec lat 60. XX wieku przyjrzano się tej roślinie bliżej i wyizolowano z niej konkretną substancję, czyli właśnie bakuchiol. Nie od razu jednak kosmetyki z bakuchiolem zawładnęły rynkiem kosmetycznym. Są na nim obecne zaledwie od kilkunastu lat.


Badania potwierdziły, że bakuchiol ma właściwości antybakteryjne i hamuje wzrost patogenów Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Dzięki temu bakuchiol znajduje szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry, również tej problematycznej. Dodatek bakuchiolu do kosmetyków antybakteryjnych, oczyszczających, ściągających i normalizujących wydzielanie sebum wzmacnia ich korzystne działanie. 1


Bakuchiol jako odrębny składnik zasłynął w Europie stosunkowo niedawno. Boom na kosmetyki z jego dodatkiem notuje się jesienią  2020 roku. Szczególnie sprawdza się w pielęgnacji skóry twarzy – stosuje się go jako preparat przeciwstarzeniowy, jako skuteczną metodę na trądzik i przebarwienia oraz jako specyfik dodający elastyczności i sprężystości.

Dowiedz się więcej:

Bakuchiol naturalny retinol

Jak stosować bakuchiol? Właściwości i działanie

Wiesz już, co to jest bakuchiol. Jak stosować kosmetyki z dodatkiem tej substancji? Biorąc pod uwagę to, że stanowi on dodatek do kosmetyków pielęgnacyjnych, używanie go nie jest skomplikowane. Każdego produktu pielęgnacyjnego, który zawiera bakuchiol, używaj po prostu zgodnie z przeznaczeniem i częstotliwością zalecaną przez producenta. 


Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, które mogą wpłynąć na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów pielęgnacyjnych. Po pierwsze – bardzo ważna jest systematyczność pielęgnacji. Dotyczy to nie tylko kosmetyków z bakuchiolem, ale także wszystkich innych. Istotne jest również trzymanie się trzech najważniejszych kroków rytuału pielęgnacyjnego. To regularne oczyszczanie, tonizowanie oraz odżywianie i nawilżanie. Oczyszczona skóra jest o wiele lepiej przygotowana do przyjęcia składników pielęgnacyjnych z kosmetyków. 


Druga kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to aplikowanie kosmetyków z bakuchiolem co najmniej na kilkanaście minut przed snem. Chodzi o to, by zdążyły się wchłonąć w skórę. Jeśli kładziesz się spać od razu po aplikacji kosmetyków, to nawet ich większą część możesz po prostu wytrzeć w poduszkę. A szkoda!


Ponieważ bakuchiol nie wchodzi w niekorzystną interakcję ze słońcem, to kosmetyki z jego dodatkiem możesz śmiało stosować również na dzień. Dwukrotne użycie bakuchiolu w ciągu dnia (rano i wieczorem) spotęguje jego działanie, dzięki czemu efekty mogą być widoczne jeszcze szybciej i być jeszcze lepsze.

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Wybór kosmetyków z bakuchiolem jest całkiem spory.

Zwróć więc uwagę na to, by te, po które sięgniesz, miały działanie adekwatne do rodzaju i potrzeb Twojej skóry. Jeżeli głównym problemem do rozwiązania są np. zmarszczki lub przebarwienia, to kosmetyki ukierunkowane na działanie przeciwtrądzikowe, nawet jeśli zawierają bakuchiol, nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Zawsze przyjrzyj się więc temu, czy pozostałe składniki kosmetyków odpowiadają aktualnym potrzebom Twojej skóry.

Bakuchiol na trądzik

Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym bakuchiol jest chętnie wykorzystywany w pielęgnacji cery trądzikowej. Co prawda nie zastąpi on specjalistycznej kuracji w ciężkim przebiegu trądziku, jednak dobrze radzi sobie z wyciszaniem łagodnych stanów zapalnych. Poradzi sobie więc z pryszczami.

Dowiedz się więcej:

Bakuchiol na zmarszczki

Bakuchiol na zmarszczki

Roślinny retiniol najczęściej jest wykorzystywany w pielęgnacji skóry dojrzałej i w kuracjach anti aging. Bakuchiol wspiera produkcję kolagenu, dzięki czemu pomaga w odzyskaniu i utrzymaniu przez skórę jędrności. Wspomaga także poprawę owalu twarzy. Dodatkowo bakuchiol ma również właściwości przeciwutleniające. Neutralizuje więc działanie wolnych rodników, a tym samym chroni komórki skóry przed nadmierną degradacją. 


W badaniu opublikowanym w International Journal of Cosmetic Science w 2014 roku naukowcy wykorzystali syntetyczne kultury komórek skóry i kolagenu, aby przetestować działanie przeciwstarzeniowe bakuchiolu. Ich wyniki wykazały, że bakuchiol miał bardzo podobne właściwości ekspresji genów i regulacji kolagenu do retinolu. Badania przeprowadzono na 16 uczestnikach. Aplikowali oni bakuchiol dwa razy dziennie przez 12 tygodni. Zauważyli poprawę w każdym aspekcie – drobne linie i zmarszczki zostały zredukowane, a szorstkość i suchość skóry wyeliminowana. Nie zauważyli również skutków ubocznych, zwykle towarzyszących retinolowi, takich jak podrażnienie i sucha, łuszcząca się skóra.

Dowiedz się więcej:

Bakuchiol na przebarwienia

Bakuchiol okazuje się również przydatny w przypadku przebarwień – w tym potrądzikowych. Łagodnie, ale skutecznie złuszcza naskórek, dzięki czemu wyrównuje strukturę skóry i jej koloryt.

Bakuchiol – jakie kosmetyki wybrać?

Wybór kosmetyków z bakuchiolem jest całkiem spory. To przede wszystkim produkty pielęgnacyjne jak krem czy serum zawierające ten składnik. Dostępne są jednak również inne kosmetyki, takie jak żele do mycia twarzy z bakuchiolem, toniki lub maseczki do twarzy. 


Choć bakuchiol jest uznawany za dość bezpieczny składnik, który w porównaniu z np. retinolem nie podrażnia skóry i nie wchodzi w reakcje ze światłem słonecznym, to jednak jak w każdym innym przypadku lepiej nie przesadzać z jego ilością. Każda skóra może zareagować inaczej i naturalnie może zdarzyć się, że bakuchiol ją podrażni lub spowoduje reakcję alergiczną. Czynnikiem uczulającym może być bowiem każdy składnik, nawet ten uznawany za bezpieczny. Wszystko zależy od indywidualnych skłonności. 


Na wszelki wypadek bakuchiol warto więc włączać do pielęgnacji stopniowo, np. stosując kosmetyki zawierające go co drugi-trzeci dzień. W przypadku tego składnika nie trzeba budować na niego tolerancji, jak w przypadku retinolu, jednak w ramach bezpieczeństwa lepiej zachować ostrożność.

Dowiedz się więcej:

Roślinny retinol – z czym można go łączyć?

Bakuchiol jest dość łagodny dla skóry, dlatego ryzyko podrażnienia jej, również wskutek łączenia go z innymi substancjami, jest mniejsze niż w przypadku retinolu. Działanie bakuchiolu można wzmocnić poprzez stosowanie go z innymi substancjami o łagodnym działaniu, np. z witaminą C (podkręci działanie rozjaśniające i wyrównujące koloryt skóry), witaminą E (to połączenie to kumulacja działania antyoksydacyjnego), a także z witaminą B3 (czyli niacynamidem, który ma właściwości zmniejszające widoczność zmarszczek, a także wygładza skórę). 


Bakuchiol można łączyć również z kwasami o łagodnym działaniu jak salicylowy, czy glikolowy. 

Rośliny retinol – z czym go nie łączyć?

Retinol roślinny bakuchiol ma łagodniejsze działanie niż retinol. Nie oznacza to jednak pełnej dowolności w łączeniu go z innymi składnikami. Tej substancji lepiej nie łączyć z substancjami o działaniu złuszczającym, zwłaszcza silnie. Chodzi przede wszystkim o łączenie z retinolem, czy z retinalem, a także kwasami o mocnym działaniu złuszczającym.

Bakuchiol z kroplomierzem

Bakuchiol – podsumowanie

Choć bakuchiol zyskał popularność dopiero na przestrzeni ostatnich kilku lat, szybko zdobył uznanie wielu użytkowniczek. Łagodny dla skóry i bezlitosny dla niedoskonałości: tak w skrócie można przedstawić działanie tej substancji. Rynek kosmetyczny wciąż poszerza się o nowe propozycje kosmetyków z bakuchiolem, dlatego każdy znajdzie te odpowiednie dla siebie. Sprawdź, jakie propozycje znajdziesz w naszej ofercie!

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

pixel