ZADBANA SKÓRA
11.04.2022

Jak retinol działa na trądzik?

Jak retinol działa na trądzik?

Choć trądzik kojarzy się przede wszystkim z problemem młodzieży (występuje najczęściej w okresie pokwitania), to trzeba wiedzieć, że trądzik młodzieńczy jest tylko jednym z kilku rodzajów tej dolegliwości. Równie uciążliwy jest trądzik dorosłych. Podstawę stanowi odpowiednia pielęgnacja, czyli taka, która z jednej strony dokładnie oczyści skórę i pomoże złagodzić stany zapalne, a z drugiej - nawilży i ukoi ją. Aby pielęgnacja była skuteczna, najważniejsze jest dobranie właściwych kosmetyków, a dokładniej - substancji aktywnych. Jednym z lubianych - bo skutecznych składników aktywnych jest retinol. Czym jest i jaki ma wpływ na cerę trądzikową? 

Skąd bierze się trądzik?

Trądzik kojarzony jest przede wszystkim z przypadłością młodych osób. Nic dziwnego – to właśnie w okresie dojrzewania wiele młodych osób boryka się z problemem czerwonych, niejednokrotnie ropnych i bolesnych krost na twarzy, dekolcie, a nawet ramionach czy plecach. Te zmiany pojawiają się przede wszystkim w wyniku nadprodukcji łoju przez gruczoły łojowe. Łój zatyka ujścia mieszków włosowych, co stwarza korzystne warunki do rozwoju bakterii beztlenowych, wywołujących trądzik, szczególnie Propionibacterium acnes. Zazwyczaj najpierw tworzą się wykwity niezapalne czyli zaskórniki. Następnie zaś dochodzi do stanu zapalnego, a w efekcie do zmian znanych jako trądzik, czyli pojawiają się krosty i krostki.

Za powstawanie trądzikowych zmian może odpowiadać kilka czynników. To między innymi:   

  • wahania hormonalne – stąd zmiany często pojawiają się wśród kobiet ciężarnych i po porodzie, a także u osób, borykających się z różnymi schorzeniami na podłożu androgenowym;
  • przewlekły stres – wpływa na pracę gruczołów łojowych, przez co produkują nadmierne ilości sebum. To pierwszy krok do tego, by powstały zaskórniki;
  • niedopasowana pielęgnacja skóry – powoduje tzw. trądzik kosmetyczny. Jeśli używasz produktów, które są zbyt ciężkie w stosunku do potrzeb Twojej cery bądź zawierają składniki komedogenne, a Twoja skóra jest na nie podatna – prawdopodobieństwo zmian trądzikowych na tym podłożu jest całkiem spore!
  • zaniedbane oczyszczanie – każda skóra, niezależnie od tego, jakiego jest rodzaju, potrzebuje oczyszczania. Powinno one być skuteczne, ale przy tym na tyle subtelne, by nie naruszać naturalnego płaszcza ochronnego skóry, jakim jest warstwa hydrolipidowa. Uszkodzenie jej może skutkować przesuszeniem skóry. W takim przypadku cera będzie próbować się nawilżyć, w efekcie zacznie produkować nadprogramowe ilości sebum;
  • nadmierne dotykanie twarzy – masz tendencje do częstego dotykania twarzy lub siedzenia, opierając się ją o dłoń? Na dłoniach i palcach przez cały dzień gromadzi się mnóstwo bakterii i innych drobnoustrojów. Pomieszane z potem, a następnie przenoszone na skórę, mogą powodować miejscowe zatykanie porów, a w konsekwencji – powstawanie stanów zapalnych.

Przyczyn powstawania trądziku może być jeszcze więcej, jednak te wymienione są najczęstszą przyczyną tworzenia się czerwonych, ropnych, bolesnych i uciążliwych krost. Podstawą zażegnania problemu jest określenie przyczyny jego występowania, a następnie – jeśli tylko to możliwe – wyeliminowania jej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Trądzik dorosłych - plaga XXI wieku. Jak z nim walczyć?

Azjatka wyciska trądzik

Najważniejsze zasady pielęgnacji skóry trądzikowej

Skóra trądzikowa potrzebuje przede wszystkim skutecznego oczyszczania, które

jednocześnie nie naruszy jej naturalnej bariery hydrolipidowej. Oprócz tego niezbędne jest jej nawilżenie i odżywienie – aby lepiej radziła sobie z wpływem czynników zewnętrznych. Takie dopasowanie składników, które zapewni jedno i drugie, często jest niemałym wyzwaniem!

Pamiętaj o kilku zasadach pielęgnacji skóry trądzikowej, które ułatwią tę walkę. To:

  • unikanie alkoholu w kosmetykach – co prawda dobrze odtłuszcza skórę, jednak przy okazji zdziera z niej naturalny płaszcz hydrolipidowy. Efekt? Błyszcząca, ale jednocześnie przesuszona i z dużym prawdopodobieństwem podrażniona i osłabiona skóra, na której krostki nadal będą się pojawiać;
  • regularne złuszczanie – wykonywanie peelingów lub stosowanie kosmetyków o enzymatycznym działaniu, złuszczającym martwy naskórek, to podstawa, by zapobiegać jego gromadzeniu się na skórze, a tym samym – zatykaniu porów. Peelingowanie skóry pomoże także zapobiegać powstawaniu zaskórników;
  • dogłębne nawilżanie – ale przy użyciu kosmetyków niekomedogennych o lekkich i łagodnych formułach. Nawilżona skóra jest mocna i zdrowiej wyglądająca – tego cera trądzikowa bardzo potrzebuje;
  • normalizowanie wydzielania sebum – gdy nadprodukcja łoju zostanie zahamowana, znika źródło problemu. Jeśli więc odpowiada za to przesuszanie skóry – zadbaj o jej nawilżenie. Gdy przetłuszczanie ma podłoże hormonalne – doprowadź zdrowie do równowagi. Jeśli to wina nadmiernego stresu, jego redukcja także przyniesie oczekiwane zmiany!

Do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej włącz również substancje aktywne, znane ze swojego działania oczyszczającego, złuszczającego, normalizującego i rozjaśniającego. Jedną z nich bez wątpienia jest retinol.

SPRAWDŹ: Retinol i jego wpływ na skórę

Dwie piękne kobiety w maseczkach

Jak stosować retinol na trądzik?

Retinol to jeden z retinoidów, czyli substancji będących pochodną witaminy A. Retinoidy są znane ze swojego działania przede wszystkim odmładzającego i stymulującego produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Warto jednak wiedzieć, że na tym nie koniec ich właściwości i są niezwykle przydatne w pielęgnacji skóry z przebarwieniami czy trądzikowej. 

Retinol jest ceniony przede wszystkim za swoje działanie przeciwzmarszczkowe i antyoksydacyjne, jednak znajduje również zastosowanie w pielęgnacji skóry trądzikowej. Wykazuje bowiem działanie: 

 a to przecież podstawa walki z trądzikiem! Dodatkowo rozjaśnia przebarwienia – tym samym więc pomoże pozbyć się przebarwień potrądzikowych. Działa więc wielokierunkowo, a przy tym skutecznie. Retinoidy przyspieszają też regenerację naskórka, dlatego retinol do pielęgnacji cery trądzikowej jest dobrym wyborem!

Retinol to skuteczna broń, wspomagająca walkę o zdrową i pięknie wyglądającą skórę.

Pamiętaj jednak, że nie istnieje cudowne remedium na problemy skórne, które rozwiązywałoby je po pierwszym czy kilku użyciach. Wszystko wymaga czasu, systematyczności i staranności – nie inaczej jest w przypadku trądziku. 

Kosmetyki z retinolem czy profesjonalne zabiegi w gabinecie z użyciem tej substancji nie “wygumkują” trądziku. Nie oczekuj więc spektakularnych efektów po kilku dniach czy kilku zabiegach. 

Jeżeli przyjmujesz retinoidy z innych źródeł (np. w postaci leków doustnych), zamiar zewnętrznego zastosowania tej substancji skonsultuj z dermatologiem. Jeśli przebieg trądziku w Twoim przypadku jest bardzo ciężki bądź stosujesz kurację dermatologiczną, pomysł stosowania kosmetyków z retinolem także koniecznie omów z lekarzem!

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel