Najczęściej popełniane błędy pielęgnacyjne
Jakie grzechy główne wobec skóry popełniamy najczęściej? Wybór losowych kosmetyków pielęgnacyjnych to loteria – bo albo przyniosą skórze korzyści, albo pozostaną wobec niej neutralne i efekty pielęgnacji będą znikome, albo – w najgorszym wariancie – pogorszą jej stan, a nawet mogą wywołać uczulenie. Dlatego wybór kosmetyków zawsze powinien być poprzedzony analizą potrzeb skóry.
Druga kwestia, to kupowanie kosmetyków “jak leci” - bo reklama, bo rekomendacja koleżanek, bo pani w drogerii poleciła. Pamiętaj o tym, że to, co służy koleżance, wcale nie musi dać u Ciebie takich samych efektów – nawet, jeśli teoretycznie macie te same typy skóry. Kupowanie kosmetyków na szybko i bez przemyślenia, bo jest moda na dany produkt, serię czy markę, również często kończy się tym, że produkt albo nie służy cerze, albo starzeje się na półce nieużywany. Każdy zakup kosmetyku pielęgnacyjnego powinien być świadomy i przemyślany i dotyczy to zarówno produktów do twarzy, jak i ciała, a także włosów.
Trzecia sprawa to regularność pielęgnacji. Nie można przesadzić w żadną ze stron, a więc ani zaniedbać tej kwestii, ani nie popadać w skrajność z nadmiernym używaniem kosmetyków. Rekomendacja producenta co do tego, w jaki sposób i jak często powinno się stosować dany produkt, jest punktem wyjścia. Jeśli zaniedbasz regularność pielęgnacji, efekty mogą być znikome, bo produkt (a nawet cała seria produktów) nie da rady zapewnić skórze należytego odżywienia i odbudowy. To tak, jakbyś chciała gasić pragnienie, popijając solidny łyk wody raz na kilkanaście godzin. Analogicznie jest z pielęgnacją: efekty podtrzymasz tylko wtedy, kiedy produkty będą stosowane regularnie. Z kolei używanie nadmiernej ilości kosmetyków lub aplikowanie ich zbyt często wcale nie przyspieszy ani nie spotęguje efektów. Może zdarzyć się wręcz przeciwnie i skóra będzie nimi zwyczajnie nadmiernie obciążona, zwłaszcza, jeśli wszystkie mają bogate składy.
Kolejna kwestia to wybór kosmetyków o słabym składzie. Co się kryje pod tym określeniem? W tym przypadku krótki skład może okazać się o wiele bardziej wartościowy niż długi – choć mogłoby wydawać się, że jest zupełnie odwrotnie. Tymczasem jednak ważniejsza od ilości jest jakość. I tak: naturalny kosmetyk o krótkim, ale treściwym składzie może okazać się o wiele lepszy dla Twojej skóry niż klasyczny produkt o długim składzie, z którego… połowa lub nawet większość substancji to składniki syntetyczne i co najmniej zupełnie niepotrzebne. Wśród nich można wymienić niektóre konserwanty i barwniki, a także kompozycje zapachowe. Warto również uważać na propozycje produktów, w których znajdują się rzekomo drogocenne składniki. Często bowiem płaci się niestety za reklamę, a w składzie ta substancja znajduje się na samym końcu listy składników, a więc w bardzo niewielkiej ilości. Lepiej postawić na krem z prostym i krótkim składem, ale w którym znajdują się składniki aktywne, które wykazują realne działanie, niż produkt z długą listą składników, które jednak w praktyce nie spełnią praktycznie żadnej funkcji.