Azulen

Azulen w kosmetyce - co o nim wiemy?

Azulen to składnik pochodzenia roślinnego, który dość powszechnie stosuje się przy produkcji kosmetyków. Pochodne azulenu znajdują się m.in. w olejkach eterycznych. Za co odpowiada ta substancja, jak azulen wykorzystuje się w kosmetyce i do czego się przydaje? Na wszystkie te pytania odpowiemy w naszym artykule.

Azulen - co to jest?

Azulen jest jedną z tych substancji, które wykorzystuje się często, a o których mówi się stosunkowo mało. Wciąż niewiele wiemy o tym składniku. Tymczasem z roku na rok w kosmetyce ceni się go coraz bardziej.

Azulen jest substancją chemiczną z grupy węglowodorów nienasyconych dwupierścieniowych. Chemiczna charakterystyka nie jest jednak tak istotna, jak istotne jest jego działanie w kosmetykach.

Składnik ten pozyskuje się najczęściej, destylując kwiaty rumianku z gorącą wodą. Efektem tego procesu jest powstanie ciemnoniebieskiego olejku eterycznego - azulenu1.

Do grupy azulenów zalicza się również:
chamazulen;
gwajazulen.

Pierwszy z nich można znaleźć w olejkach eterycznych krwawnika, rumianku oraz piołunu. Drugi - w olejku eukaliptusowym, gwajakowym i z gardenii.

Azulen w kosmetyce. Jak działa?

Wiemy już, co to jest azulen, pora przejść do jego funkcji i zastosowania w kosmetyce. Substancja ta wykorzystywana jest do produkcji kosmetyków, w których spełnia funkcję składnika aktywnego.

Azulen w kosmetykach działa:
przeciwzapalnie;
łagodząco;
pielęgnacyjnie;
regenerująco;
bakteriobójczo;
antyalergicznie2.

Azulen do cery wrażliwej

Dzięki tym jego właściwościom, azulen stosuje się w kosmetykach do różnych typów skóry. Szczególnie ceniony jest jednak w preparatach przeznaczonych do cery wrażliwej, ze skłonnością do alergii i podrażnień.

Działa na skórę kojąco, łagodząc zaczerwienienia i stany zapalne. Doskonale radzi sobie z ochroną skóry przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Sprawia, że nie jest tak podatna na działanie alergenów i substancji drażniących.

Azulen do cery trądzikowej

Co ciekawe, azulen w kosmetyce jest wykorzystywany również do preparatów przeznaczonych dla skóry trądzikowej. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i bakteriobójczym świetnie radzi sobie z łagodzeniem aktywnych zmian trądzikowych. Dodatkowo przeciwdziała powstawaniu kolejnych wyprysków.

SPRAWDŹ TEŻ: Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej

Azulen a opalanie

Azulen warto wykorzystywać również w dbaniu o skórę po opalaniu. Kosmetyki z jego dodatkiem świetnie łagodzą podrażnienia wywołane nadmierną ekspozycją na słońce. Regenerują skórę, dodając jej elastyczności3.

Kosmetyki z azulenem dla dzieci

Preparaty kosmetyczne z dodatkiem azulenów są bezpieczne dla niemowląt. Ułatwiają codzienną pielęgnację wrażliwej i delikatnej skóry dziecka, nadają się już dla maluchów.

Azulen w depilacji

Co ciekawe, azulen stosuje się również w produktach przeznaczonych do depilacji. Najpopularniejsze są woski azulenowe. Dodatek tego składnika wpływa kojąco na skórę, zapobiega podrażnieniom związanym z usuwaniem owłosienia. Sprawdzi się jako dodatkowa ochrona w trakcie mechanicznej depilacji woskiem.

Codzienna pielęgnacja - kosmetyki z azulenem

Kosmetyki z azulenem to doskonały wybór dla osób, które w codziennej pielęgnacji szukają ukojenia dla wrażliwej skóry i dla tych, którzy zmagają się z alergiami. Składnik ten będzie skutecznie wspierać naturalną barierę ochronną naskórka, dzięki czemu na twarzy nie będą się pojawiać zaczerwienienia ani wysypki.

Azulen warto włączyć także do codziennej rutyny pielęgnacyjnej przy skórze tłustej i trądzikowej. Będzie łagodzić stany zapalne skóry, a dzięki działaniu antybakteryjnemu uchroni ją przed powstawaniem wyprysków.

Jakie kosmetyki z azulenem wybierać?

Azulen najczęściej występuje w:
kosmetykach po opalaniu;
peelingach;
maseczkach do twarzy;
kremach łagodzących4.

Żeby sprawdzić ich skuteczność, warto sięgnąć na początek po niewielkie pojemności. Dobrze sprawdzą się testery i próbki, które można dostać w wielu drogeriach.

Marka Klairs i kremy z azulenem

W tworzeniu kosmetyków z azulenem przoduje marka Klairs. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów kosmetyków na świecie. Wszystkie preparaty tej marki wyróżniają się wysoką jakością i doskonałymi składami. Te koreańskie kosmetyki świetnie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji różnych typów skóry. Seria z azulenem ma działanie łagodzące, dzięki czemu doskonale sprawdzi się czy cerze wymagającej szczególnej opieki i delikatnego traktowania.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Wrażliwa skóra. Objawy, leczenie, pielęgnacja

Azulen jako składnik aktywny tych kosmetyków pozwala kompleksowo zadbać o różne potrzeby wrażliwej skóry. Jednocześnie działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i kojąco. Do tego łagodzi podrażnienia i chroni skórę przed alergenami i innymi drażniącymi czynnikami zewnętrznymi.1 https://www.byrdie.com/azulene-oil-for-skin-5075920
2 Ibidem.
3 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3767376/
4 https://skincoda.pl/skladnik/azulene

Polecane

pixel