ZADBANA SKÓRADOMOWE PORADY
09.11.2020

Trądzik od maseczki. Maskne – problem 2020 roku. Jak sobie z nim radzić?

Trądzik od maseczki. Maskne – problem 2020 roku. Jak sobie z nim radzić?

Od kilku miesięcy w mediach społecznościowych aż huczy od informacji na temat maskne. Co kryje się za tym tajemniczym terminem i jak poradzić sobie z wynikającymi z niego problemami? Podpowiadamy.

Trądzik od maseczki ochronnej, czyli co to jest maskne

Zanim zabierzemy się za walkę z maskne, najpierw zastanówmy się, czym tak naprawdę jest to zjawisko i jaki rodzaj trądziku się z nim wiąże.

Co to jest maskne?

Maskne to termin, który powstał z połączenia słów „mask” (z ang. „maska”) i „acne” (z ang. „trądzik”), a oznacza po prostu pojawianie się lub nasilanie trądziku wynikające z noszenia maseczki. Ze względu na panującą pandemię tego rodzaju materiał ochronny stał się obowiązkowym elementem naszego codziennego outfitu i choć istotnie zmniejsza ryzyko zarażenia się koronawirusem, to często jest główną przyczyną pogorszenia się naszych problemów z cerą.

Trądzik różowaty. Objawy

Maskne zazwyczaj występuje w postaci trądziku różowatego, który charakteryzuje się:

· Zaczerwienieniem skóry twarzy;

· Częstym powstawaniem nieestetycznych pajączków, które nie znikają mimo stosowania odpowiednich kosmetyków;

· Trudnymi do wyeliminowania grudkami i krostkami, które z czasem robią się coraz większe. Wokół tego typu zmian nierzadko tworzą się również stany zapalne;

· Świądem i pieczeniem skóry;

· Czasami dochodzi także do rozrostu gruczołów łojowych.

Trądzik różowaty zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Pierwsze objawy tej trudnej do zwalczenia choroby zazwyczaj obserwuje się u pań między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia.

Trądzik od noszenia maseczki. Dlaczego powstaje?

Choć maskne zazwyczaj jest wynikiem regularnego noszenia maseczki ochronnej, to pamiętajmy, że ten pandemiczny zwyczaj nie jest jedynym, który może przyczyniać się do pogorszenia kondycji naszej cery.

Dlaczego noszenie maseczki powoduje powstawanie wyprysków?

Zakrywanie twarzy materiałem sprawia, że cera ma utrudniony dostęp do powietrza. W takich warunkach skóra nie może swobodnie oddychać, a to powoduje zatykanie się ujść mieszków włosowych, co z kolei przyczynia się do powstawania bolesnych grudek i krostek. Dodatkowo nie zapominajmy, że pod maską jest wyjątkowo ciepło i wilgotno, co stanowi idealne środowisko dla rozwoju różnego rodzaju bakterii i innych drobnoustrojów odpowiedzialnych za pojawianie się na twarzy trądziku.

Inne przyczyny powstawania trądziku podczas pandemii

Długotrwałe i częste noszenie maseczki to nie jedyna przyczyna pojawiania się trądziku w czasie pandemii. Innym powodem powstawania nieestetycznych i bolesnych wyprysków jest regularne stosowanie środków odkażających. Preparaty tego typu podrażniają skórę i nierzadko wywołują reakcje alergiczne oraz stany zapalne, które nieleczone mogą zamienić się w trądzik różowaty.

Jak używać maseczki, by zapobiec powstawaniu trądziku

Choć zwalczenie już istniejącego maskne to nie lada wyzwanie, które zazwyczaj wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem, to zapobieganie temu problemowi okazuje się niezwykle proste i opiera się na wybraniu odpowiedniej maseczki ochronnej oraz na jej prawidłowym stosowaniu.

Jaką maseczkę wybrać?

Zmagając się z cerą tłustą lub trądzikową, wybierzmy maskę wykonaną z naturalnego materiału, której grubość umożliwi nam (i naszej skórze) swobodne oddychanie.

Jak prać maskę?

Pamiętajmy również o higienie i pierzmy maseczkę po każdym użyciu. Jak zrobić to najlepiej? Do odpowiedniej przegródki w pralce nasypmy niewielką ilość hipoalergicznego proszku do prania dla niemowląt i pierzmy maskę w wysokiej temperaturze. Jeżeli na naszej skórze znów pojawią się podrażnienia, następnym razem wypierzmy maseczkę w roztworze z ciepłej wody i dobrej jakości mydła naturalnego.

Jak długo nosić maseczkę?

· Maseczka jednorazowa: tego rodzaju maskę należy zmieniać co godzinę;

· Maseczka bawełniana: można nosić ją przez kilka godzin, ale po każdym użyciu należy ja wyprać;

· Maska FP2: tego typu ochronę można stosować maksymalnie przez kilka godzin;

· Maska FP3: można nosić ją nawet do kilkunastu godzin dziennie.

Pierwsza pomoc w walce z maskne. Lista najlepszych kosmetyków

Dobrym sposobem na walkę z maskne jest również stosowanie kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej i trądzikowej. Które z nich sprawdzą się najlepiej?

1. Krem do cery trądzikowej firmy Bioliq skutecznie łagodzi podrażnienia skóry i hamuje powstawanie wyprysków;

2. Tonik SebaMed doskonale usuwa pozostałości makijażu oraz oczyszcza cerę z nadmiaru sebum;

3. Płyn micelarny Barwa działa antybakteryjnie i przeciwtrądzikowo. Dodatkowo skutecznie odświeża i matuje skórę.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel