ZADBANA SKÓRA
25.07.2022

Szczotkowanie ciała na sucho. Efekty zabiegów

Szczotkowanie ciała na sucho. Efekty zabiegów

Szczotkowanie ciała na sucho i efekty tego zabiegu doceniano już w starohinduskiej ajurwedzie. Ta forma automasażu połączonego z peelingiem korzystnie wpływa zarówno na ciało, jak i psychikę. Redukuje cellulit, obrzęki, zapobiega rozstępom, a także oczyszcza organizm z toksyn, a skórę z martwego naskórka. Ponadto poprawia samopoczucie i relaksuje.

Na czym polega szczotkowanie ciała?

Szczotkowanie ciała na sucho jest zabiegiem wywodzącym się z kultury Dalekiego Wschodu i hinduskiej sztuki leczenia, znanej pod nazwą ajurwedy. Zgodnie z jej założeniami, aby cieszyć się zdrowiem przez długie lata, konieczne jest utrzymanie równowagi zarówno w wymiarze psychicznym, jak i fizycznym. Jednym ze sposobów zachowania balansu jest regularne wykonywanie zabiegów takich jak masaż na sucho.

Brzmi nieprawdopodobnie? Zgodnie z praktykami starohinduskimi o tradycji liczącej ponad 5000 lat – masaż na sucho (w tym garshana, czyli szczotkowanie ciała) oczyszcza organizm oraz psychikę z toksyn. Nie chodzi bynajmniej o metaforyczne ujęcie uwolnienia od szkodliwych związków, które zatruwają ciało. Delikatny ucisk w połączeniu z drapaniem oczyszcza pory oraz pobudza krążenie krwi i limfy, aby metabolity z tkanek szybciej się usuwały. Na tym jednak korzyści płynące ze szczotkowania ciała się nie kończą.

Dzięki regularnie wykonywanym zabiegom skóra zostaje lepiej przygotowana do wchłaniania substancji aktywnych zawartych w stosowanych na co dzień kosmetykach. Automasaż pozwala wspomóc redukcję cellulitu, zmniejsza obrzęki i zastoje, zapobiega powstawaniu rozstępów, a także poprawia napięcie skóry, dzięki czemu wygląda ona młodziej i bardziej promiennie.

W odniesieniu do ludzkiej psychiki – garshana, czyli szczotkowanie ciała, dzięki rozładowaniu napięcia mięśniowego poprawia samopoczucie i pomaga się odprężyć.

Pierwsze efekty zauważysz już po tygodniu, pod warunkiem, że będziesz wykonywać szczotkowanie kilka razy w tygodniu przez około 5–10 minut. 

Nie bez znaczenia dla efektów wykonywanych zabiegów jest rodzaj wykorzystywanej szczotki:

kobieta robi zabieg szczotkowania

Szczotkowanie na sucho – efekty antycellulitowe

Cellulit jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń cywilizacyjnych XXI w. Występuje przede wszystkim u kobiet, na co wpływ ma gospodarka hormonalna oraz specyficzna budowa tkanki tłuszczowej. Powstaje m.in. na skutek nieprawidłowego przepływu krwi i limfy w naczyniach, nagromadzenia metabolitów w tkankach oraz odkładania komórek tłuszczowych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Domowe sposoby na cellulit

Jednym ze sposobów zwalczania cellulitu jest masaż. Możesz do tego wykorzystać roller czy kamień gua sha albo sięgnąć po szczotkę do masażu antycellulitowego. Szczotkowanie na sucho jest formą automasażu, który poprzez drapanie pobudza krążenie krwi i limfy, poprawia elastyczność tkanki łącznej, a także przyspiesza usuwanie metabolitów. 

Wykonując zabieg na nogach, pamiętaj, by ukierunkować długie, proste ruchy w stronę serca, a więc od stóp ku pachwinom, a następnie w stronę pośladków i bioder. Dzięki temu limfa zostanie doprowadzona do węzłów chłonnych, a nie odwrotnie. 

Natomiast podczas masażu brzucha, ruchy powinny być okrężne i zgodne z ruchem wskazówek zegara. Jeśli skórka pomarańczowa pojawiła się również na twoich ramionach – tę partię ciała również możesz masować szczotką antycellulitową, pamiętając o rozpoczęciu zabiegu na nadgarstkach i stopniowemu przechodzeniu do ramion.

SPRAWDŹ TEŻ: Szczotkowanie na sucho a cellulit. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Szczotkowanie ciała – efekty regeneracyjne

Z rozstępami zmaga się około 50–90% populacji. Zaliczane są one do blizn zanikowych skóry. Pojawiają się na skutek uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych w wyniku dużego ich rozciągania. Najczęściej zaczynają pokrywać brzuch, piersi, pośladki i uda w czasie nagłego przybierania na wadze, a także w okresie ciąży i dojrzewania nastolatków. U kulturystów jest to natomiast konsekwencją szybkiego rozrostu tkanki mięśniowej. Defekty skórne mają charakter trwały. Dlatego lepiej im zapobiegać. Jedną z metod profilaktycznych jest stosowanie peelingów mechanicznych. Możesz do tego wykorzystać scrub, peeling gruboziarnisty albo szczotkę. Masaż na sucho możesz wykonywać nawet w początkowym etapie ciąży, pod warunkiem, że nie jest zagrożona ani poronieniem, ani porodem przedwczesnym I przebiega bez zakłóceń.

Rada kosmetologa:

Jeżeli zmagasz się z wrastającymi włoskami i podrażnieniami po depilacji, spróbuj przed depilacją wyszczotkować daną okolicę ciała na sucho np. łydki. Zauważysz, że skóra będzie gładsza, a pory skóry odblokowane. Szczotkowanie ciała również doskonale zmiękcza włos i skórę, przez co depilacja powinna być jeszcze przyjemniejsza, a późniejsze wrastanie włosków zmniejszone do minimum!

Jeśli zauważysz na skórze czerwone nitki, świadczące o stanie zapalnym, czyli początkowym etapie powstawania rozstępów – możesz skutecznie zapobiec utrwaleniu się ich w postaci białych prążków, przypominających blizny. Szczotkowanie ciała stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych i elastynowych przez fibroblasty (komórki tkanki łącznej), w efekcie czego skóra szybciej się regeneruje, odzyskuje jędrność, a istniejące zmian ulegają spłyceniu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Szczotkowanie na sucho a rozstępy. Sprawdzamy efekty

dziewczyna z różowymi włosami

Szczotkowanie na sucho – efekty oczyszczające

Szczotkowanie na sucho oczyszcza zewnętrznie i od wewnątrz. Co to znaczy? Ruchy akcesorium po powierzchni ciała mają działanie analogiczne do peelingu. Jednak efektywniej usuwają zrogowaciały naskórek. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się martwych korneocytów, ale również odblokujesz pory skóry.

Oczyszczanie odbywa się także wewnętrznie poprzez detoksykację. Posuwiste ruchy szorstkim włosiem usprawniają przepływ krwi i limfy, dzięki czemu usunięte zostają zalegające w tkankach produkty uboczne przemiany materii.

Szczotkowanie na sucho – efekt wygładzający

Szczotkowanie na sucho oczyszcza skórę z martwego naskórka, ale również pomaga zlikwidować szorstką zrogowaciałą tkankę na łokciach, przedramionach czy pośladkach. Dzięki temu skóra odzyskuje utraconą gładkość.

Ponadto dzięki regularnym zabiegom, poprawia się koloryt tkanki i jej napięcie. Również kosmetyki sprawniej wnikają w jej głąb, co pozwala szybciej ją odżywić, nawilżyć i zregenerować. Co bardzo istotne, regularne wykonanie zabiegów zapobiega też wrastaniu włosów po depilacji i powstawaniu drobnych zaczerwienień a niekiedy i zmian ropnych.

SPRAWDŹ TEŻ: Sposoby na wrastające włoski. 3 najlepsze pomysły

szczotka do masażu

Szczotkowanie na sucho – rezultaty przeciwobrzękowe

Pojawianie się obrzęków kończyn dolnych czy twarzy to efekt zastojów limfatycznych. Całkowicie naturalne jest, że pojawiają się one podczas snu. Jeśli jednak nie znikają wkrótce po obudzeniu, wraz z przyspieszeniem krążenia limfy – może być to oznaka zaburzeń pracy układu. Najczęściej jest to konsekwencja biernego stylu życia, stosowania nieprawidłowo zbilansowanej diety, nadwagi, a także zwiększonej podatności na stres. 

SPRAWDŹ TEŻ: Jaki masażer do twarzy wybrać?

Aby nie dopuścić do rozwoju nieprawidłowości warto poza wprowadzeniem modyfikacji do trybu życia, zacząć wykonywać automasaże. Szczotkowanie ciała na sucho, mimo że jest wykonywane delikatnie, to poprzez drapanie skóry pobudza krążenie krwi i limfy. Jeśli będziesz wykonywać posuwiste ruchy prawidłowo, a więc w stronę serca, by skierować limfę do węzłów chłonnych, wesprzesz swój organizm w radzeniu sobie z opuchlizną. Taki automasaż możesz wykonywać również na twarzy, aby zredukować opuchliznę powiek po nieprzespanej nocy. Pamiętaj jednak, aby do zabiegu na cerę wybrać szczoteczkę z bardzo delikatnym włosiem, aby nie spowodować mikrouszkodzeń

Szczotkowanie ciała na sucho – efekty relaksacyjne

Szczotkowanie na sucho i efekty jego wykonywania to nie tylko wsparcie dla ciała, ale też dla duszy. Zgodnie z ajurwedyjską filozofią – zabieg ten ma korzystnie wpływać także na psychikę. I tak jest w istocie. Peelingujące właściwości szczotki do ciała redukują napięcie mięśniowe, co tym samym pozytywnie wpływa na samopoczucie. Mimo że pierwsze dni z tą formą automasażu mogą budzić dyskomfort – to bardzo szybko poczujesz, że szczotkowanie działa na ciebie relaksująco. Właśnie dlatego warto wykonywać go wieczorem, po dniu pełnym wrażeń, by pomóc umysłowi i ciału się zrelaksować i odzyskać energię.

Po zabiegu warto zaaplikować na skórę aromatyczne i sprzyjające odprężeniu: 

Jeśli wykonujesz szczotkowanie z myślą o rozstępach i cellulicie – wybierz preparat, który pomoże zmniejszyć te dolegliwości. Może być to produkt kondycjonujący albo modelujący sylwetkę. Dzięki temu składniki aktywne w nich zawarte efektywniej i szybciej wnikną w skórę, a ich działanie będzie bardziej spektakularne, co z pewnością zauważysz już po kilku dniach.



Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixel