ZADBANA SKÓRAPIĘKNO Z NATURY
18.12.2019

Stawiamy na czystość. Jak czytać składy kosmetyków?

Stawiamy na czystość. Jak czytać składy kosmetyków?

Dziś coraz częściej nasze zakupy robimy w sposób świadomy i zwracamy uwagę na to, co znajduje się w ich składzie. Jest tak również podczas wybierania kosmetyków. Niestety nie zawsze potrafimy rozszyfrować wszystkie skróty. Oto poradnik, który pomoże podejmować Ci jeszcze lepsze decyzje, a co za tym idzie, z dnia na dzień coraz lepiej dbać o swoją skórę.

NACOMI WYSZCZUPLAJĄCY OLEJEK DO CIAŁA MANGO 150ML

Jak czytać składy kosmetyków? Zacznij od INCI

Wszystko sprowadza się do ustanowionego przez prawo (Ustawa z dnia 30 marca 2001 roku o kosmetykach) Międzynarodowego Nazewnictwa Kosmetyków. Chodzi tu o International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli w skrócie INCI. Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem UE produkty kosmetyczne sprzedawane we wszystkich krajach członkowskich muszą mieć odpowiedni opis składników.

Ważną kwestią jest tu kolejność składowych znajdujących się na liście produktów. Na początku wymienione są te, których jest najwięcej w produkcie. Komponenty posiadające stężenie poniżej 1 proc. nie wymagają już odpowiedniej kolejności, trzeba jednak zwracać na nie uwagę. Choć jest ich bardzo mało, również mogą uczulić. Zwłaszcza jeżeli są to konserwanty. Podczas wyboru kosmetyku warto decydować się na te mające jak najkrótszy skład.

Składy kosmetyków – jak czytać i czego unikać?

Kosmetyki nie zawsze są idealne. Niektóre z nich mogą posiadać substancje szkodliwe, a także niepotrzebne dla naszej skóry. Warto mieć tego świadomość, po to, aby decydować się na kosmetyki, które mają ich w swoim składzie jak najmniej. Przede wszystkim w grupie tej znajdują się detergenty, a wśród nich Sodium Lauryl Sulfate, (w skrócie SLS). Poza tym niekorzystne działanie mogą wykazywać konserwanty, między innymi są to parabeny i inne substancje, takie jak:

• Phenyl Dimethicone
• Formaldehyde
• 5-Bromo-5-Nitro-1
• Diazolidynyl Urea
• Imidiazolidynyl Urea.

To jeszcze nie koniec listy winowajców, dodatkowo niekorzystne działanie przypisuje się alkoholom. Tu między innymi warto zwrócić uwagę na określenia Isopropyl Alkhol oraz Alkohol Denat. Poza tym, choć kochamy zapachy, nie zawsze ich źródło jest dla nas w pełni bezpieczne. Substancje te znajdują się w składzie pod nazwą Parfum i są to: Geraniol, Limonene, Benzyl Benzoate itd.

NACOMI MASKA DO WŁOSÓW OLEJ MIGDAŁOWY 200ML
MOKOSH OLEJ KOKOSOWY KOSMETYCZNY 180ML

Jak nauczyć się czytać składy kosmetyków?

Tak naprawdę umiejętność ta nie jest trudną sztuką, wystarczy poznać podstawowe oznaczenia, a następnie mieć je na uwadze podczas podejmowania swoich decyzji zakupowych. Warto rozpocząć od przygotowania specjalnej listy, która będzie swego rodzaju legendą podczas analizy takich produktów.

Bardzo korzystnie na naszą skórę wpływają oleje, a oznaczone zostały w składzie jako Oil. Wśród nich:

• Macadamia Ternifolia Seed Oil – olej z nasion makadamii, działa wygładzająco, a do tego poprawia wygląd skóry,
• Prunus Amygdalus Dulcis Oil – olej ze słodkich migdałów, ma silne właściwości nawilżające,
• Persea Gratissima Oil – olej z awokado, działa na skórę regenerująco,
• Cocos Nucifera Oil – olej kokosowy, który nawilża, a do tego spowalnia procesy starzenia.

Oprócz tego dobrze jest decydować się na produkty zawierające emolienty, chodzi tu zwłaszcza o lanolinę (Lanolin), wosk pszczeli (Cera Alba) oraz masło Shea. Unikamy raczej substancji ropopochodnych takich jak parafina i wazelina, które absorbują kurz, bakterie, a do tego zatykają pory. Oznaczone są one między innymi jako: Synthetic Wax, Vaseline, Petrolatum.

Poza tym istnieje jeszcze kilka składników produktów, które są dużym wsparciem na drodze do pięknej i zdrowej skóry:

• Allantoin – alantoina, która łagodzi wiele podrażnień, może przyspieszyć proces gojenia się rany, a przy okazji dodatkowo nawilża;
• Panthenol – pantenol – tak naprawdę jest to prowitamina B5, czyli pochodna witaminy B5, a konkretnie kwasu pantotenowego, substancji naturalnie występującej w skórze.

Dużym atutem kosmetyku będą znajdujące się w nich antyoksydanty, czyli witaminy (Ascorbic Acid, Ubiquinone, Tocopherol, Retinyl Acetale) oraz substancje nawilżające, takie jak: miód, gliceryna, aloes.

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

pixel