WŁOSOWE LOVEZADBANA SKÓRA
04.11.2022

Skwalan – co to jest, jak działa, komu się przyda?

Skwalan – co to jest, jak działa, komu się przyda?

Skwalan jest lipidem, naturalnie występującym zarówno w roślinach, jak i organizmach żywych, w tym u człowieka. Obecnie związek ten zyskuje na popularności. Coraz częściej można spotkać skwalan z trzciny cukrowej lub oliwek w kosmetykach do twarzy, ciała i włosów. Wszystko to zasługa jego wyjątkowych właściwości – substancja ta nawilża, regeneruje, chroni, koi, a także działa antyoksydacyjnie.

Skwalan – co to jest?

Skwalan jest węglowodorem nasyconym i jednocześnie pochodną skwalenu (powstaje w wyniku wysycenia wiązań skwalenu). Jest stabilny i trwały. Nie ulega utlenianiu ani też nie poddaje się rozkładowi pod wpływem szkodliwego działania promieniowania UV (czego niestety nie można powiedzieć o skwalenie). Skwalan nie ma zapachu ani barwy. Do tego nie rozpuszcza się w wodzie.

Pierwotnie skwalen przekształcany w skwalan pozyskiwany był z wątroby rekina. Stąd też zresztą jego nazwa. Squalus to inne określenie ryb z rodziny koleniowatych, czyli chrzęstnoszkieletowych, do których zaliczają się rekiny. Ta postać związku znana była już od początku XX w. Jego obecność w ludzkiej skórze stwierdzono jednak dopiero w drugiej połowie XX w. i natychmiast zauważono, że ma silne działanie przeciwutleniające i ochronne dla skóry. 

Obecnie do produkcji kosmetyków wykorzystuje się przede wszystkim skwalan z trzciny cukrowej i skwalan z oliwek. Preparaty tego typu są przez to także chętnie wykorzystywane w codziennej pielęgnacji przez wegan i wegetarian.

Skwalan, wytworzony ze skwalenu roślinnego pochodzenia, wykorzystywany do produkcji kosmetyków, został zatwierdzony przez EcoCert jako składnik bezpieczny. Od 2002 r. organizacja ta kontroluje ekologiczne produkty do pielęgnacji i przyznaje im stosowne certyfikaty m.in. jeśli preparat nie zawiera substancji modyfikowanych genetycznie, PEG, a do tego składniki nie są syntetyczne, nie były testowane na zwierzętach ani też nie pochodzą ze zwierząt martwych.

SPRAWDŹ TEŻ: Szkodliwe vs dobre – składniki kosmetyków pod lupą

buteleczki z kosemtykami

Skwalan i skwalen – czy to ten sam związek?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, skwalan i skwalen to nie są synonimiczne nazwy tego samego związku. Zarówno skwalan, jak i skwalen są lipidami, choć jednocześnie nie są tłuszczami, a węglowodorami. Mają jednak inne nasycenie. Skwalan to węglowodór nasycony, a skwalen – węglowodór nienasycony. Poziom nasycenia wpływa na stabilność związku i to właśnie ze względu na tę właściwość to skwalan, a nie skwalen, wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków, przeznaczonych do pielęgnacji skóry i włosów. Skwalan jest bardziej trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Skwalan a skwalen – czym się od siebie różnią, w czym są podobne?

Skwalan, który znaleźć można w kosmetykach, powstaje w wyniku przetworzenia niestabilnego i nietrwałego skwalenu, pozyskanego z olejów pochodzenia roślinnego (choć można go również znaleźć w wątrobie rekinów i wielorybów). Węglowodór ten wykazuje właściwości przeciwutleniające. Oznacza to, że neutralizuje wolne rodniki i zmniejsza tym samym ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego, a także przedwczesnego pojawiania się oznak starzenia skóry. Ponadto związek ten przyczynia się do szeregu korzystnych zmian w organizmie:

  • wzmacnia odporność,
  • chroni skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych (np. promieniowania słonecznego),
  • usuwa z organizmu niepolarne ksenobiotyki (toksyny),
  • obniża poziom cukru we krwi,
  • korzystnie wpływa na funkcjonowanie szpiku kostnego, węzłów chłonnych i nadnerczy,
  • redukuje poziom cholesterolu LDL oraz trójglicerydów,
  • hamuje rozwój bakterii i grzybów.

Warto również zaznaczyć, że skwalen jest składnikiem, który występuje w ludzkim organizmie – jest składnikiem m.in. wydzielanego przez gruczoły łojowe sebum oraz płaszcza lipidowego skóry (ponad 10%). To właśnie dzięki obecności w skórze skwalen jest w stanie ją zabezpieczać zarówno przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, jak i nadmierną utratą wody. Niestety wraz z wiekiem udział skwalenu zmniejsza się, co potęguje suchość skóry i jej wiotczenie.

SPRAWDŹ TEŻ: Kosmetyki normalizujące wydzielanie sebum. Ranking

Nie bez powodu omówiliśmy skwalen jako pierwszy. Skwalan jest bowiem pochodną skwalenu (a nie odwrotnie). W wyniku wysycenia wiązań węglowodoru nienasyconego powstaje węglowodór nasycony. Dzięki temu skwalan zachowuje właściwości skwalenu, choć jest trwalszy i stabilniejszy.

Skwalan – właściwości i działanie

Skwalan można znaleźć w wielu kosmetykach, przeznaczonych do pielęgnacji skóry i włosów. W opisie składu znajdziesz go pod nazwą: squalane. Jak działa ten składnik tak bardzo doceniany przez kosmetologów? Chodzi tu przede wszystkim o jego zdolność do:

  • zwalczania zbyt licznych i nadmiernie aktywnych wolnych rodników, przyspieszających pojawianie się pierwszych oznak starzenia w postaci m.in. zmarszczek, utraty jędrności skóry i pogorszenia kolorytu cery;
  • wzmacniania płaszcza hydrolipidowego, dzięki czemu działa on sprawniej, zapobiegając nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody;
  • zabezpieczania skóry przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych jak np. promieniowanie słoneczne;
  • ochrony podrażnionej skóry przed infekcjami;
  • przyspieszania gojenia drobnych uszkodzeń skóry;
  • rozświetlania skóry;
  • łagodzenia stanów zapalnych, wywołanych przez drobnoustroje chorobotwórcze;
  • utrzymania właściwego poziomu nawilżenia skóry, dzięki czemu zachowuje ona miękkość, jędrność i zdrowy wygląd;
  • usprawniania transportu składników aktywnych, zawartych w kosmetykach w głąb skóry;
  • zapobiegania nadmiernemu złuszczaniu skóry poprzez zmiękczanie i regenerowanie naskórka;
  • redukowania przebarwień potrądzikowych oraz tych powstałych na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV;
  • nawilżania i regenerowania włosów i skalpu;
  • zabezpieczania pasm przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego i wysoką temperaturą;
  • zapobiegania nadmiernemu puszeniu się włosów dzięki właściwościom lekko natłuszczającym (skwalan dociąża pasma, jednocześnie nadmiernie ich nie obciążając).

Ponadto skwalan nie jest komedogenny, co oznacza, że nie zatyka porów skóry i ujść gruczołów łojowych. Właśnie dlatego może być wykorzystywany do produkcji kosmetyków, przeznaczonych do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Jest też nośnikiem dla biologicznie aktywnych składników, w tym przede wszystkim witaminy A i witaminy E – usprawnia penetrowanie tkanek przez te składniki.

Skwalan – gdzie kupić

Skwalan możesz nabyć zarówno w postaci olejku zawierającego 100% skwalanu jak i w formie dodatku do kosmetyku. Oba typy preparatów znajdziesz w drogerii e-Zebra. Pierwszy rodzaj preparatu, najczęściej wymaga rozprowadzenia w stosowanym na co dzień kremie lub balsamie. Gotowy kosmetyk natomiast możesz nakładać bezpośrednio na skórę lub włosy, ponieważ zawiera już skwalan w składzie. Sama zdecyduj, w jaki sposób chcesz zadbać o swoją urodę i którą formę skwalanu będzie Ci łatwiej stosować.

Skwalan – jak stosować

Jeśli zdecydujesz się na stosowanie czystego skwalanu (w olejku) – pamiętaj, by nieco inaczej aplikować go na twarz, ciało i włosy.

Chcąc poprawić wygląd cery – zaaplikuj kilka kropli do stosowanego na co dzień kremu nawilżającego i wklep go delikatnie w skórę. Nie rozcieraj kosmetyku, aby nie rozciągać i nie podrażniać skóry. Nie pomijaj ust! Na nie również możesz nanieść kosmetyk, szczególnie jeśli twoje wargi często spierzchnięte.

Jeśli chcesz poprawić kondycję skóry na pozostałych partiach ciała – po kąpieli lub prysznicu wmasuj kilka kropli bezpośrednio w te części, które są mocno wysuszone i szorstkie. 

Czysty skwalan możesz stosować także na końcówki włosów. W ten sposób zabezpieczysz je przed łamaniem i rozdwajaniem. Poprawisz również stopień nawilżenia końcówek kosmyków i zmniejszysz nieco ich porowatość, która w tych właśnie partiach pasm jest zwykle wysoka (ze względu na większe zniszczenia).

Dowiedz się więcej: Jak pielęgnować włosy nisko-, średnio- i wysokoporowate.

Gotowe preparaty ze skwalanem do pielęgnacji skory włosów stosuj zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj przy tym, aby dobrać preparat do typu cery, którą posiadasz oraz problemu, z jakim się zmaga. Natomiast w przypadku kosmetyków do włosów, kieruj się przede wszystkim stopniem ich porowatości.

skwalan w czerwonej buteleczce

Skwalan w kosmetykach – dla kogo jest odpowiedni?

Szereg korzystnych właściwości skwalanu i jego wpływ na kondycję skóry i włosów sprawia, że jest on chętnie dodawany do preparatów pielęgnacyjnych. Z powodzeniem możesz stosować skwalan, jeśli masz cerę dojrzałą, skłonną do podrażnień, z egzemą, AZS (atopowym zapaleniem skóry) i trądzikiem. To również składnik kosmetyków do skóry z przebarwieniami, powstałymi na skutek zmian trądzikowych czy nadmiernego opalania.

Przeczytaj także: Skwalan – ranking kosmetyków.

Skwalan na twarz trądzikową i tłustą

Cera trądzikowa jest charakterystyczna dla okresu młodzieńczego (14–19 lat), co nie znaczy, że nie pojawia się u osób nawet powyżej 40. roku życia. Ten bardzo często diagnozowany problem dermatologiczny związany jest z nadprodukcją sebum przez gruczoły łojowe.

W codziennej pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej istotne jest stosowanie kosmetyków o działaniu sebostatycznym oraz złuszczającym. Jeśli i ty zmagasz się z tak wymagającą skórą – koniecznie wypróbuj redukujący niedoskonałości krem na noc Veoli Botanica. Dzięki zawartości skwalanu powstałe stany zapalne i podrażnienia zostaną szybciej złagodzone. Do tego działanie antybakteryjne związku zmniejszy ryzyko rozwoju kolejnych zmian. Krem pomaga pozbyć się przy tym powstałych przebarwień oraz reguluje pracę gruczołów łojowych.

Dowiedz się więcej: Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej

uśmiechnięta kobieta dotyka swojej twarzy

Skwalan na twarz suchą

Gdy twoja cera staje się napięta, szorstka w dotyku, wyraźnie się łuszczy, a do tego jest podatna na podrażnienia – oznacza to, że jest przesuszona. Taki stan wymaga pilnej interwencji, aby skóra mogła prawidłowo pełnić swoje funkcje.

Do pielęgnacji cery suchej wykorzystaj skwalan z trzciny cukrowej od Fitomed. Dodawaj po kilka kropli preparatu do stosowanego na co dzień kremu, aby wesprzeć procesy regeneracyjne, nawilżenie i ochronę (np. przed wiatrem czy mrozem). Regularnie wykonywane zabiegi z użyciem kosmetyków zawierających skwalan, zapewnią również skórze ochronę przed wolnymi rodnikami. Przy cerze suchej to szczególnie ważne, ponieważ najszybciej widać na niej pierwsze oznaki starzenia w postaci zmarszczek i utraty jędrności.

Do demakijażu używaj natomiast olejku Pure Care od Bandi. Z jego pomocą bez trudu usuniesz makijaż, brud oraz nadmiar sebum, a dodatkowo odświeżysz cerę i wzmocnisz jej barierę ochronną. Preparat jest wyjątkowo delikatny, dlatego możesz go stosować także w okolicy oczu i ust, bez obaw o powstanie piekących podrażnień.

Dowiedz się też: Jak zregenerować suchą skórę po lecie

Skwalan do twarzy z przebarwieniami

Przebarwienia na skórze powstają w wyniku nadmiernego nagromadzenia w niej barwnika. Najczęściej te dermatologiczne zmiany spowodowane są zbyt częstą i długotrwałą ekspozycją skóry na działanie promieniowania słonecznego. Nie wszystkie tego typu defekty wymagają korzystania z zabiegów medycyny estetycznej. Niekiedy wystarczający okazuje się profesjonalny kosmetyk.

Jeśli chcesz nieco zredukować przebarwienia na skórze, sięgnij po serum nawilżająco-naprawcze od Uzdrovisco. Zawiera ono CBD (kannabidiol z konopi siewnych) i skwalan, które zmniejszają widoczność beżowych i brązowych plam na skórze. Do tego kosmetyk poprawia nawilżenie i napięcie tkanki, dzięki czemu będzie ona wyglądała na młodszą i zdrowszą.

Dowiedz się więcej: Jak usunąć przebarwienia metodami domowymi i medycznymi?

uśmiechnięta ruda dziewczyna na czerwonym tle

Skwalan do cery dojrzałej

Skóra dojrzała potrzebuje szczególnego wsparcia. Na skutek stopniowej utraty zdolności do produkcji kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego i skwalanu taka skóra przestaje być elastyczna oraz wykazuje zwiększoną tendencję do przesuszania.

Dowiedz się więcej: Pielęgnacja skory dojrzałej

Aby zredukować nieco oznaki starzenia się (takie jak zmarszczki czy utrata jędrności) i spowolnić pojawianie się nowych – niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów do pielęgnacji.

Szczególnie warte uwagi jest serum z oliwek Natural SPA od Mohani. Skwalan, znajdujący się w składzie tego kosmetyku, sprzyja nawilżeniu, regeneracji i odżywieniu skóry. Preparat możesz wmasowywać bezpośrednio w cerę lub zastosować jako dodatek do kremu, po który sięgasz na co dzień. Bez względu na to, którą formę stosowania serum wybierzesz – w wyniku regularnej jego aplikacji, bardzo szybko zauważysz, że twoja cera staje się jędrna, bardziej miękka, przebarwienia ulegają redukcji, a zmarszczki wyraźnie się spłycają.

Sprawdź też skuteczność przeciwzmarszczkowego serum ze skwalanem od Vianek na bazie tłoczonych na zimno olejów i skwalanu z oliwek. Preparat poprawia napięcie skóry, redukuje drobne zmarszczki, a do tego chroni skórę przed fotostarzeniem.

Chcąc zadbać o delikatną skórę wokół oczu – wypróbuj krem pod oczy Overnight od Revolution Skincare. To sprawdzony sposób na nawilżoną, miękką i pełną młodzieńczego blasku skórę okolic oczu.

Porada eksperta

Jeśli twoja skóra po opalaniu jest podrażniona i przesuszona, wypróbuj kosmetyk na bazie skwalanu. Zabezpieczy on naskórek, zadziała antyoksydacyjnie na wolne rodniki, będące skutkiem promieniowania UV. Substancja ta będzie bardzo skuteczna również przy oparzeniach.

Skwalan do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii

Jeśli twoim problemem jest suchość skóry, ale również jej wyjątkowa wrażliwość i podatność na pojawianie się reakcji alergicznych, bezcennym wsparciem będzie A Duo Koncentrat A&E Sensilix od Pharmaceris. Do koncentratu witamin A i E oraz skwalanu nie dodano barwników i kompozycji zapachowych, które często są przyczyną podrażnień.Preparat należy wmasowywać w skórę po jej uprzednim oczyszczeniu, ale przed nałożeniem kremu. Regularne stosowanie kosmetyku wyraźnie poprawi kondycję nawet wyjątkowo wiotkiej, cienkiej i starzejącej się skóry. Dlatego też warto stosować koncentrat przy dojrzałej cerze, która jest dodatkowo wrażliwa i wykazuje skłonność do alergii.

Skwalan do pielęgnacji całego ciała

Skwalan nie tylko pełni funkcję naturalnego emolientu, ale również wspomaga transport składników aktywnych w głąb skóry. Ponadto jest składnikiem cementu międzykomórkowego w warstwie lipidowej. Wszystko to sprawia, że kosmetyki ze skwalanem poprawiają nawilżenie skóry oraz zapobiegają nadmiernej utracie wilgoci. Właśnie dlatego warto stosować kosmetyki ze skwalanem nie tylko do pielęgnacji cery, ale również skóry pozostałych partii ciała.

młoda kobieta dotyka dłonią swojej twarzy

Wypróbuj hit od CeraVe – nawilżająco-myjący olejek. Skwalan, ceramidy i trójglicerydy znajdujące się w jego składzie zapewniają utrzymanie nawilżenia, dzięki czemu skóra po umyciu nie sprawia wrażenia ściągniętej. Kosmetyk jest przy tym wyjątkowo delikatny, dlatego możesz go stosować nawet u małych dzieci o wyjątkowo wrażliwej skórze.

Do pielęgnacji skóry dłoni wybierz natomiast regenerująco-ochronny krem Bariéderm-Cica od Uriage. Zapewni on skórze odpowiednie nawilżenie i ochronę. Warto go stosować szczególnie zimą oraz gdy masz częsty kontakt z substancjami drażniącymi.

Skwalan na włosy

Skwalan stosowany na włosy i skórę głowy nie tylko działa nawilżająco, ale również chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego oraz wysoką temperaturą, generowaną przez urządzenia wykorzystywane do stylizacji, tj. suszarkę, lokówkę, czy prostownicę. Do tego delikatnie dociąża włosy, zapobiegając ich puszeniu się (co jest cechą charakterystyczną włosów o wysokim stopniu porowatości).

Sprawdź też: Włosy wysokoporowate. Kompleksowy poradnik.

Szczególnie wart uwagi jest olejek macadamia od Mexmo By Andzia There. Kosmetyk jest odpowiedni do pielęgnacji pasm mocno zniszczonych, szorstkich i suchych, o intensywnie rozchylonych łuskach, które sprzyjają utracie wilgoci. Takie włosy potrzebują wyważonej dawki protein, emolientów i humektantów, aby odzyskały elastyczność, blask i miękkość. 

Olej makadamia zawiera witaminę A i E. Dzięki dodatkowi w postaci skwalanu ułatwiony zostaje transport składników aktywnych w głąb skalpu i pasm, co sprzyja dogłębnej regeneracji i odbudowie. Skwalan dodatkowo zabezpiecza pasma przed nadmierną utratą wilgoci i zapobiega ich uszkodzeniom.

Dowiedz się więcej: Jak olejować włosy krok po kroku.

Wypróbuj jedwabną kurację do włosów Hydro Silk od Marion, jeśli twoje włosy są wyraźnie przesuszone, a do tego łamliwe i pozbawione blasku. Wystarczy, że spryskasz umyte wcześniej pasma mgiełką i rozczesz je (najlepiej grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami), a wkrótce zauważysz, że twoje włosy stają się gładkie i błyszczące, a poziom ich nawilżenia znacząco się poprawia.

Regularnie stosuj także nawilżającą maskę Hair Hydrate od Yope, dzięki czemu twoje włosy nawet zimą nie będą się puszyć, za to staną się gładkie i miękkie. Do tego nawilżające i kojące właściwości skwalanu sprawią, że podrażnienia skalpu znikną, a wraz z nimi uporczywy świąd.

Dowiedz się więcej: Skwalan na włosy – modna pielęgnacja dla każdego

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

pixel