Rozdwojone paznokcie. Jakiej witaminy brakuje i jak ją uzupełnić?

Marzysz o pięknych, długich paznokciach, na których mogłabyś wyczarować najmodniejszy manicure, ale one wciąż się łamią? Problemem może być nie tylko niewłaściwa pielęgnacja, ale także brak podstawowych witamin i minerałów w Twoim organizmie. Poznaj najczęstsze przyczyny problemów z rozdwojonymi paznokciami i sprawdź, co możesz zrobić, aby uporać się z nimi raz na zawsze!
Spis treści
Dlaczego rozdwojone paznokcie się łamią?
Paznokieć jest martwym wytworem naskórka, zbudowanym w dużej mierze z keratyny. Natura wyposażyła nas w nie po to, aby chronić delikatne końcówki palców przed uszkodzeniami, oraz… w celach obronnych! Czy wiesz, że średni czas wzrostu paznokci u rąk wynosi ok. 0,15 mm na dobę? Te u stóp rosną dwa razy wolniej, najczęściej są też nieco grubsze. Obserwując stan tych elementów dłoni, możemy sporo dowiedzieć się o naszym zdrowiu, bowiem wszystkie niedobory witamin i minerałów w organizmie najczęściej odbijają się właśnie na ich stanie. Z grubsza rzecz ujmując, zły stan naszych paznokci może świadczyć o:
- niedoborach witamin i składników odżywczych,
- różnego rodzaju chorobach np. grzybicach,
- niewłaściwej pielęgnacji,
- niewłaściwej ochronie podczas pracy.
Rozdwojone paznokcie – jakiej witaminy brakuje?
Kiedy mamy do czynienia z tym problemem, warto wykonać podstawowe badania krwi, ze szczególnym uwzględnieniem parametrów takich jak:
- wapń,
- żelazo,
- witaminy w grupy B,
- witamina A,
- krzem,
- cynk,
- żelazo,
- magnez.
To właśnie niedobory tych substancji mogą przyczynić się do naszych kłopotów z zapuszczeniem długich i zdrowych paznokci. Warto rozważyć suplementacje, jednak powinniśmy również zadbać o naszą dietę. Spożywanie produktów bogatych w te składniki, wpłynie na poprawę stanu nie tylko paznokci, ale również i naszych włosów. Do codziennych posiłków warto włączyć nabiał, jarmuż, szpinak, nasiona słonecznika i orzechy, oraz kasze. Nie zapominaj również o rybach – to doskonałe źródło cynku!
Pamiętaj jednak, że na efekty kuracji trzeba będzie trochę poczekać. Zanim nasz organizm uzupełni niedobory i rozpocznie dystrybucje składników odżywczych także do tkanek paznokcia, może minąć jakiś czas, dlatego nie zrażaj się! Zobacz, jak możesz pomóc sobie doraźnie – przy pomocy odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i ochrony!
Rozdwajanie paznokci – brak witamin to nie wszystko!
Problem łamliwych i rozdwojonych paznokci nie musi leżeć koniecznie w braku witamin. Równie destrukcyjna może być również niewłaściwa pielęgnacja. Przyjrzyj się swoim akcesoriom do obcinania – czy są wystarczająco ostre? Obcinanie paznokci tępym narzędziem może doprowadzić do ich zmiażdżenia i rozwarstwienia. W ten sposób, w trakcie odrastania nastąpi po prostu moment, w którym się połamią.
Podobnie rzecz ma się z pilnikami. Do nadawania kształtu powinnyśmy używać tych jak najdrobniejszych albo szklanych. Krawędzie spiłowanych paznokci dobrze jest przejechać również polerką – w ten sposób unikniemy mikro zadziorów, które w dłuższej perspektywie czasu mogłyby doprowadzić do rozdwojenia się płytki.
Zwróć uwagę również na to, co się dzieje z Twoimi dłońmi podczas prac domowych takich jak zmywanie czy pranie. Długotrwały kontakt z wodą i silnymi detergentami może doprowadzić do rozmiękczenia płytki paznokcia. Jeżeli masz słabe paznokcie, to mogą one być dodatkowo bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne – czasem nawet delikatne stukniecie może poskutkować złamaniem. Dlatego do wszystkich prac domowych najlepiej jest używać rękawiczek – nasze dłonie i paznokcie będą nam za to wdzięczne.
Na koniec – odżywki. Warto mieć sprawdzoną odżywkę i używać jej regularnie np. pod lakier, którym zazwyczaj malujemy paznokcie. Oprócz właściwej diety i suplementacji powinien to być nasz podstawowy kosmetyk. Naszym ulubieńcem jest Regenerum Nail Regenerating Serum. To produkt z pogranicza medycyny i kosmetyki, doskonale sprawdza się w beznadziejnych przypadkach, kiedy wydaje się, że już nic nie będzie w stanie pomóc naszym paznokciom. Warte wypróbowania są również takie produkty marki Dermofuture, Joko czy Kabos.