ZADBANA SKÓRA
11.04.2022

Retinol - jak go stosować?

Retinol - jak go stosować?

Aby stosowanie produktów z retinolem przynosiło oczekiwane efekty, a jednocześnie nie narażało na działania niepożądane, trzeba pamiętać o kilku zasadach stosowania retinolu. Jakie efekty daje retinol i jak go bezpiecznie używać?

Starzenie się skóry: jak je spowolnić?

Upływ czasu jest nieubłagany i prędzej czy później dotknie każdego. Zwykle w pierwszej kolejności jego efekty są widoczne na skórze. Włączenie profilaktyki przeciwstarzeniowej to podstawa, by poprawić kondycję i wygląd cery, a także wzmocnić i uodpornić ją na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu na dłużej zachowa młody i zdrowy wygląd. 

Niewątpliwie najważniejszą kwestią, wpływającą na spowolnienie procesów starzenia się skóry, jest sumienna pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami. Nie chodzi wcale o to, by było ich dużo, a o to, by ich składy i formuły były dopasowane do wymagań i rodzaju skóry. Wybierając kosmetyki pielęgnacyjne, zwróć uwagę nie tyle, co obiecuje producent, ile na to, jakie składniki aktywne się w nim znajdują i czy są one potrzebne twojej skórze. Jednym z bardzo lubianych składników jest retinol. Choć kojarzy się on przede wszystkim z profilaktyką przeciwstarzeniową, to trzeba wiedzieć, że wpływa korzystnie na skórę także w przypadku innych problemów. Należą do nich między innymi: trądzik, zmarszczki, przebarwienia, utrata jędrności i sprężystości skóry.

Wokół retinolu krąży wiele przekonań. Część z nich jest prawdziwa, inne jednak nie mają zupełnie przełożenia na rzeczywistość. Prawdą jest, że nieostrożne i niewłaściwe stosowanie retinolu może wiązać się ze skutkami ubocznymi. Zanim jednak po niego sięgniesz, zorientuj się, jak należy go używać. Dzięki temu unikniesz niechcianych efektów!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Technologia anti-aging – poznaj sposób na odmłodzenie

Kobieta trzymająca serum

infografika1

Retinol - co to jest?

Retinoidy są substancjami o udowodnionym korzystnym i wielokierunkowym wpływie na stan skóry. Dzięki temu znajdują wszechstronne zastosowanie w pielęgnacji skóry, zwłaszcza w profilaktyce przeciwstarzeniowej, a także w rozwiązywaniu problemów (jak trądzik, łuszczyca, plamy pigmentacyjne czy przebarwienia). Wykazują również działanie łagodzące stany zapalne. 

Więcej na temat retinoidów można przeczytać w naszym artykule na ich temat.

Retinol to naturalna, podstawowa postać witaminy A, mająca postać długołańcuchowego alkoholu. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, przeznaczonych zarówno do pielęgnacji domowej, jak i do użytku profesjonalnego w gabinetach kosmetycznych. W drogeriach bez problemu znajdziesz co najmniej kilka linii kosmetyków różnych marek, których kluczowym składnikiem jest właśnie retinol. Są to przeważnie kosmetyki, przeznaczone do pielęgnacji cery dojrzałej, ale nie tylko. Nie zapominajmy także o tym, że retinol to bardzo dobry antyoksydant, który stosowany od zewnątrz, ale i też od wewnątrz, pomaga w walce z wolnymi rodnikami. Dzięki temu, że retinol ma również właściwości złuszczające, antybakteryjne i rozjaśniające, jest również częstym wyborem w kosmetykach pielęgnacyjnych, przeznaczonych do cery trądzikowej

O pielęgnacji skóry trądzikowej za pomocą retinolu przeczytasz w artykule na ten temat.

Warto wiedzieć, że na skuteczność i bezpieczeństwo działania retinolu największy wpływ ma jego stężenie. Im niższe, tym mniej drażniące i łagodniejsze jest jego działanie. Najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać, zanim sięgniesz po retinol, jest to, że skóra musi się do niego przyzwyczaić. Dlatego do pielęgnacji należy wprowadzać go stopniowo. W przeciwnym wypadku narażasz się na podrażnienia, w niektórych przypadkach nawet bardzo silne.

infografika2

Retinol: kiedy stosować?

Retinol kojarzy się przede wszystkim z działaniem przeciwstarzeniowym. W istocie tak jest – przyspiesza procesy odnowy i regeneracji naskórka, wzmacnia jego funkcje ochronne,

zmniejsza przeznaskórkową utratę wody (TEWL), stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, hamuje również degradację kolagenu. Dodatkowo stymuluje produkcję nowych naczynek krwionośnych. Dzięki temu istotnie wpływa na lepszy wygląd i kondycję skóry. 

Warto wiedzieć również, że retinol wykazuje także działanie normalizujące pracę gruczołów łojowych i działa antybakteryjnie. Dzięki temu znajduje także zastosowanie w pielęgnacji skóry trądzikowej i łojotokowej. Oprócz tego retinol wykazuje także korzystny wpływ na kondycję skóry z problemem AZS oraz łuszczycą.

Po preparaty z retinolem warto sięgnąć więc w przypadku:

  • profilaktyki anti-aging – zarówno w przypadku widocznych już oznak starzenia się skóry oraz jako element prewencji;
  • przebarwień zarówno hormonalnych, jak i posłonecznych. Retinol subtelnie i skutecznie złuszcza naskórek, dzięki czemu walka z przebarwieniami jest łatwiejsza i skuteczniejsza;
  • trądziku – rozjaśni skórę, wyrówna jej koloryt, znormalizuje pracę gruczołów łojowych, będzie wykazywał również działanie antybakteryjne.

Włączenie retinolu do schematów pielęgnacyjnych to dobry wybór. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa, związanych ze stosowaniem tego składnika.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Retinol i jego wpływ na skórę – co trzeba wiedzieć?

infografika3

Jak zacząć stosować retinol?

Zobaczyłaś krem lub serum z retinolem i poczułaś, że w końcu to jest ten moment, w którym czas zacząć go stosować? Zanim otworzysz pudełko z kosmetykiem i zastosujesz go na skórze, zatrzymaj się na chwilę. Musisz najpierw zbudować tolerancję skóry na ten składnik. 

Po pierwsze więc – zacznij od jak najniższych stężeń na przykład 0,3%. To, że wybierzesz kosmetyk o dużym stężeniu, wcale nie sprawi, że skóra szybciej nabierze lepszej kondycji. Co najwyżej podrażnisz ją do tego stopnia, że przez kilka dni nie będziesz miała ochoty wychodzić z domu, a efekt będzie podobny do poparzenia słonecznego.

Po drugie – retinol początkowo stosuj w odstępach czasu. Codzienne nakładanie go na skórę także nie przyspieszy procesów regeneracji i nie poprawi jej wyglądu w ciągu jednego czy dwóch dni. Jak wyżej – możesz spodziewać się zaczerwienienia i podrażnień skóry. Jak często stosować retinol? Na początku niech będzie to niewielka ilość raz na kilka dni. Nie nakładaj go na podrażnioną i zaczerwienioną skórę. 

Po trzecie – więcej kremu czy serum zaaplikowanego na skórę również wcale nie oznacza lepszego działania. Ponownie – co za dużo, to niezdrowo, więc efektem “przedobrzenia” może być również zaczerwienienie i podrażnienie skóry.

Pamiętaj także o tym, że jeśli Twoja skóra jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na podrażnienia, to nawet najczęściej wybierane początkowe stężenie 1% może wywołać niepożądane skutki. W takim przypadku dla własnego bezpieczeństwa wybierz jeszcze niższe stężenie retinolu. Gdy zauważysz, że skóra nie reaguje już zaczerwienieniem, możesz stopniowo zwiększać stężenie tego składnika. 

Uwaga – retinol to nie cudowne remedium na problemy skórne, które rozwiązuje je jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Na efekty, tak, jak w przypadku niemal każdego innego składnika i kosmetyku, trzeba będzie poczekać. Ten czas jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju i kondycji skóry. 

Jeśli dopiero zaczynasz stosować retinol, to przez pierwsze tygodnie skóra może reagować zaczerwienieniem, podrażnieniem, a nawet swędzeniem. Jeśli objawy nie są bardzo nasilone, musisz po prostu przeczekać czas budowania przez skórę tolerancji na ten składnik i w ciągu dnia nawilżać skórę kremem tzw. opatrunkiem, stosując na przykład AVENE CICALFATE. Jeśli jednak objawy będą bardzo silne, a do tego pojawi się obrzęk lub wysięk, natychmiast zaprzestań stosowania kosmetyku – prawdopodobnie Cię uczula.

Kobieta nakładająca serum

infografika4

Kto nie powinien sięgać po retinol? Środki ostrożności

Po kosmetyki z retinolem sięgają przede wszystkim osoby z widocznymi oznakami starzenia się skóry, a także z przebarwieniami i trądzikiem. Nie stosuj tej substancji w przypadku, gdy w przeszłości wystąpiła nadwrażliwość na nią lub doszło do reakcji alergicznej. Retinolu nie powinny stosować również kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby, u których skóra jest podrażniona. Przeciwwskazaniem do stosowania retinolu jest także trwająca kuracja złuszczająca innymi metodami. W takim przypadku efekt złuszczania będzie zbyt silny.

Rada kosmetologa

Dość często podczas stosowania retinolu jak i innych retinoidów może pojawić się przejściowy wysyp wykwitów zapalnych – najczęściej krost. Jest to związane z faktem, że retinoidy przyspieszają odnowę naskórka więc, gdy dojrzewają nowe komórki naskórka, wszelkie zmiany zapalne będą “wynoszone” na wierzch skóry. Taka reakcja trwa maksymalnie kilka tygodni. Jeżeli zmiany zapalne występują dłużej i nie goją się, może być to związane z nadwrażliwością na produkt.

Sięgając po retinol, musisz pamiętać również o kilku środkach ostrożności. To przede wszystkim ochrona przeciwsłoneczna! Retinol jest bowiem substancją fotouczulającą. W efekcie ekspozycji na słońce mogą więc pojawić się plamy i przebarwienia. Jeśli używasz retinolu w okresie wiosennym, letnim i jesiennym, gdy słońce promieniuje mocno, produkty z retinolem stosuj najlepiej na noc, a rano umyj twarz, wklep krem pielęgnacyjny, a następnie krem z SPF: najlepiej 30 lub 50. Ze względów bezpieczeństwa kuracje z retinolem zdecydowanie lepiej jest przeprowadzać jesienią i zimą niż wiosną i latem – szczególnie, jeśli jest to specjalistyczna kuracja, wykonywana w gabinecie kosmetycznym, a stężenie retinolu w użytych preparatach z dużym prawdopodobieństwem jest wyższe niż w drogeryjnych kosmetykach.

Uwaga! Po pierwszym użyciu retinolu skóra może zareagować z opóźnieniem. Dlatego nawet jeśli zaczerwienienie nie pojawi się od razu, ani na drugi czy trzeci dzień, nie oznacza to, że nie pojawi się później. Dlatego nie przyspieszaj niczego i nie stosuj produktów z retinolem częściej niż jest to rekomendowane. Możesz bowiem doprowadzić do kumulacji, której szybko pożałujesz.

infografika5

Retinol - jak długo stosować?

To, jak długo można stosować retinol, zależy przede wszystkim od tego, czy jest to kuracja preparatem o wyższym stężeniu, czy codzienna, domowa rutyna pielęgnacyjna. W tym pierwszym przypadku rekomendowany czas to 1-3 miesięcy. Przeprowadzenie takiej kuracji wystarczy raz w roku.
Jeśli jednak mowa o kosmetykach drogeryjnych z retinolem, to jego stężenie jest na tyle niewielkie, że bez obaw mogą one stanowić element codziennej pielęgnacji. W takim przypadku pamiętaj jednak o stosowaniu ich na noc i dokładnym oczyszczeniu skóry rankiem. Kosmetyków z retinolem, możesz używać bezpiecznie w okresie letnim, pamiętaj jednak, żeby na dzień stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną- filtr SPF 30 lub 50.

infografika6

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel