ZADBANA SKÓRA
13.05.2022

Niacynamid na trądzik i przebarwienia

Niacynamid na trądzik i przebarwienia

Niacynamid od dawna znany jest ze swoich właściwości redukujących przebarwienia skóry i zwalczania zmian trądzikowych. Obecnie można go znaleźć w wielu kosmetykach, przeznaczonych do pielęgnacji cery z tego typu problemami. Dzięki właściwemu ich stosowaniu możesz trwale pozbyć się nieestetycznych i niekiedy bolesnych zmian na skórze.

Przyczyny powstawania trądziku

Trądzik pospolity (łac. Acne vulgaris) występuje aż u  83–95% osób w wieku 16–19 lat, choć coraz częściej diagnozuje się go także u młodszych osób, a także w grupie osób dojrzałych w wieku 30–50 lat. Ta choroba dermatologiczna jest wynikiem nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe oraz nadaktywnością męskich hormonów czyli androgenów. Zaburzenie to jest także związane z nadmiernym rogowaceniem naskórka, co doprowadza do zwężenia ujścia gruczołów łojowych lub ich całkowitego zablokowania. Ostatnim z czynników przyczyniających się do rozwoju trądziku jest kolonizacja mieszków włosowych przez beztlenowe pałeczki Gram-dodatnie Propionibacterium acnes oraz tlenowe ziarenkowce.

Powyższe zmiany doprowadzają do:

  • pokrycia cery nadmiarem sebum;
  • powstania mikrozaskórników;
  • przekształcania się mikrozaskórników w zaskórniki otwarte oraz zamknięte;
  • rozwoju wykwitów zapalnych tj. krost, cyst itp.

Zwalczanie trądziku nie jest łatwe. Dermatoza ta ma charakter nawrotowy. Nawet jeśli uda ci się złagodzić stany zapalne i uregulować produkcję sebum przez gruczoły łojowe, musisz pamiętać o stałym dbaniu o skórę. W przeciwnym razie twoja cera w bardzo krótkim czasie znowu zacznie się nieestetycznie błyszczeć i pokryją ją liczne zaskórniki oraz stany zapalne, które mogą pozostawić po sobie trwały ślad w postaci blizn, szczególnie wtedy, kiedy zmiany będziesz wyciskać lub rozdrapywać.

Młoda kobieta ze zdrową cerą

infografika1

Wpływ niacynamidu na trądzik

Zwalczanie trądziku jest długotrwałe. Niekiedy (zwłaszcza w początkowych stadiach rozwoju) wystarczające są zabiegi kosmetyczne, lecz przy bardziej zaawansowanych zmianach, konieczne będzie skorzystanie z porady dermatologa. To on zaleci właściwe postępowanie.

Rada kosmetologa:

Doskonałą propozycją, którą mogą stosować osoby borykające się z trądzikiem, jest włączenie w codzienną pielęgnację kosmetyku z niacynamidem do stosowania rano i kosmetyku z retinolem, który będziemy stosować na noc. Tak skomponowana pielęgnacja pozwoli nam zadziałać na skórę przeciwzapalnie, a dodatkowo wyciszy stany zapalne i wyreguluje działanie gruczołów łojowych.

Jednym z bardzo skutecznych związków, zwalczających niedoskonałości skóry związane z trądzikiem jest niacynamid. Dzięki niemu nie tylko wspomożesz leczenie trądziku, ale również zredukujesz pozostałe po nim przebarwienia i niewielkie blizny. A to dopiero początek właściwości tego związku! Niacynamid, czyli amid kwasu nikotynowego, który możesz również spotkać pod nazwą witamina PP, witaminy B3, nikotynamidu, czy niacyny, jest wykorzystywany w dermatologii od ponad czterdziestu lat.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Codzienna pielęgnacja cery trądzikowe

Ceniony jest przede wszystkim za właściwości przeciwzapalne i regulujące aktywność cytokin zapalnych, które odpowiadają za powstawanie czerwonych i bolesnych wyprysków. Stosując kosmetyki, zawierające niacynamid, nie ma ryzyka, że skóra uodporni się na jego działanie tak, jak to ma miejsce w przypadku antybiotyków. Z czasem skóra zwiększa co prawda tolerancję na efekt flush i wysyp, co jest efektem wpływu witaminy B3 na rozszerzanie naczyń krwionośnych, lecz nie świadczy to o tym, że niacyna przestaje działać na skórę.

infografika2

Jakie kosmetyki wybrać do pielęgnacji skóry trądzikowej?

Sięgając po preparaty do pielęgnacji skóry trądzikowej, zawierające niacynę, zwróć uwagę, by stężenie witaminy B3 wynosiło 10–15%. Krem czy serum z niacynamidem 2–5% przeznaczone są do skóry suchej i wrażliwej i może nie przynieść korzyści cerze, zmagającej się z nadprodukcją sebum oraz licznymi stanami zapalnymi i zaskórnikami.

Pielęgnację cery trądzikowej zacznij od jej dokładnego oczyszczenia. Doskonale sprawdzi się przy tym łagodny żel do mycia twarzy. Wyreguluje on pracę gruczołów łojowych, zredukuje niedoskonałości, a przy okazji nie wysuszy skóry, o co nietrudno przy agresywnych substancjach czyszczących.

Oczyszczona twarz wymaga tonizacji. Sięgnij po tonik z niacynamidem, który będzie cennym wsparciem w zwalczaniu rozszerzonych porów. Zwracaj przy tym uwagę na dodatkowe substancje znajdujące się w kosmetyku, które mogą uwrażliwiać na działanie promieni słonecznych. O ile sam niacynamid nie wchodzi w reakcje z promieniowaniem UV, o tyle rumianek ma już takie właściwości. Zwróć też uwagę, aby tonik pozbawiony był alkoholu, który niepotrzebnie wysusza skórę.

Po umyciu i tonizacji skóry nałóż na nią serum z niacynamidem 10% lub serum z niacynamidem 15%. Zacznij od mniejszego stężenia i zaobserwuj czy skutki uboczne (całkowicie naturalne) w postaci efektu flush nie są dla ciebie źródłem nadmiernego dyskomfortu (nie wywołują silnego bólu ani uderzeń gorąca). Jeśli tak – sięgnij po kosmetyk o mniejszym stężeniu niacyny.

Na pokrytą serum twarz nanieś krem z niacynamidem, który ma działanie nawilżające i normalizujące. Pamiętaj, by wybierać preparaty, które mają lekką konsystencję i nie będą nadmiernie obciążać skóry, zmagającej się z nadprodukcją sebum. A jeśli poza zwalczaniem trądziku chcesz dodatkowo zredukować pierwsze oznaki starzenia skóry – wybierz krem na noc z niacyną i retinolem

SPRAWDŹ: Niacynamid w kosmetykach. Co to jest i na co pomaga?

infografika3

Przyczyny powstawania przebarwień skóry

Hiperpigmentacja, czyli powstawanie na skórze przebarwień to efekt nagromadzenia pigmentu.  Zmiany mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Niekiedy pojawiają się z dnia na dzień np. po nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieniowania słonecznego (zwłaszcza przez osoby o skórze suchej i wrażliwej).

Najprościej rzecz ujmując, promieniowanie słoneczne przenika przez naskórek i pobudza do pracy komórki barwnikowe skóry czyli melanocyty, ale często zdarza się, że funkcjonowanie niektórych melanocytów jest zaburzone i zaczynają wydzielać bardzo dużo barwnika. Wtedy, gdy produkowany barwnik nie rozkłada się w skórze równomiernie, pojawiają się przebarwienia. 

Czynnikiem wywołującym hiperpigmentację może być:

  • działanie promieniowania UV;
  • przemiany hormonalne (zwłaszcza w okresie ciąży i menopauzy);
  • zaburzenia pracy tarczycy;
  • choroby wątroby;
  • nadczynność nadnerczy;
  • stosowanie niektórych leków (zwłaszcza antybiotyków i doustnych środków antykoncepcyjnych);
  • stosowanie kosmetyków zawierających związki fotouczulające (także wyciągi ziołowe np. z dziurawca);
  • nieleczony trądzik.

młoda kobieta wyciskająca pryszcze

 

infografika4

Wpływ niacynamidu na przebarwienia skóry

Przebarwienia na skórze są defektem natury estetycznej – nie powodują bólu, ale niekiedy znacząco wpływają na samoocenę. Aby się ich pozbyć, możesz skorzystać z wielu dostępnych technik kosmetologii estetycznej jak choćby laseroterapia. Są to jednak zabiegi stosunkowo drogie i przez to nie dla wszystkich łatwo dostępne. Zamiast tego warto skorzystać z dobroczynnej mocy niacynamidu.

SPRAWDŹ: RANKING kosmetyków z niacynamidem 

Właściwością witaminy B3 jest spowolnienie transportu melanosomów (zawierających melaninę) do keranocytów. Tym samym sprawia, że nadmierna ilość pigmentu nie odkłada się w górnych warstwach naskórka. To odróżnia niacynamid od retinolu, którego działanie przeciw przebarwieniom jest zasługą zdolności do przyspieszania cyklu naskórkowego oraz szybszej odnowy komórek. Efektem stosowania kosmetyków z niacynamidem na przebarwienia jest wyrównanie kolorytu skóry i zachowanie jej w dobrej kondycji. Istniejące przebarwienia zostają zredukowane, a nowe się nie pojawiają.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ o pielęgnacji skóry z przebarwieniami.

kobieta stosująca kremową maseczkę

Jakie kosmetyki wybrać do pielęgnacji skóry z przebarwieniami?

Jeśli zmagasz się z przebarwieniami skóry i jednocześnie masz cerę suchą i wrażliwą – sięgnij po kosmetyki z niacynamidem 0,5–5%. Jeśli natomiast masz cerę tłustą i trądzikową, wówczas stężenie niacynamidu powinno być większe 10–15%.

Skóra z przebarwieniami wymaga troski i pielęgnacji przez cały rok. Podstawą jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym i to nie tylko latem, ale we wszystkie słoneczne dni od wiosny po zimę. Im wyższy współczynnik SPF, tym lepiej. Latem postaw na krem, balsam lub żel SPF 50+. Natomiast wiosną, jesienią i zimą wystarczy kosmetyk z SPF 30+ lub 40+.

Poza działaniami prewencyjnymi pielęgnacja skóry z przebarwieniami wymaga stosowania kosmetyków, które zredukują już istniejące objawy hiperpigmentacji. Możesz wybrać krem z niacynamidem albo bardziej skoncentrowane serum zawierające niacynę. Uzupełnij również codzienne zabiegi pielęgnacyjne o dodatkowe produkty, zawierające niacynamid. Na twarz możesz aplikować tonik z niacyną albo esencję do spryskiwania twarzy.

infografika5



Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel