PAZNOKCIOWE VADEMECUM
24.08.2020

Kruche, cienkie, łamliwe. Paznokciowa misja ratunkowa

Kruche, cienkie, łamliwe. Paznokciowa misja ratunkowa

Wiele z nas na co dzień boryka się z problemem cienkich i łamliwych paznokci. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Po pierwsze – nieodpowiednia pielęgnacja. Po drugie – brak nawilżenia. Po trzecie – częste, osłabiające plytkę, zabiegi na paznokciach. Do pogorszenia się kondycji naszych paznokci przyczynia się również wykonywanie domowych czynności bez rękawiczek. Środki czyszczące z silnymi detergentami fatalnie wpływają na wygląd naszych dłoni. Żeby kompleksowo o nie zadbać, należy przede wszystkim zrezygnować z tego, co paznokciom szkodzi. Tak, by uniknąć łamania się, osłabienia. Jak dbać o paznokcie, by odzyskały siłę i blask?

Łamliwe paznokcie. Przyczyny

Kruche paznokcie to bardzo powszechny i często dyskutowany problem. Jego źródeł można się dopatrywać zarówno w nieodpowiedniej pielęgnacji, jak i źle dopasowanych kosmetykach czy urazach mechanicznych. Jakie są najczęstsze przyczyny jego powstawania?

• Nieodpowiednia dieta: dieta uboga w cynk, białko, wapń oraz witaminy A, B i E prowadzi do znacznego osłabienia paznokci. Jeśli na naszym talerzu zamiast warzyw i owoców królują raczej potrawy smażone, słodycze i popijana mocną kawą żywność wysoko przetworzona, to możemy spodziewać się znacznego pogorszenia się kondycji naszej płytki. Dla zdrowia paznokci, skóry i włosów niezwykle istotne jest to, co jemy. Każdego dnia powinniśmy dbać o to, by dieta była pełna niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Wybierajmy jedzenie o prostym składzie, nieprzetworzone, czyste. Na początek warzywa i owoce, do tego produkty pełnoziarniste, nabiał, chude mięso, bakalie i suszone owoce. Nie zapominajmy o nawadnianiu – codziennie powinniśmy wypijać przynajmniej dwa litry wody. Do tego świeżo wyciskane soki oraz herbatki owocowe i napary ziołowe.

• Niewłaściwa pielęgnacja: nadużywanie acetonowego zmywacza do paznokci, zbyt mocne ich spiłowywanie oraz regularne i nieumiejętne nakładanie tipsów często powoduje niszczenie i kruchość płytki. Jeśli już decydujemy się na zabieg przedłużania lub nałożenie hybrydowego lakieru, udajmy się w tej sprawie do profesjonalnego salonu kosmetycznego. W ten sposób uda nam się uniknąć problemów związanych z nieprawidłową pielęgnacją. Jeśli marzymy o samodzielnie wykonywanych zabiegach, najpierw dokładnie zapoznajmy się z zasadami bezpieczeństwa. Dowiedzmy się nie tylko, jak nakładać np. lakier hybrydowy, ale również – a może przede wszystkim – jak do ściągać. Nieumiejętne usuwanie hybrydy może doprowadzić do poważnych konsekwencji w postaci bardzo osłabionej, łamliwej płytki. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

• Urazy mechaniczne: uderzenia, pęknięcia oraz urazy wywoływane niewprawnym zdejmowaniem tipsów mają wyjątkowo niekorzystny wpływ na kondycję naszych paznokci. Nierzadko zdarza się, że regeneracja płytki po tego typu uszkodzeniach trwa nawet kilka miesięcy. Żeby pomóc paznokciom się odbudować, sięgnijmy po wysokiej jakości odżywki i preparaty wzmacniające, np.

  1. Eveline Nail Therapy odżywka do paznokci 6 w 1
  2. Eveline Nail Therapy Bio Power
  3. Farmona Radical ekspresowa odżywka
  4. Avon Nail Expert serum
  5. Skrzypovita odżywcze serum
  6. Kerabione wzmacniające serum do paznokci

• Obgryzanie: systematyczne obgryzanie istotnie osłabia paznokcie. Szkodzi im też skubanie i obgryzanie skórek. Może to doprowadzić nawet do uszkodzenia wałów paznokciowych lub macierzy paznokcia. W tym drugim przypadku problem może być nie do rozwiązania. Płytka stanie się cienka, pofalowana, będzie się łamać i rozdwajać. Jeśli nasze paznokcie cierpią w wyniku nieprawidłowych nawyków, udajmy się do dermatologa, który pomoże zwalczyć efekty obgryzania, przepisując odpowiednie leki. Ale jeżeli nie potrafimy samodzielnie poradzić sobie z nawykiem skubania, warto skonsultować się z psychoterapeutą – obgryzanie może być sposobem na rozładowywanie emocji, radzenie sobie ze stresem czy napięciem. Psychoterapia pozwoli nam wypracować zdrowe sposoby kontroli i walki z problemami.

• Kontakt z substancjami chemicznymi: osoby, których praca zawodowa wymaga regularnego kontaktu z różnego rodzaju substancjami drażniącymi, często miewają problemy z utrzymaniem płytki w dobrej kondycji. Paznokciom szkodzą również detergenty używane w czyszczeniu i sprzątaniu domu. Przy takich pracach zawsze używajmy rękawiczek, by chronić skórę dłoni i paznokcie.

• Niektóre choroby: w przebiegu niedoczynności tarczycy oraz licznych zakażeń grzybicznych może dochodzić do niszczenia paznokci. Jeśli podejrzewamy u siebie jakieś schorzenie, zgłośmy się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i w razie potrzeby zaordynuje skuteczne leczenie.

Łamliwe paznokcie. Co robić, by pozbyć się problemu domowymi metodami?

Zanim zainwestujemy w produkty kosmetyczne przeznaczone do wzmacniania paznokci, najpierw spróbujmy poprawić ich kondycję domowymi sposobami. Jak to zrobić? Jest kilka sposobów, które pomogą nam kompleksowo zatroszczyć się o zdrowie i wygląd. Oto one.

• Dieta: chcąc polepszyć stan płytki, zadbajmy o to, by w naszym codziennym menu znalazły się produkty bogate w cynk (pomidory, natka pietruszki), białko (mięso, ryby, soja), wapń (mleko, orzechy) oraz witaminy A (wątróbka, jaja), B (drób, szpinak, fasola) i E (ziarna zbóż, tłuste ryby). Pamiętajmy również o wypijaniu około 2 litrów wody dziennie. Dodatkowo unikajmy słodyczy, alkoholu i żywności wysoko przetworzonej. Dieta ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia i, co za tym idzie, również wyglądu. Bardzo istotne jest regularne uzupełnianie witamin i minerałów, których niedobory odbiją się negatywnie na samopoczuciu oraz wizerunku. Osłabione paznokcie bywają efektem właśnie ubogiej w niezbędne substancje diety;

• Kąpiel z siemienia lnianego: jak ją wykonać? Wystarczy 2 łyżki siemienia zalać wrzącą wodą i odstawić na kilka minut do lekkiego ostygnięcia. W tak przygotowanej kąpieli należy zanurzyć końcówki palców na około 20 minut, a następnie spłukać je ciepłą wodą. Uwaga – woda nie może być za gorąca! Zanim zamoczymy w niej dłonie, ostrożnie sprawdźmy temperaturę;

• Odżywka z czosnku: połączmy rozgnieciony ząbek czosnku z łyżeczką oliwy z oliwek extra virgin. Mieszkankę nakładajmy na paznokcie, delikatnie ją wmasowując. Po około 5 minutach dokładnie umyjmy palce wodą z mydłem. Zabieg nie nadaje się dla osób szczególnie wrażliwych na mocne zapachy. Woń czosnku może się utrzymywać na paznokciach nawet kilkadziesiąt godzin;

• Kąpiel z octu jabłkowego: zmieszajmy ocet z letnią wodą w proporcji 1:1. W tak przygotowanej kąpieli moczmy paznokcie przez kilka minut, po czym dokładnie je opłuczmy. Z tego zabiegu powinny zrezygnować osoby, które mają ranki np. będące wynikiem skubania skórek.

piękny manicure

Kosmetyki wzmacniające, czyli co na łamliwe paznokcie

Jeśli domowe sposoby na wzmocnienie paznokci nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, możemy zwrócić się w stronę odpowiednich kosmetyków. Które z nich sprawdzą się najlepiej?

• Odżywka: tego typu preparat w swoim składzie zazwyczaj zawiera wapń i kreatynę, które doskonale wpływają na kondycje naszej płytki, jednocześnie odżywiając ją i wzmacniając. Regularne nakładanie odżywki przynosi efekty już po pierwszych dwóch tygodniach. Ważne, by wybrać sprawdzony produkt stworzony przez doświadczoną firmę kosmetyczną. Od lat ogromną popularnością cieszą się odżywki marki Eveline, które łączą w sobie świetne działanie i bardzo atrakcyjne ceny. Warto sprawdzić też kosmetyki od Sally Hansen lub Joko.

• Utwardzacz: najczęściej wykorzystywany w ostatniej fazie zabiegu manicure, świetnie sprawdza się również jako tarcza ochronna dla osłabionych paznokci. Stosowanie tego rodzaju kosmetyku zabezpiecza płytkę przed łamaniem. Warto sięgnąć np. po lakier marki Clavier, Sunone lub Kabos.

• Lakiery wzmacniające: działają podobnie jak odżywka – wzmacniają i odżywiają paznokcie, wspomagając ich szybką regenerację;

• Suplementy diety: dostarczają naszemu organizmowi odpowiednich witamin i minerałów, tym samym pozytywnie wpływając na stan naszej płytki. Pamiętajmy jednak, że tego typu preparaty nie mogą zastępować zdrowej i zbilansowanej diety. Dla stanu naszej skóry, włosów i paznokci szczególnie istotne są:

1. Biotyna

2. Cynk

3. Magnez

4. Żelazo

Lista Top 3, czyli najlepsze produkty na łamliwe paznokcie

 1. Serum do paznokci firmy Biotebal to gwarancja szybkiej regeneracji. Odżywka intensywnie wzmacnia i nawilża płytkę, sprawiając, że staje się ona mniej podatna na uszkodzenia. Dodatkowo serum chroni ją również przez szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych;

2. Radical od Farmony to wyjątkowy utwardzacz, który zabezpiecza paznokcie przed łamaniem się, jednocześnie zapewniając im zdrowy wygląd i piękny połysk;

3. Suplement diety Skrzypovita to idealne uzupełnienie zdrowej diety. Regularnie stosowany skutecznie poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci.

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel