ZADBANA SKÓRAPAZNOKCIOWE VADEMECUMDOMOWE PORADY
24.08.2020

Domowy pedicure. Krok po kroku do pięknych stóp

Domowy pedicure. Krok po kroku do pięknych stóp

Piękne stopy to marzenie każdej z nas i dlatego wszystkie bardzo przykładamy się do ich pielęgnacji. Niestety często zdarza się, że pomimo wszelkich starań, nie udaje nam się uzyskać satysfakcjonującego efektu. Jak poradzić sobie z tym problemem? Postawmy na kompleksowy pedicure! Jak przeprowadzić taki zabieg w domowym zaciszu? Jakie produkty okażą się niezbędne? Przedstawiamy domowy pedicure – krok po kroku. 

Pedicure – na czym polega?

Na czym polega pedicure? To nie tylko zabieg polegający na malowaniu i pielęgnacji paznokci. To także ogół czynności kosmetycznych, które mają poprawić wygląd naszych stóp. Obejmuje m.in. usuwanie pozostałości starego lakieru, skórek oraz zrogowaceń i nieestetycznych odcisków.

Rodzaje pedicure – poznaj je wszystkie

Jakie rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych są zazwyczaj oferowane przez salony kosmetyczne?

  • Pedicure kosmetyczny – prosty zabieg polegający na usunięciu zrogowaciałego naskórka, przycięciu i wyrównaniu paznokci oraz wycinaniu skórek. Może być to forma pielęgnacji stóp lub przygotowania ich do malowania lakierem – to zależy od naszych preferencji.  
  • Pedicure leczniczy – uczestnictwo w takim zabiegu zaleca się zwykle osobom, które cierpią z powodu poważnych dolegliwości stóp. Podczas leczniczego pedicure usuwa się większe zrogowacenia, kurzajki, brodawki czy modzele.
  • Pedicure biologiczny – rodzaj peelingu wykonywany bez użycia narzędzi kosmetycznych. W tym przypadku zabieg ogranicza się jedynie do odpowiedniego wymoczenia stóp i zastosowania peelingu.  
  • Pedicure kwasowy – podczas tego zabiegu wykorzystuje się m.in. takie substancje jak kwas mlekowy oraz cytrynowy. Pozwalają one pozbyć się problemu zgrubiałego naskórka i zrogowaceń na stopach.
  • Pedicure japoński – ta odmiana zabiegu polega na wcieraniu w płytkę paznokci specjalnego preparatu z odpowiednim zestawem składników (np. kreatyną, witaminami wzmacniającymi A i B, krzemionką itp.).
  • Pedicure frezarkowy – w przypadku tego zabiegu konieczny jest już dostęp do odpowiednich narzędzi – można je wykonać wyłącznie w salonie kosmetycznym. Stwardniałą i zrogowaciałą skórę usuwa się za pomocą specjalistycznej frezarki. Następnie stosuje się peeling, by pozbyć się resztek naskórka.
  • Pedicure wapnem – taka odmiana zabiegu stanowi alternatywę dla kwasowego pedicure. Stopy moczy się w kąpieli zasadowej – ta zmiękcza naskórek i ułatwia jego usunięcie. Tak wymoczoną skórę łatwiej także odżywić – kosmetyki o odżywki wchłaniają się w nią o wiele lepiej.  

Wypróbuj peeling regenerujący do stóp od Avon

piękny domowy pedicure
Pedicure na wyjątkowe okazje

Dlaczego warto dbać o stopy?

Stopy to wyjątkowa część naszego ciała – stanowią jeden z najważniejszych elementów układu ruchu. To na nich trzyma się cała nasza sylwetka, a to oznacza, że przyjmują na siebie największe obciążenie. Ponadto nie zawsze oferujemy im odpowiednie warunki do funkcjonowania. Kilka godzin w niewygodnych butach może dać się we znaki paznokciom i skórze stóp. Problem pojawia się zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy w ciężkim i grubym obuwiu chodzimy regularnie przez kilka miesięcy. Skóra stóp nie oddycha, a to przekłada się na ich wygląd oraz kondycję.

Dlaczego warto dbać o stopy? Przekonajmy się, jak zabiegi pielęgnacyjne mogą wpłynąć na ich kondycję.

  • Pielęgnacja: pedicure to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych na stopach. Dzięki niemu skóra staje się gładka, elastyczna i gotowa na przyjęcie wszystkich aktywnych składników zawartych w kremach i balsamach nawilżających;
  • Higiena: pedicure to jednak nie tylko pielęgnacja, ale również świetny sposób na zadbanie o higienę naszych paznokci – w jego trakcie pozbywamy się zalegających pod płytką brudów oraz martwego naskórka. Wykonywany regularnie znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych;
  • Komfort: zadbane stopy dają nam poczucie niezwykłego komfortu oraz dodają pewności siebie – gładka skóra i elegancko pomalowane paznokcie sprawiają, że chętnie prezentujemy się w sandałach i innych odkrytych butach;
  • Relaks: pedicure należy do jednych z najbardziej relaksujących zabiegów kosmetycznych – w jego trakcie nie tylko dbamy o stopy, ale również naprawdę odpoczywamy i czujemy, że robimy coś tylko dla siebie.

Pedicure. Samodzielnie czy w salonie kosmetycznym?

Zastanawiając się nad pedicurem, wiele z nas decyduje się na wizytę w salonie kosmetycznym. Uważamy, że oddanie się w ręce profesjonalistów to gwarancja lepszych rezultatów i prawdziwego relaksu. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że samodzielnie wykonany zabieg ma bez wątpienia więcej zalet. Jakich?

  • Cena: domowy pedicure jest zdecydowanie tańszy od tego przeprowadzanego w salonie;
  • Kontrola: w trakcie zabiegu możemy samodzielnie decydować o stosowanych kosmetykach, czasie spędzonym na moczeniu stóp, sile nacisku podczas tarcia oraz długości i kolorze paznokci;
  • Atmosfera: zanim zabierzemy się za pielęgnacje stóp, stwórzmy w mieszkaniu relaksującą atmosferę. Włączmy ulubioną muzykę, zapalmy świece aromatyczne i nalejmy sobie lampkę chłodnego wina. W ten sposób cały zabieg okaże się naprawdę wyjątkowym przeżyciem, którego nie doświadczyłybyśmy u kosmetyczki.

Wykonujesz domowy pedicure? Wypróbuj maskę nawilżającą do stóp od XPEL XBC.

Jak zrobić pedicure w domu? Niezbędne akcesoria

Co należy przygotować przed rozpoczęciem zabiegu?

  • Miskę z ciepłą wodą;
  • Mydło, oliwkę lub sól do kąpieli;
  • Ręcznik;
  • Tarkę do stóp;
  • Peeling;
  • Obcinacz do paznokci;
  • Pilniczek;
  • Polerkę;
  • Patyczek do odsuwania skórek;
  • Cążki;
  • Separator;
  • Bazę pod lakier;
  • Lakier do paznokci;
  • Utwardzacz;
  • Balsam nawilżający.

Pedicure. Krok po kroku do pięknych stóp

Krok 1: Kąpiel

Do miski z ciepłą wodą dodajmy dwie garści soli morskiej i dokładnie wymieszajmy (sól można zastąpić łyżką mydła lub oliwy z oliwek). Następnie zanurzmy obie stopy w kąpieli i pozostawmy w niej przez 15-20 minut.

Krok 2: Usuwanie naskórka i peeling

Po wyjęciu stóp z wody osuszmy je ręcznikiem i rozpocznijmy ścieranie naskórka. Ostrą tarką zetrzyjmy najbardziej zrogowaciałe obszary, a następnie wygładźmy całe podeszwy stóp za pomocą delikatnej strony narzędzia. Po zakończeniu tego etapu potraktujmy stopy peelingiem i delikatnie je wymasujmy.

Krok 3: Pielęgnacja paznokci

Jeśli uważamy, że nasze paznokcie są zbyt długie, skróćmy je obcinaczem. Następnie nadajmy im pożądany kształt za pomocą pilniczka i wypolerujmy je specjalną polerką. Teraz możemy zabrać się za skórki – najpierw odsuńmy je za pomocą drewnianego patyczka, a potem używając cążek, delikatnie wytnijmy ich nadmiar.

Krok 4: Malowanie

Wkładając separator między palce stóp, rozdzielmy je w taki sposób, by nie nadchodziły na siebie w trakcie malowania. Następnie nałóżmy na płytkę bazę i po chwili pomalujmy ją lakierem. Po kilku minutach nałóżmy kolejną warstwę kosmetyku, a na koniec potraktujmy paznokcie utwardzaczem.

Krok 5: Nawilżenie

Na koniec nałóżmy na stopy balsam nawilżający i delikatnie je wymasujmy.

Sposób na domowy pedicure

Pedicure – jak często można go wykonywać?

Jak często należy wykonywać zabieg pedicure? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – faktem jest jednak, że o właściwą kondycję stóp należy dbać przez cały rok. Dlatego warto raz na jakiś czas zafundować relaks nogom – czy to w ramach wizyty u kosmetyczki, czy domowego pedicure. Taki zabieg, raz na kilka tygodni, pomoże lepiej odżywić skórę stóp i sprawi, że staną się piękniejsze.

To także doskonałe rozwiązanie dla osób, które planują sięgać po lżejsze obuwie w miesiącach letnich. Zamiast nerwowo próbować przywrócić stan stóp do normy, warto dbać o nie regularnie. Dzięki temu przegotowanie do lata nie będzie już przykrym obowiązkiem. Stopy będziemy mogły odsłonić wraz z pojawieniem się pierwszych ciepłych dni.

Warto pamiętać także, że pedicure to nie tylko zabieg pielęgnacyjny. Istotna jest także ich higiena oraz zdrowie skóry. Nasze stopy są nieustannie narażone na występowanie zrogowaceń, obtarć, odcisków i wielu innych. Im częściej pozbywamy się martwego naskórka, tym większa szansa, że unikniemy większych problemów w kwestii higieny. Regularny pedicure to także doskonały sposób, by zabezpieczyć się przed grzybicą i wrastającymi paznokciami. W efekcie nasze stopy na długo pozostaną zadbane i zdrowe.

Domowy pedicure. Lista Top 3 najlepszych kosmetyków

  1. Sól do kąpieli stóp od Bielendy to doskonały sposób na zmiękczenie zrogowaciałej skóry stóp i przygotowanie ich do zabiegu pedicure;
  2. Wysuszacz i utwardzacz firmy Seche przyśpiesza schnięcie lakieru, nadaje mu połysk i chroni przed uszkodzeniami;
  3. Krem do stóp Acerin to gwarancja dogłębnej regeneracji, nawilżenia i odżywienia.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel