WŁOSOWE LOVE
17.07.2017

Co na puszące się włosy? Najlepsze rady pielęgnacyjne i kosmetyki do puszących się włosów

Co na puszące się włosy? Najlepsze rady pielęgnacyjne i kosmetyki do puszących się włosów

Spuszone włosy to utrapienie niejednej z nas. Nie dość, że nie układają się dobrze, to często wyglądają na matowe i pozbawione życia. Dobra wiadomość jest jednak taka, że włosy puszące się jak najbardziej są do okiełznania. Istnieje kilka sposobów na to, by je ujarzmić, przywrócić im gładkość i dociążenie. Podpowiadamy, co najczęściej odpowiada za puszenie się włosów, a także jak sobie z nim poradzić.

Spuszone włosy – przyczyny

Włosy puszą się, gdy uszkodzona zostaje ich łuska. Problemem jest też odwodniona kora włosa. W rezultacie włosy są wysuszone, pozbawione blasku, nawilżenia i mało elastyczne. To zaś daje efekt, jaki znamy: czyli puszenie się kosmyków. Czasem jednak puszące się włosy są dziełem natury – tak dzieje się zwykle u posiadaczek naturalnych włosów kręconych. 

Za puszenie się włosów często jednak odpowiadamy same – nieodpowiednia pielęgnacja, mało ostrożności w obchodzeniu się z włosami, liczne zabiegi fryzjerskie (farbowanie, trwała ondulacja, nadmierne korzystanie z prostownicy, lokówki itp.): wszystko to wpływa niekorzystnie przede wszystkim na nawilżenie włosów. W efekcie włosy stają się matowe, kruche i łamliwe.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, jaką jest tryb życia i dieta. To, co znajduje się na talerzu, w ogromnym stopniu przekłada się nie tylko na samopoczucie i ogólną kondycję organizmu, ale także na wygląd skóry, paznokci i włosów. Chodzi przede wszystkim o dostarczanie wraz z pożywieniem niezbędnych składników odżywczych, spośród których część jest również budulcem skóry, włosów i paznokci. Jeśli będzie ich zbyt mało – naturalnie ucierpi na tym również wygląd.

Jak zapobiegać puszącym się włosom?

Najczęściej puszą się włosy zniszczone, odwodnione i słabe. Pierwszym krokiem powinna być właściwa pielęgnacja włosów, a więc głównie ich odżywienie i nawilżenie. Najlepiej działać dwutorowo: używać szamponów, np. naturalnego szamponu do włosów puszących się Bebio i odżywek silnie nawilżających oraz wspierać się domowymi sposobami. Bezsprzecznie należy traktować włosy delikatnie i z dużym wyczuciem. Nie ma mowy o rozczesywaniu mokrych włosów zwykłym grzebieniem czy szczotką. Używaj tylko grzebienia z szerokimi zębami. 

Pamiętaj też, aby nie suszyć włosów gorącym powietrzem – efekt puszenia się będzie jeszcze większy. Gdy już zadbasz o odpowiednią pielęgnację, a włosom nadal daleko od ideału, wesprzyj się szeroką gamą kosmetyków przeciw puszeniu się włosów. Możesz zaopatrzyć się w preparaty, które podkreślą naturalny skręt – włosy będą kręcone, ale niepuszące się. Możesz również skorzystać z kosmetyków wygładzających strukturę włosa. Dobrym pomysłem jest np. odżywka do włosów puszących się Bebio.

Kobieta dotykająca swoich napuszonych włosów

Wioletta Heller

Wioletta Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Aby pielęgnacja włosów była skuteczna i przynosiła pożądane skutki, najważniejsze jest to, by rozpoznać ich rodzaj.

To pozwoli na określenie potrzeb kosmyków, a na tej podstawie można wybrać odpowiednie kosmetyki. Wcale nie chodzi o to, by stosować wiele kosmetyków! Możesz ograniczyć się do minimum (czyli szampon, odżywka/maska, serum/olejek), jednak pod warunkiem, że będą dobrze dopasowane do potrzeb włosów. Im bardziej włosy są zniszczone i odwodnione, tym bardziej potrzebują nawilżenia, odżywienia i ochrony. Wybieraj więc kosmetyki głęboko nawilżające i odżywcze, najlepiej zawierające w swoim składzie olejki pielęgnacyjne. To doskonały sposób na ujarzmienie puszących się kosmyków.

Stosowanie odpowiednich kosmetyków

Kosmetyki na puszenie się włosów nie muszą wcale mieć bardzo bogatych formuł, a tym samym: ciężkich konsystencji – bo mogą niepotrzebnie przeciążyć pasma i sprawić, że o wiele szybciej będą tracić świeżość i mogą nawet się strączkować. 

Spuszone włosy warto traktować w pielęgnacji tak, jak włosy osłabione, odwodnione i zniszczone – a więc wymagające nawilżenia i regeneracji. Po jakie kosmetyki pielęgnacyjne warto sięgnąć? 

W codziennej pielęgnacji staraj się unikać silnie oczyszczających szamponów. Wybieraj lepiej te nawilżające i odżywcze, zawierające wygładzające składniki. Dobrym wyborem jest między innymi szampon Palmer’s z oliwą z oliwek.

Odżywka i lub maska do włosów powinna mieć lekką konsystencję i nie obciążającą formułę, bogatą w składniki nawilżające, odżywcze, wygładzające i ochronne – jak odżywka BeBio do włosów puszących się

Codzienną pielęgnację warto uzupełniać o olejki do włosów. Stosowane na końcówki zmiękczą je i zapobiegną ich przesuszaniu się, rozdwajaniu i kruszeniu. Używane na długości włosów nie tylko je nawilżą i wygładzą, ale także nieco dociążą, czym przyczynią się do zmniejszenia puszenia się ich.  

Spanie na jedwabnej poszewce

Jedwabna poszewka na poduszkę to wcale nie fanaberia – a bardzo praktyczny pomysł, chętnie stosowany przez włosomaniaczki, który pomoże zadbać o kondycję kosmyków. Wiele zniszczeń powstaje w czasie spania. Jedwabna poszewka redukuje problem mechanicznych uszkodzeń włosów – bo jest miękka i śliska, dlatego włosy nie plączą się tak, jak na zwykłej poszewce.

Kobieta czesząca puszące się włosy

Olejowanie włosów

Olejki do włosów to jeden z często pomijanych, a tak przecież przydatnych elementów pielęgnacji kosmyków. Olejki nie tylko nawilżają włosy i tworzą na nich warstwę ochronną, ale także dostarczają im składników odżywczych. Dodatkowo – wygładzają kosmyki i dociążają je, dzięki czemu efekt puszenia jest mniejszy. Olejków używaj nie tylko do zabiegu olejowania, ale także na co dzień: do zabezpieczania końcówek i pielęgnacji włosów na długości. Efekt wygładzenia i dociążenia jest widoczny nawet natychmiast po przeczesaniu włosów dłonią, na której znajduje się odrobina olejku. 

Spłukiwanie włosów chłodną wodą

Czy wiesz, że nawet to, w jaki sposób płuczesz włosy po umyciu ich, może mieć wpływ na ich kondycję i wygląd? Gorąca woda nie sprzyja ani suchej skórze, ani suchym włosom – bo wzmaga odparowywanie wilgoci. Stymuluje również gruczoły potowe, przez co skóra głowy może szybciej się przetłuszczać. Spłukiwanie włosów chłodną wodą pomoże zamknąć ich łuski. Tym samym zatrzymasz w nich nawilżenie, a dodatkowym efektem będzie kwestia wizualna: włosy będą cieszyć naturalnym blaskiem i nie będą się puszyć.

Suszenie włosów letnim strumieniem powietrza

Z gorącym powietrzem z suszarki jest podobnie, jak w przypadku wody o wysokiej temperaturze: nie sprzyja zatrzymaniu nawilżenia we włosach. Suszenie włosów nie jest oczywiście niczym złym, jednak pamiętaj o tym, by po pierwsze nie suszyć włosów z bardzo bliskiej odległości, a po drugie, by używać chłodnego nawiewu, jeśli suszarka jest wyposażona w taką opcję. Dzięki temu zmniejszysz ucieczkę wilgoci z włosów. Warto również poświęcić kilka minut więcej na suszenie włosów letnim strumieniem i na małej mocy nadmuchu. Silny strumień powietrza może plątać włosy, a to pierwszy krok do tego, by się puszyły.

Kobieta susząca włosy letnim strumieniem

Kosmetyki na puszenie się włosów – wybieramy najlepsze

Najlepszy sposób na puszące się włosy? Odpowiednia pielęgnacja! Przedstawiamy kilka produktów: szamponów, masek i olejków, które doskonale sprawdzają się w pielęgnacji niesfornych kosmyków. Możesz wybierać kosmetyki, dedykowane włosom puszącym się lub sięgać po te przeznaczone do pielęgnacji włosów kręconych lub cienkich i delikatnych.

Szampony do włosów puszących się

Jaki powinien być idealny szampon do włosów puszących się? To przede wszystkim taki, który zapewni im nawilżenie i codzienną dawkę odżywienia, a przy tym będzie łagodny dla skóry głowy i samych włosów. Przetestuj szampon regenerujący Vianek dedykowany włosom jasnym, farbowanym i rozjaśnianym. Zapewni im optymalną dawkę nawilżenia i odżywienia. Kolejny produkt – również z rodzimego rynku – czyli szampon pszeniczny Sylveco dedykowany włosom niskoporowatym, tłustym i przetłuszczającym się, o działaniu nawilżającym i chroniącym końcówki, to kosmetyk, który polubią puszące się włosy!

Maseczki do włosów puszących się

Nieodłączną częścią pielęgnacji włosów suchych, zniszczonych i puszących się są odżywki i maski, którymi zakańczamy mycie włosów. Nie tylko dostarczają włosom nawilżenia i składników odżywczych, ale także tworzą na nich warstwę ochronną. 

W tym przypadku również warto wybierać kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów suchych, zniszczonych, wymagających nawodnienia i regeneracji. Sięgnij np. po emolientowo-proteinową maskę do włosów So!flow do pielęgnacji włosów średnioporowatych i puszących się. Nawilży, odżywi, wygładzi i ujarzmi niesforne kosmyki. Dobrym wyborem będzie również między innymi maska do włosów wysokoporowatych z keiłkami pszenicy i kakao marki Anwen. Nawilża, odżywia, chroni i zapewnia miękkość oraz blask!

Olejki wygładzające do włosów

Doskonałym dopełnieniem pielęgnacji puszących się włosów będą również olejki. Wybieraj te do włosów wysokoporowatych lub średnioporowatych. Składają się z dość dużych cząsteczek, dzięki czemu doskonale wnikają pod rozchylone łuski osłabionych włosów. Nasze typy to między innymi olej marakuja do włosów wysokoporowatych Anwen, a także olej z nasion bawełny do włosów wysokoporowatych Mexmo

Olejków możesz używać na wiele sposobów: do olejowania włosów, do wzbogacania formuł ulubionych odżywek lub masek, a także do zabezpieczania końcówek czy przeczesywania włosów na długości.

Kobieta używająca kosmetyki zapobiegające puszeniu się włosów

Co na puszące się włosy – podsumowanie

Puszące się włosy w pielęgnacji należy traktować tak, jak włosy zniszczone, wymagające nawodnienia, regeneracji i ochrony. Ogranicz do niezbędnego minimum agresywne zabiegi fryzjerskie, jak farbowanie, rozjaśnianie czy trwała ondulacja. Na co dzień stosuj łagodne kosmetyki myjące, a pielęgnację kończ odżywką lub maską. Unikaj także ekspozycji włosów na bezpośrednie promieniowanie UV i wysoką temperaturę. W zależności od wyjściowego stanu włosów, pierwsze korzystne efekty możesz zaobserwować już po kilku dniach!

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017

Polecane

pixel